Transporta výrazně vpředu a náhlý obrat. To byla 90. léta v Chrudimi. Elitka dokázala během několika sezon vystoupat z krajského přeboru až do druhé ligy. A to na „dolním“ stadionu nenesli lehce. „Pamatuji si zápasy béčka Transporty a áčka Elitky. Rivalita rozhodně byla, ale to ke sportu prostě patří. Bylo to různé. Myslím si, že jsme se jako hráči respektovali a měli mezi sebou dobrý vztah, ale samozřejmě se našli lidé z okolí, kteří se vůči druhému klubu vymezovali. Čas smazal spoustu věcí,“ popsal Luděk Zajíc.

DO HLEDIŠTĚ SOUPEŘE? NIKDY!

„Mám jednoho kamaráda, který se zařekl, že na stadion toho druhého klubu nikdy nevkročí. A je to už čtyřicet roků,“ usmál se.

Právě Luděk Zajíc je výrazně spojen s oběma jmenovanými chrudimskými kluby, především jako jejich trenér. „Transportu jsem trénoval v době sametové revoluce a poté jsem šel trénovat dospělé na Elitku. Souboje a poměřování mezi těmito dvěma kluby byly kořením Chrudimi. Bylo to o velkých hecovačkách, diváci chodili daleko ve větším počtu. Což k tomu patří.“

Chrudimský SK mířil vzhůru. Až k postupu do druhé ligy, čímž dosáhl historického milníku v dějinách chrudimské kopané. Druhou ligu nikdy předtím žádné chrudimské fotbalové družstvo nehrálo. Poprvé se tak stalo až v ročníku 1995/96 a SK obsadil v této profesionální soutěži napoprvé slušné deváté místo. Poté se dostal dokonce na sedmé místo, napotřetí na dvanáctou příčku. A pak pan Šaroun, tehdejší předseda SK, zmizel a s ním i druhá liga, která se z Chrudimi přesunula do Horních Počernic.

SK Chrudim v sezonách 1995/96 (3. kolo) a 1996/97 (2. kolo) přivítal v Poháru ČMFS Spartu. Výsledek: 0:1. Na fotografii z 10. října 1995 při trestném kopu (střílí Zdeněk Svoboda, vlevo nabíhá Lumír Mistr, ve zdi hlídán Zdeňkem Cihlářem Vratislav Lokvenc.SK Chrudim v sezonách 1995/96 (3. kolo) a 1996/97 (2. kolo) přivítal v Poháru ČMFS Spartu. Výsledek: 0:1. Na fotografii z 10. října 1995 při trestném kopu (střílí Zdeněk Svoboda, vlevo nabíhá Lumír Mistr, ve zdi hlídán Zdeňkem Cihlářem Vratislav Lokvenc.Zdroj: archiv


Zůstaly pouze vzpomínky, které však nerezaví. „Strašně krásně se na tohle období vzpomíná. Chvíli jsem tým vedl, poté si odskočil na Spartu a pak se k mužstvu opět připojil. Dvakrát se postoupilo, byla tu fantastická parta,“ vzpomíná Luděk Zajíc.

MĚSTSKÉ DERBY? DNES UŽ NE

V současné době v Chrudimi na derby už zajít nelze. V roce 2011 došlo ke sloučení obou klubů – bývalé Transporty a Elitky (AFK a SK Chrudim). Touto fúzí vznikl MFK (Městský fotbalový klub) Chrudim – úspěšný regionální klub, který od zmíněného roku 2011 dělá chrudimským fanouškům velkou sportovní radost. „Ke sloučení obou klubů nás vedla sportovní a ekonomická situace. Spojení jsme iniciovali spolu s panem Lankašem a Kubátem, bylo to lepší z pohledu podpory města i zamezení úbytku malých dětí,“ přikývl Luděk Zajíc.

Po skvělých výkonech v České fotbalové lize klub v roce 2018 MFK soutěž vyhrál a od sezóny 2018/2019 se tak v Chrudimi hraje opět druhá nejvyšší fotbalová soutěž!