Připomeňme si nejprve pořadí „namočených“ týmů po 29. kole: 11. Č. Brod 33, 12. Hlinsko 33, 13. Choceň 32, 14. Chrudim 31 bodů. V derniéře hrají Český Brod s Hlinskem, Choceň v Sedmihorkách a Chrudim s Hlavicí (vše v sobotu od 17 hodin!).

Černého Petra zatím drží AFK Chrudim s 31 body. Sestup jej nemine v případě porážky i remízy s Hlavicí, protože při shodě bodů s Chocní má horší vzájemnou bilanci. Při výhře je ovšem za vodou, protože je na tom lépe v porovnání s Hlinskem i Českým Brodem. Choceň zajíždí na hřiště posledních Sedmihorek a je tedy vysoce pravděpodobné, že nenechá nic náhodě a uhraje tam potřebné tři body. Pokud by však jenom remizovala, měla by jen 33 bodů a musela by (v případě výhry AFK) fandit Českému Brodu, aby porazil Hlinsko, protože s Hlinskem má lepší bilanci, zatímco s Českým Brodem vyrovnanou, ale v její neprospěch by hovořilo horší skóre.

Jestli tedy podle očekávání vyhrají v derniéře Chrudim i Choceň, odnese to poražený z duelu Český Brod – Hlinsko a v případě remízy nováček z Vysočiny, který má s tímto soupeřem horší bilanci vzájemných zápasů. Moudřejší budeme tedy v sobotu po Večerníčku.

A ještě k aktuální situaci v táborech našich divizionářů – Jan Škrha, trenér AFK Chrudim: „Chybět bude distancovaný Jan Vácha, zdravotní problémy má Dostálek, jinak jsou všichni hráči zdravě nabuzeni vybojovat potřebné tři body.“ Miroslav Bouška, vedoucí mužstva FC Hlinsko: „Sestava je značně nejistá a rozhodne se o ní až po pátečním treninku. K dlouhodoběji zraněným Bouškovi, Cestrovi a Netolickému totiž přibyli ještě Rosťa Novák a Petr Řezníček. Jen se modlíme, aby na marodku nepřibyl ještě někdo další. Motivace před rozhodujícím zápasem o udržení je pro nás jasná. Pokusíme se vyhrát a nenechávat nic na další varianty. Naši záchranu vidím tak 50 na 50…“