Na snímku jsou fotbalisté TJ Luže, zleva stojí: Lukáš Merkl, David Terer, Petr Mužíček, Patrik Fidler, vedoucí mužstva Jiří Kopecký, Martin Holub, Vlastimil Roubínek, Ondřej Merkl, Lukáš Naď, Lukáš Kovačka, Tomáš Herman, trenér Marek Kopecký. V podřepu zleva: Ondřej Klenor, Miloš Kolář, Pavel Karal, Radek Janoušek, Martin Langr, Marek Kopecký mladší a David Koukal.

Petr Gajdošík, sportovní manažer TJ Mezilesí Načešice (4. místo, 25 bodů)

Zhodnoťte podzimní část sezony.
Říká se, že „jak si kdo ustele, tak si lehne", a myslím si, že my si letos ustlali dobře. Určitě se nám bude do jara klidně spát :-) V loňském roce jsme měli ve stejnou dobu 13 bodů a čekalo nás nervózní jaro. Letos máme bodů 25, což je druhý nejlepší podzim v historii klubu v I.A třídě.

Uveďte nejlepší a nejhorší zápas podzimu.
Na domácím hřišti jsme ani jednou neokusili hořkost porážky, v čemž chceme na jaře pochopitelně pokračovat. To se nám odrazilo i na návštěvnosti. Na zápasy chodí o třetinu více diváků než loni, když jedním z důvodů jsou naše výsledky a druhým doprovodný program, který jsme nastartovali. A co bylo negativního? Nepovedené zápasy na venkovních hřištích, hlavně v Horním Jelení a v Letohradu. Ale tento fenomén se nám nakonec podařilo zlomit a poslední utkání ukázala, že kluci umí hrát i venku, kde si především cením vítězství na hřišti ambiciozního Dobříkova.

V čem vidíte největší sílu týmu a naopak jaké má slabiny, na kterých musíte přes zimu zapracovat?
Pozitivní určitě bylo, že všichni nově příchozí hráči velmi dobře zapadli do týmu. Na čem je potřeba zapracovat? Počet obdržených branek je vysoký, v obranné hře je asi největší potenciál na zlepšení. V úvodu jsem řekl, že se nám bude „dobře spát", což samozřejmě neznamená, že usneme na vavřínech.

Jste se stávajícím kádrem spokojen?
Ano, celkem ano. V kádru s velkými posuny příliš nepočítáme.

Chystáte během zimy nějaké hráčské změny?
Možná k určitým změnám dojde, ale na to je ještě čas. Nechci vyzvedávat nikoho individuálně, mužstvo pracovalo týmově. Když zápas nevyšel jednomu, dařilo se jinému a tak to má být. S touto filozofii a strategií jdeme i do jarní části soutěže.

Jak bude vypadat zimní příprava?
Přijali jsme nabídku FK Čáslav a zúčastníme se zde zimního turnaje. Fotbal je ve středních Čechách vzhledem k rozloze a počtu mužstev přeci jen kvalitativně na lepší úrovni a nám mohou přípravné zápasy se soupeři z této oblasti jenom pomoci.

Luboš Dostálek, trenér FC Nasavrky (8. místo, 20 bodů)

Zhodnoťte podzimní část sezony.
Jako nováček soutěže jsme do sezony vstoupili s respektem. Ale už od druhého kola jsme dokázali využít příležitosti, které nám soupeři nabízeli. Asi nás jako nováčka i trochu podcenili a nám stačila jedna až dvě branky k zisku bodů. To nám vycházelo až do devátého kola. V tomto období naše výkony, podepřené velkou bojovností, odpovídaly našim možnostem.

Bohužel závěr podzimu jsme nezvládli, asi i došly síly a někdy nás i opustilo tolik potřebné štěstí. Získat o tři body více, byl bych s průběhem první poloviny soutěže nadmíru spokojen. Na druhou stranu jsem rád, že jsme v žádném zápase neprohráli více jak o dvě branky a i s celky z čela tabulky jsme sehráli zajímavé partie.

Uveďte nejlepší a nejhorší zápas podzimu.
Nejlepší zápas podzimu jsme sehráli doma v oslabené sestavě s Lanškrounem. Oproti tomu nám vůbec nevyšlo poslední utkání, také doma, a to s Luží.

V čem vidíte největší sílu týmu a naopak jaké má slabiny, na kterých musíte přes zimu zapracovat?
Naše síla je ve vyrovnanosti kolektivu, a také v jeho bojovnosti. Slabinou, jestli se to tak dá říci, je úzký kádr. Při několika zraněních a pracovních povinnostech některých kluků je to pak problém.

Jste se stávajícím kádrem spokojen?
My hrajeme výhradně s vlastními odchovanci, takže vím, co od koho mohu čekat. Nikdo mě nezklamal, ale samozřejmě určitá nevyrovnanost výkonů v jednotlivých zápasech se objevila.

Chystáte během zimy nějaké hráčské změny?
Naše možnosti jsou v tomto směru hodně omezené. Určitě budeme dále spoléhat na stávající kádr, ale při velmi nízkém věkovém průměru našeho týmu by příchod jednoho zkušeného borce byl asi přínosem.

Jak bude vypadat zimní příprava?
Kluci, co se mnou táhnou již několikátou sezonu, ví, co je čeká. Začneme kolem 20. ledna nejdříve fyzickou přípravou a pak podle podmínek na našem hřišti přejdeme k přípravě herní. Máme vyjednaných pět přátelských utkání. Teď ale chci, aby si všichni od fotbalu odpočali a pak se s chutí, zdraví a plni sil vrátili k tréninkům.

Jaroslav Gála, předseda klubu TJ Luže (10. místo, 18 bodů)

Zhodnoťte podzimní část sezony.
Po myšlenkách hrát v horních patrech tabulky nás na jaře spíše čeká boj o únik ze sestupových míst. Přitom závěr mistrovské sezony 2015-16 a výkony v pohárových utkáních tomu nenasvědčovaly. Jenže přišel nešťastný zápas s rezervou Vysokého Mýta, kdy ve 13. minutě vedeme 2:0 a hosté jsou na ručník, ale naši začínají hrát lehkovážně, vše chtějí řešit moc fotbalově a z toho pramení hrubé chyby. Soupeř chytne příležitost za pačesy a uštědřuje nám potupnou porážku 3:6, která hráče deptá, dá se říci, po celý zbytek sezony.

Již nepředvádíme pohledný fotbal, vázne kombinace, vytváříme si méně brankových příležitostí, a když si je vytvoříme, tak je zazdíme. K tomu se přidává nespočet zranění, především to Vlasty Roubínka je nepříjemné. Zadní řady nenastoupí do konce sezony v ideálním rozestavení, což se projevuje hlavně na hře zálohy. Prostě se více bojuje, než hraje. Nakonec zaplať pánbůh za 18 bodů a 10. místo v tabulce.

Uveďte nejlepší a nejhorší zápas podzimu.
Co nejrychleji musíme zapomenout na zápasy s Dobříkovem a rezervami Vysokého Mýta a Ústí nad Orlicí. Naopak dobré výkony mužstvo předvádělo v utkáních s Rohovládovou Bělou, Svitavami B a Horním Jelením.

V čem vidíte největší sílu týmu a naopak jaké má slabiny, na kterých musíte přes zimu zapracovat?
Přestože obrana nehrála v ideálním rozestavení, síla týmu byla v defenzívě. Naopak dát gól je pro naše hráče někdy nadlidský výkon.

Jste se stávajícím kádrem spokojen?
Myslím si, že jsme kádr poskládali tak, jak jsme si představovali. Dali jsme si za úkol zapojit naše mladíky z dorostu, což se podařilo. Například 18letý David Koukal hraje pravidelně v základu. Ostatní ale také nestrádali. Dále jsme chtěli posílit sestavu mladými hráči z blízkého okolí (Bareš, Jehlička, Komárek, Lacman), kteří projevili zájem za nás hrát. Z nich se velmi dobře jeví Ondra Lacman a brankář Jehlička. Honzu Bareše limitovalo zranění, ale přesto si odehrál své. Po těžkých zraněních dostali šanci naši odchovanci Peřina se Shejbalem, naopak střelecky selhal Patrik Fidler. Více jsme čekali od těch nejzkušenějších.

Chystáte během zimy nějaké hráčské změny?
Když budou všichni zdrávi, není třeba kádr rozšiřovat. Snad jen nějakého šutéra by se nám zachtělo, ale někoho jako je Lafata těžko seženeme :-)

Jak bude vypadat zimní příprava?
Do konce roku hrajeme jednou týdně pro radost na umělce. Příprava na jaro začne na konci ledna. Budeme startovat v zimním turnaji SK Dřenice na umělce PAMAKA v Pardubicích.

Jakub Novotný, Radek Pecina