Ve čtvrtek 8. července se fotbalisté sešli nikoliv na domácím trávníku, ale jako již několik let předtím, v Tuněchodech na prvním seznamovacím tréninku, které vedl Pavel Jirousek za přítomnosti Jiřího Hlavatého, jehož „B“ tým začne s letní přípravou rovněž v Tuněchodech ve středu 14. července.

TRÉNINKY A KVALITNÍ SOUPEŘI

Seznamovacího tréninku, který trval necelé dvě hodiny, se zúčastnilo dvacet hráčů, a jak oznámil „lodivod“ Jirousek, bude se trénovat každý den. Za současných horkých dní to bude pořádná porce.

„Tréninky v Tuněchodech, které zde potrvají zhruba čtrnáct dní, začínají vždy až od 18 hodiny večerní, kdy už slunce tolik nepálí. Letní příprava, tak jako každoročně, bude velmi krátká.

V ní musíme otestovat hlavně příchozí hráče. Z hostování v Bohemians 1905 se vrací brankář Lukáš Mrázek, Lukáši Mastíkovi skončilo hotování v ligovém dorostu FK Pardubice a z dorostu přicházejí Lukáš Merkl, Tomáš Malinský, Tomáš Beneš, Lukáš Naď a Jan Hlavatý. Náplň přípravy, ve které nás čeká spousta tréninků, bude poměrná vzhledem k přípravným utkáním, ve kterých nás prověří kvalitní soupeři,“ nepředstírá nic lehkého chrudimský kouč.

Po dvou tréninkových jednotkách odjel AFK Chrudim již v sobotu 10. 7. do Benešova u Prahy, kde sehrál utkání se Slávií Praha B (ČFL). O týden později zajíždějí „Afrkáči“ na hřiště dalšího účastníka ČFL – do Kunice.

Tuněchodský trávník pokřtí AFK ve středu 21.7., kde od 17.30 hodin změří síly s nováčkem ČFL, mužstvem FK Pardubice. Český pohár Ondrášovka Cup zavítá do Chrudimě v sobotu 24. 7., kdy poprvé na domácím pažitu tradičně od 10.15 hodin, přivítá AFK druholigový FC Zenit Čáslav.

Generálkou před domácím mistrovským utkáním proti Ústí nad Orlici bude zápas s účastníkem krajské I. A třídy, Sokolem Moravany. Ten se na místním stadionu představí v sobotu 31. 7. opět v tradičních 10.15 hodin.

MLÁDÍ DOSTANE OPĚT ZELENOU

Přestože všichni dříve narození fotbalisté AFK (Petr Vladyka, Tomáš Linhart, Radim Holub a Jiří Adámek) v týmu zůstávají, velkou většinu bude tvořit mládí. Naskýtá se proto otázka, jak v těžkých divizních bojích mančaft obstojí.

„Bude záležet na mladících, kteří se probojují do sestavy. Kromě odchodu brankáře Milana Žďánského a v Čáslavi působícího v současné době na zkoušku Jakuba Vágnera, zůstává stejný kádr jako na jaře,“ říká Pavel Jirousek, jenž k cílům pro nový ročník v divizi „C“ přidává: „Po dvou úspěšných sezónách si nemůžeme klást jiný cíl, než obhájit tyto příčky (třetí a druhé místo – pozn. autora). Konkurence však nespí, a tak naši hráči si musí uvědomit, že i my musíme být stále lepší, abychom předsevzetí naplnili.“

SLAVIA B – AFK 3:0

Utkání se hrálo na kvalitním hřišti v Neveklově u Benešova. „Domácí“ tým červeno-bílých nastoupil do každého poločasu s jinou jedenáctkou, takže zápas měl vysoké tempo a dobrou úroveň.

Chrudimští představili v I. poločase tuto XI: Mrázek – Luptovský, Linhart, Radouš, Lukáš Merkl – Mastík, Vodrážka, Kopecký, Malinský – Michalec, Kroutil. Sestava ve II. poločase: Vostradovský – Luptovský, Linhart, Radouš, Lukáš Merkl – Hlavatý, Vodrážka, Ondřej Merkl, Mastík – Radim Holub, Beneš.

Pro hosty to bylo trochu smolné utkání, když první gól inkasovali z penalty, Pražané pak přidali ze hry druhý úspěch. Šanci na snížení se naskytla Kroutilovi, jemuž míč ze značky pokutového kopu gólman chytil. Poločas skončil 2:0.

Po přestávce přišel pro Chrudimské další nepříjemný moment, a to vážné zranění (koleno) Tomáše Linharta. V závěru utkání rezerva Slávie pečetila své vítězství třetím gólem. „Jeden hráč mě překvapil vynikajícím výkonem, naopak dva mě příliš nepřesvědčili. Přesto první přípravné utkání hodnotím jako velmi pozitivní,“ to bylo stručné hodnocení trenéra Jirouska.