Co vás dovedlo k rozhodnutí opustit brankovou čáru, respektive skončit jako brankář za áčko Heřmanova Městce a věnovat se pouze funkci předsedy klubu?
Bolí to. Přeci jen, je mi 42 a odchytat celou sezonu pro mě znamená obrovské úsilí a vypětí sil. Přeci jen, předsedování mi zabírá hodně času a laicky řečeno, sedět na dvou židlích už se zdálo být neúnosné. Raději bych se věnoval primárně funkci předsedy.

Kdo vás mezi třemi tyčemi zastoupí?
Zatím nikoho nechci jmenovat, protože mám sice tři jména, ale stále je vše v jednání a konkrétně na tohle je ještě spousta času. Ale naznačím, že během čtrnácti dnů už budu vědět více.

Jak jste se k funkci předsedy dostal?
Bývalý předseda mě už dříve požádal, zda bych se mohl té role ujmout. Já jsem vůbec neměl ponětí, co všechno to obnáší a jak se v roli předsedy chovat tak, aby všechny týmy šlapaly jako hodinky. Ale ta role mě chytla a chtěl bych se do ní dostat ještě více a věnovat se jí naplno. Rád bych sehnal a přivedl další sponzory. Lidé si třeba často myslí, že kluci berou za fotbal peníze, mají určité odměny apod., ale zdaleka tomu tak není, znáte to.

TJ Jiskra Heřmanův MěstecZdroj: archiv klubu

Povídejte…
Hodně lidí se domnívá, že peněz máme nazbyt, ale opak je pravdou. Situace určitě není špatná, to rozhodně ne, ale fotbal, který se tu hraje, tu hrají všichni hlavně proto, že je to baví. O nějakých finančních odměnách nebo výplatách nemůže být ani řeč.

Jak hodnotíte letošní sezonu? Oba vaše celky zažily premiéru ve svých soutěžích. Áčko si prožilo křest ohněm v krajském přeboru a rezerva zase zažila premiéru v okrese.
Určitě jsme měli vyšší ambice a nechtěli jsme skončit takhle dole (pozn. redakce: A tým skončil čtvrtý od konce a b tým třetí odspodu tabulky). Ale jsme rádi, že jsme obě soutěže udrželi, protože to mohlo být mnohem horší. Ale pro příští ročníky bychom určitě rádi hráli klidný střed. Nechci se vymlouvat, ale letos nám to tak úplně nevyšlo podle představ i z důvodu, že hodně hráčů bylo zraněných nebo nestíhali skloubit práci s fotbalem. Na tom musíme do budoucna zapracovat.

Jak ve vašem klubu funguje spolupráce mezi a týmem a b týmem? Často to bývá ve fotbalových klubech problém a celky nepůsobí jednotně.
Je to drobný problém a musíme na tom zapracovat. A tým se schází na tréningy pravidelně a v hojném počtu, ale u béčka jsme letos občas narazili. Do příští sezony se naštěstí hodně věcí změní, oba týmy budou trénovat společně, což se osvědčilo i v jiných klubech a já jsem přesvědčen o tom, že to pomůže všem.

Jak chcete vyřešit situaci, kdy oba týmy hrají v jeden den a tím pádem vy nemůžete případnou výpomocí určitých hráčů pomoci druhému celku?
Stává se to, ale budeme mít „hlášenky", takže by nás snad mělo být na každý zápas dostatek. Z dorostenců nám přichází také dost hráčů, takže bychom rádi na zápasy jezdili určitě minimálně ve třinácti až čtrnácti lidech.

Nastiňte čtenářům, co obnáší hrát krajský přebor. Kolikrát týdně trénujete, aby člověku, takříkajíc neujel vlak?
Hodně záleží na každém zvlášť, protože někteří jsou mladší (zamyslí se), vlastně všichni jsou mladší než já, takže pro mě osobně byla povinnost být takřka na každém tréningu, abych nevypadl z tempa. A situace kolem kluků se hodně zlepšila. Co přišel nový trenér, tak poslední dva měsíce si opravdu není na co stěžovat. A co se týče krajského přeboru, člověku to bere hodně času, ale každý dělá fotbal především proto, že ho to baví a je potřeba také něco fotbalu obětovat, ne pouze brát.

Co znamená být předsedou fotbalového klubu? Kolik práce kolem funkce předsedy je?
Jedná se o dost osobitou práci. Například při shánění sponzorů pro klub to bývá i často o tom, že se seberete, jdete a obcházíte místní obchody v okolí. Hlavní podporu nám poskytuje Heřmanův Městec, ale drobné příspěvky a sponzorské spolupráce, ty si sháníme sami. Vše jde samozřejmě na financování klubu, vždyť financovat žáky, elévy, dorostence, áčko, béčko, to není sranda. Klub musí z něčeho taky fungovat, účty se samy nezaplatí.

Cítíte sám na sobě, že je pro vás lepší, že jste sám až vlastně do konce letošní sezony chytal? Že jste byl přímo v centru dění, a tak rozumíte více hráčům, chápete některé jejich kroky, zkrátka dokážete se vžít do jejich role.
Když by pozici předsedy dělal někdo jiný a já zastupoval pouze sportovní stránku klubu, určitě by to bylo lepší. Předsedování je samo o sobě dost specifické. Já bych mnohem raději dělal sportovního manažera, ale situace je taková, že mi naštěstí pomáhá i bývalý předseda, takže jsme na to dva.

Jak vidíte po první sezoně v krajském přeboru rozdíly mezi jednotlivými ligami? Říká se, že rozdíl mezi I. A třídou a krajským přeborem je obrovský, souhlasíte?
Určitě ano. Po fotbalové stránce je kraj úplně někde jinde než A třída. Můžu říct z vlastní zkušenosti, že mančafty jako je třeba Chrudim, mají své fotbalisty našláplé, mladé, trénují každý den. V tom je obrovský rozdíl. Naši hráči jsou maximálně snaživí, chtějí a makají, ale ještě je musíme naučit pár drobností.