Čtyři roky působí v roli trenéra u mužstva místní TJ Miloslav Kudrnka, který s tímto kolektivem dokráčel v rámci 75. výročí zdejší kopané až do krajské I. A třídy. Oslav k těmto dvěma významným událostem si hráči náležitě užili na svém hřišti a již se těší na novou sezónu. Druhá nejvyšší krajská soutěž se v této obci ještě nikdy nehrála!

Krátké fotbalové účinkování má Milan Kudrnka, údržbář chrudimské nemocnice, spojeno s okresním přeborem v Kočí, kde již v dorosteneckém věku, pod vedením Františka Javůrka hrál po tři sezóny fotbal za dospělé. Po vojně ze zdravotních důvodů skončil s aktivní činností, přesto si zahrál za Nemocnici (6x přeborník) Ligu neregistrovaných. Když aktivního fotbalu zanechal, začal trénovat žáky SK Chrudim, se kterými vybojoval postup do I. ligy. Poté následovala dlouhá štace v AFK, kde postupně trénoval všechny dorostenecké kategorie. V dalších letech se vrátil na SK, trénoval dospělé v Chrasti a rovněž začínal rozjíždět velice úspěšný projekt Junior Skuteč. Od zimy 2008/2009 zakotvil v Bítovanech, kde je dodnes.

„V dlouhodobé soutěži se výkyvům nevyhne žádný klub. Po dvouletém účinkování v I. B třídě se projevil nárůst výkonnosti a vzestup by tudíž z pohledu trenéra měl zákonitě přijít. To, že jsme naší snahu přetavili v 1. místo, přičítám jednak shodě náhod, ale hlavně je zde vidět kus fotbalového umění. Za zmínku stojí skutečnost, že v rámci ČR obdržely Bítovany nejméně (17 gólů) a v rámci všech krajských soutěží skončily druhé za Prahou – Vršovice (I. A třída s 16 inkasovanými góly)," říká trenér Kudrnka a vzápětí dodává: „Po celou dobu prochází kádr změnami jak po stránce sportovní, tak i společenské. Tak tomu bude i nyní. V jakém rozsahu, ještě nedokážu říci. Jisté je, že naší snahou je udržet kádr z konce uplynulé sezóny a ještě ho rozšířit." (na uvedení jmen je prý ještě čas – pozn. autora).

„Co se týče zázemí, udělal se zde v posledních letech obrovský kus práce, ke kterému nás tlačila krajská fotbalová asociace ČR, samotní hráči a nakonec i diváci. Zrenovovaly se kabiny, provedla rekonstrukce travnaté plochy, která se pravidelně seče a kropí a další akce ve spolupráci s obcí na sebe nenechají dlouho čekat. Nakonec pan Šindelář se v nově zrekonstruované hospůdce stará o fanoušky," libuje si úspěšný lodivod postoupivšího mužstva.

Příprava TJ Bítovany začala již v pondělí 9. července. Trénuje se v třídenním cyklu: pondělí – středa – pátek. První příprava je naplánovaná na NE 15. 7. Půjde o domácí zápas proti Miřeticím (17), v SO 21. 7. se Bítovanští představí ve Slatiňanech (10 hodin), v SO 28. 7. se hraje pohárové okresní derby: Bítovany – Heřmanův Městec, v NE 29. 7. se nováček I. A představí v Prosetíně (17) a generálkou bude v NE 5. 8. od 17 hodin (jen pokud vypadne v I. kole proti H. Městci – v opačném případě jej čeká vítěz duelu Křižanovice – Živanice) domácí mač proti MFK Chrudim. „Jirousek to určitě nebude, přijede buď béčko nebo C mužstvo, se kterým však budeme hrát o mistrovské body," utrousil trenér Kudrnka, který k cílům pronesl: „Vše se bude odvíjet od vstupu do soutěže. Kádr má kvalitu, má ve svém středu osobnosti, a pokud to dá všanc kolektivu, což je náš úkol pro nadcházející dny přípravy, určitě cíl pohybovat se ve středu tabulky, splní." Jaký je tedy mistrovský úvod – čtyř utkání nováčka? NE 12. 8. doma Pardubičky, SO 18. 8. v Zámrsku, NE 26. 8. doma Svitavy B, NE 2. 9. doma Březová nad Svitavou. Jak je vidět, pořádné sousto. K tomu, aby se s ním Bítovanští co nejlépe vypořádali, přejeme hodně zdaru a také trochu potřebného štěstí!

JAROMÍR DOLEŽAL