Klub s bohatou fotbalovou historií oslavil v roce 2005 stoleté výročí založení klubu ve městě. Nejúspěšnější období hlineckého fotbalu vyvrcholilo v sezoně 1983/4 postupem do II. ligy.

Po dobrém vstupu do sezony následovaly čtyři porážky za sebou, na což měla vliv tragická smrt spoluhráče Jaromíra Modráčka. V závěru podzimu těžili Hlinečtí hlavně z domácích bodových zisků a několika cenných vítězství na hřištích soupeřů (4:2 Předměřice, 2:1 Týniště, 3:2 Trutnov). Po podzimních patnácti zápasech bilance 6 - 3 - 6, skóre 23:30, zisk 21 bodů a sedmibodový náskok před sestupovými příčkami dával naději. Jiného názoru na celou situace byl trenér František Jůn. „Příčiny sestupu jednoznačně vidím v nedostatečné trénovanosti mužstva. Na této úrovni je základem příprava v týdnu, což tento kádr mužstva nebyl schopen absolvovat. Již lékařské testy u doktora Vacka signalizovaly značný rozdíl proti minulému jarnímu období. Hráči se nebyli schopni domluvit na termínu zimního soustředění, tréninková docházka byla katastrofální. To vše se také projevilo na výkonech a tím i na psychice hráčů. Měli jsme jednoznačně nejvíce vyloučených. K neúspěchům snad jediná omluva, která se nedala ovlivnit, a to byla dlouhodobá zranění Cestra a Boušky. Tento tandem v klíčových momentech v jednotlivých utkání chyběl.“

Okresnímu derby na chrudimském stadionu (na snímku) věnoval Chrudimský deník celou stranu. Vždyť Hlinsko sem přijelo k utkání o body znovu po 23 letech. „Utkání v Chrudimi již signalizovalo, že mužstvo nehraje v pohodě, když soupeře, který s námi po první půli prohrával a navíc přišel o vyloučeného hráče, pustilo po svých nedisciplinovaných chybách k otočení skóre.“ Právě tato zbytečná ztráta Hlinsku v konečném účtování scházela.
Ještě po osmi jarních kolech (po domácím utkání s Teslou 3:3) to s Hlinskem v žádném případě na „padáka“ nevypadalo. Sedmé místo, 32 bodů a na čtrnáctého sestupujícího, kterým v té době byl AFK Chrudim, náskok devíti bodů! Avšak sedm závěrečných zápasů a s tím zisk jediného bodíku (v Sedmihorkách 3:3) rozhodlo o neúspěchu hlinecké kopané. „V posledních sedmi kolech jsme jednoznačně patřili mezi nejslabší mužstva divize „C“, kdy sestava nebyla tvořena podle výkonnosti hráčů, ale podle jejich účasti,“ neříká se lehce Františku Jůnovi.

„Příprava na nový ročník začne v pondělí 9. července pod novým trenérským vedením. Kádr mužstva se vykrystalizuje během podzimní sezony a jeho vyhlídky na kvalitu a možnosti úspěchu v krajském přeboru nelze odhadnout,“ míní Fr. Jůn, jenž ještě dodává: „V kádru mužstva - realizačním i hráčském, dojde určitě ke změnám. Hráči si však musí uvědomit, že i všude jinde je třeba trénovat a během utkání po hřišti běhat s nasazením, které však musí být natrénováno. Pro mne osobně byl konečný výsledek velkým zklamáním a šestileté úsilí mé práce a spolupracovníků výboru od postupu z I. A třídy do divize vyzněl téměř naprázdno. Navíc návrat do divize i v případě možného úspěchu by byl již záležitostí nového výboru. Já osobně bych se však již k tomuto kroku podle stávajících zkušeností neodvážil, protože pokud nemá klub generálního sponzora, je účast v divizní soutěži utopií.“