Podzimním půlmistrem se stali fotbalisté Sokola Prosetín, a to naprosto po právu. Sokolíci si v patnácti odehraných utkáních připsali deset výher, čtyři body získali za remízy a pouze v jednom zápase poznali hořkost porážky. Stalo se tak v pátém kole proti slatiňanskému béčku, které dokázalo zvítězit 1:0. Prosetín má taktéž nejlepší obranu v lize, která během podzimu inkasovala pouze osm branek! A to je v rámci této soutěže s přehledem nejlepší výkon defenzivy.

Vždyť i kdyby se počet inkasovaných gólů zdvojnásobil, stále by to stačilo na prvenství, když druhý nejmenší počet inkasovaných gólů mají Kameničky, a to 18. Není tedy vůbec divu, že prosetínský brankář Radek Hlouš vychytal nejvíce čistých kont – plných osm. V Prosetíně se navíc mohou těšit z vysokých návštěv, které v průměru dosahují 185 návštěvníků. V prvním kole při derby se Skutčí si cestu na stadion našlo dokonce 401 diváků!

Druhé místo patří nováčkovi ze Rváčova. Ani u zdejšího klubu se nedá o zaslouženém umístění na čele tabulky příliš polemizovat. Rváčovští byli nebezpeční především na venkovních trávnících, kde dokázali získat hned 16 bodů. Na domácí půdě byl příspěvek do tabulky sice o dva body chudší, ale hráči nováčka si i v domácím prostředí počínali výtečně a jedinou porážku zde utrpěli až v posledním kole s Ronovem.

Po polovině ročníku se tak naplňují slova předsedy klubu Aleše Melouna, který před sezonou prohlásil, že v okresním přeboru rozhodně nechce hrát mužstvo druhé housle a rádo by se připojilo do boje o nejvyšší příčky. V tom mu výrazně pomáhá i brankář Michal Kyncl, který je s pěti vychytanými nulami druhý nejlepší brankář soutěže.

Na třetím místě se se shodným bodovým ziskem jako druhý Rváčov vyhřívá Sokol Svratouch, a to jen díky horšímu skóre. Zdejší fotbalisté jsou již nyní na dvou třetinách získaných bodů, jako za celý loňský ročník. Za zmínku určitě stojí jejich parádní bodová šňůra ze začátku soutěže, kdy v prvních devíti kolech dokázali vždy bodovat a vyhřívali se na čele tabulky.

Přerušit tuto sérii se povedlo až Skutči, která dobyla jejich arénu v poměru 3:1. Přitom vynikající podzim Svratouchu stojí především na výkonech na domácím hřišti, na němž až na zmiňovanou porážku obstáli ve všech ostatních sedmi zápasech a získali celkem 19 bodů. Doma je Sokol nejlepším mužstvem okresního přeboru.

Čtvrtí jsou po podzimu fotbalisté SK Kočí. Ti loni zažili po dvou sezonách postupů do vyšších soutěží trochu hubenější ročník, když skončili „až" osmí. Před začátkem soutěže navíc přišla změna na postu kouče. Miroslav Pavlík ukončil své trenérské působení na zdejší lavičce a místo něj přišla náhrada v podobě Miloslava Kudrnky. Těžko odhadovat, jestli je za zlepšením právě nový trenér, ale faktem je, že pod Kudrnkou Kočí během podzimu pravidelně sbíralo body a jeho čtvrté místo je oprávněné.

Na pátém místě přezimuje mužstvo Junioru Skuteč. To se pravděpodobně řídí heslem, které má původ ve známém seriálu Okresní přebor – „Čím víc gólu dáme, tím víc bodů máme". Se 41 vstřelenými brankami jsou totiž Skutečští nejofenzivnějším týmem v soutěži. Hned čtvrtinu branek nastřílel kanonýr Petr Felkl, více branek než on dalo v přeboru už jen pět hráčů. Skuteč přitom měla přímo hororový vstup do sezony.

Za prvních sedm kol dokázala vyhrát pouze dvakrát a v té době se pohybovala povážlivě blízko dna tabulky. Pak se ale Junior rozjel jako dobře namazaný stroj a z následujících osmi zápasů prohrál pouze jediné. A právě povedená druhá část podzimu jej katapultovala do první pětky.

O dva body za Skutčí zaostává šestý Ronov nad Doubravou. Dvanáctý celek loňského ročníku se letos projevuje daleko ofenzivněji než v minulých letech. Po patnácti odehraných zápasech má na kontě rovných 40 vstřelených gólů, na čemž má velkou zásluhu především s 13 přesnými zásahy zdejší sniper Petr Budínský. Ronov je navíc jediným týmem soutěže, který si během podzimu dokázal udržet domácí neporazitelnost a i díky tomu se zatím pohybuje v horní polovině tabulky.

STŘED TABULKY PATŘÍ KŘIŽANOVICÍM, SVÍDNICI A SLATIŇANŮM

Sedmé jsou SK Křižanovice. Stejně jako výše zmíněný Ronov a Svratouch patří k nejlepším týmům tabulky v domácích zápasech. O něco horší jsou výkony ve venkovním prostředí, ale ani tam Křižanovičtí příliš neztrácejí, když z osmi utkání prohráli jen ve dvou případech, zato sbírali body za jedno vítězství a pět remíz. Ve svých řadách mají čtvrtého nejlepšího střelce podzimu – Ondřeje Pilaře, který rozvlnil síť za soupeřovým gólmanem hned jedenáctkrát.

Na osmém místě se skrývá další tým, který během podzimu pokořil hranici 40 vstřelených branek, a tím je mužstvo TJ Svídnice. To mělo vskutku úctyhodný vstup do soutěže. Z prvních sedmi kol sedmkrát bodovalo, z toho dokonce pětkrát zvítězilo. Po zásluze se tak Svídničtí vyhřívali na první příčce. Poté ale přišlo slabší období a do konce podzimu zvítězili už jen dvakrát, výhra nad Vítanovem (8:1) ale stála za to. V tomto zápase zaznamenal hattrick Radovan Kubašta mladší, který je zároveň s 19 přesnými zásahy i nejlepším střelcem Okresního přeboru!

JEDNO Z NEJPŘÍJEMNĚJŠÍCH PŘEKVAPENÍ JE ZE SLATIŇAN

Deváté jsou Slatiňany B. Další nováček v soutěži si zatím vede obstojně. S vyrovnanou bilancí sedmi výher, sedmi proher a jedné remízy mu zaslouženě patří pozice v klidném středu tabulky. Slatiňanská rezerva navíc zaujala nejvyšší výhrou v soutěži, ve 13. kole deklasovala Zaječice poměrem 9:0. Pokud tým na jaře nezastihne vážnější krize, o setrvání v přeboru se nemusí obávat. Za zmínku stojí i tři vychytané nuly gólmanaPetra Chvojky.

Desátá příčka v soutěžipatří klubu FK Kameničky. Ty se tak pohybují na pozicích, na kterých loňský ročník končily. S jednadvaceti body to ale na vyšší příčky zatím není. Tým se může spolehnout na brankáře Jiřího Kosaře, který během podzimu zažil čtyři zápasy, ve kterých za svá záda nepustil ani jeden míč. Na opačné straně hřiště zase stojí jedenáctigólový střelec Jan Horák.

S pětibodovým odstupem za Kameničkami se na jedenáctém místě usadil Sokol Holetín. Loni šestému týmu tabulky se v tomto ročníku příliš nedaří především v obranné činnosti. Zatímco loni za třicet utkání inkasoval 65 branek, letos jich stihl za poloviční dobu dostat už 46. Také ve venkovním prostředí budou muset Holetínští pořádně přidat. Za celý podzim vydolovali u soupeřů z osmi utkání pouhý jeden bod, a to je zatraceně málo. Pokud se budou chtít Sokolíci odrazit do vyšších pater, budou se muset více prosazovat i v útoku. Tam sice mají dvanáctigólového Stanislava Filipiho, ale on sám na všechno nestačí.

Na dvanáctém místě se nachází SK Chroustovice, asi největší překvapení podzimu v tom špatném slova smyslu. Tým, který v červnu spadl z 1. B třídy, vůbec nepůsobí jako mužstvo, které hrálo ještě předpůl rokem krajskou soutěž. Z patnácti utkání vyhrálopouze čtyři, k tomu přidalo tři remízy, a 15 bodů tak stačí na bídnou dvanáctou pozici. Chroustovičtí budou muset na jaře pořádně „zapnout", jinak jim dost reálně hrozí záchranářské potíže i v tomto ročníku.

Pokud jsme u předchozího mužstva psali o zklamání, tak podobné to je i na třináctém místě, kde stráví zimu Tatran Miřetice. Ten zažil loni velmi povedený ročník, když skončil pátý, jenomže letos je jen stínem loňského týmu. V průběhu podzimu sice Miřetice prožily úspěšnou sérii pěti zápasů, ve kterých dokázaly bodovat, zároveň to ale byly takřka všechny body, které získaly. Omluvou může být, že celý půlrok odehrály na venkovních hřištích, protože doma vysely nový trávník, každopádně je na jaře čeká „těžká šichta".

NEJHŮŘE SI VEDLY TÝMY „HEŘMAŃÁKU, ZAJEČIC A VÍTANOVA¨

Třetí místo od konce okupuje další nováček, kterým není nikdo jiný než rezerva Heřm. Městce. Týmům z Bažantnice postupy do vyšších soutěží viditelně neprospěly. Áčko se potlouká na spodku tabulky v Krajském přeboru a rezerva je zdatně kopíruje v přeboru okresním. Během podzimu získala dohromady jedenáct bodů, a to na víc než 14. místo prostě nestačí. Na jaře setak budou muset zdejší fotbalisté výrazně zlepšit, budou to však mít nesmírně těžké. Navíc se na výpomoc hráčů z A týmu nebudou moct příliš spolehnout, neb ti budou mít pravděpodobně svých starostí dost.

Předposlední jsou Zaječice, tým s nejhorší obranou i útokem v soutěži. Jediné, čeho mají na svém kontě zaječičtí fotbalisté nejvíce, jsou porážky, těch si připsali hned 11. Přitom sezona zde nezačala špatně. Vždyť se probojovali i do finále Českého poháru. Pak se zde ale rozrostla obří marodka, tým šel od porážky k porážce a to jim přisoudilo jaro ve znamení záchranářských bojů.

Poslední, 16. příčka náleží mužstvu SK Vítanov. Loni zde přebor zachránili o bod v hodině dvanácté, letos budou muset ještě pořádně dřít, aby na takový scénář vůbec mohli pomýšlet. S devíti získanými body a druhým nejhorším útokem a obranou totiž patří na úplné dno tabulky zcela po právu. Zajímavostí je, že všechny body získali v domácím prostředí. Osm za dvě výhry a dvě remízy legálně, jeden za remízu 2:2 s Miřeticemi, které ale byly kvůli výše popsané výsadbě trávníku „jakoby" hostiteli. Proto čeká celek z Vysočiny „těžká" zima a ještě těžší jaro.

JAKUB NOVOTNÝ, RADEK PECINA