„Motivace kluků je enormní. Hrát proti ligovým mančaftům a poslouchat rady trenérských kapacit, to se nepoštěstí každému na okresní úrovni. V tomto je projekt Kopeme za fotbal nejpřínosnější a také ojedinělý,“ pochvaluje si předseda klubu Leoš Kaplan.

Jenže nikdy nic nedostanete zadarmo, ač si to mnoho lidí myslí. Plzeňský pivovar, který produkuje pivo Gambrinus, rozhodně nenechá hráče a funkcionáře klubů jen tak sedět se založenýma rukama. Jeho účastníci musejí, jako v pohádce, splnit úkoly. Pivní a sportovní. Za odměnu ale nedostanou princeznu, nýbrž lukrativní fotbalové ceny, o kterých již byla řeč.

„Naše výsledky hovoří za vše. Vyhráváme, střílíme hodně branek. Po delší době jsme postoupili ze třetí třídy do okresního přeboru. Pořádáme různé akce, kde se vytočí sudy piva Gambrinus. A všechno kluci natáčejí a posílají do soutěže,“ objasňuje.

Páté místo v republice, první v celých východních Čechách. Hrochův Týnec nemůže lépe propagovat svůj klub, a to nejen z pohledu vlastního a chrudimského okresu.

„Je to pro nás vynikající vizitka. Pokud budou kluci bodovat ve všech částech projektu Kopeme za fotbal a budou k nám jezdit ligoví trenéři nebo dostanou za odměnu zájezdy k ligovým celkům, přilákají na naše hřiště veřejnost nejen z Hrochova Týnce a okolí,“ podotýká Kaplan.

Za tři roky pobytu v projektu Kopeme za fotbal už toho stihl Tatran dost. Posuďte sami: ukázková jednotka s trenéry Bohemians i Zbrojovky Brno a duel v Mladé Boleslavi. A za aktivitu v loňské sezoně je čeká „bitva“ s pražskými klokany.

„Nevím, jestli je to nějaká karma, ale Bohemka je náš osudový soupeř. Vloni u nás trénovali Martin Hašek s Daliborem Slezákem a kromě rad na hrací ploše, jsme mohli s nimi diskutovat na fotbalové téma i v naší klubovně. Nedávno jsme zase slavili výročí pětadevadesáti let od první zmínky o našem klubu a pogratulovat nám přijela stará garda Bohemians. Do třetice si kluci vybrali Bohemku jako odměnu v projektu,“ usmívá se předseda úspěšného klubu.

A víte, co se říká o tom, že s jídlem roste chuť… Hrochův Týnec ztrácel na medailové příčky v Kopeme za fotbal jediný bodík. Ceny pro první tři jsou navíc movitějšího rázu. Například poskytnutí financí na opravu zařízení na hřišti.

„Zkusím kluky ještě více popohnat. I když to ani nemusím. Jinak pro mě jako funkcionáře by to byla vítaná pomoc. Je to jeden z našich cílů. Ten prvotní ale je uspět jako nováček v okresním přeboru,“ má jasno Leoš Kaplan.