VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak to vidí zodpovědní? Tentokrát 
s předsedou Okresního fotbalového svazu


Chrudim – Podzimní část fotbalové sezony je v plném proudu, a tak je určitě ten správný čas na krátký rozhovor s předsedou Okresního fotbalového svazu Alešem Melounem (na snímku). Začněme ale úplně na jejím startu, na předsezonní valné hromadě.

5.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Jaký byl její důvod?
Mimořádné valné hromady FAČR byly svolány proto, že od 1.1. 2014 platí nový občanský zákoník, kdy jsou spolky povinné upravit svoje zakládací listiny podle ustanovení tohoto nařízení. Dále bylo třeba vyřešit vztahy mezi spolky a pobočnými spolky a schválit nové stanovy OFS. V březnu tohoto roku se nám tedy vše podařilo uvést do souladu a valné hromady jsme také využili k dovolbě jednoho člena výkonného výboru, schválení zprávy o hospodaření a schválení zprávy revizní komise.

Chtěl bych dodatečně poděkovat všem delegátům za velmi dobrou účast a hladké odsouhlasení všech naplánovaných bodů jednání.

Jaké novinky přichystal OFS Chrudim do podzimní části sezony?
Nejednalo se ani tak o žádné novinky ze strany OFS, ale od 1.6. 2016 vstoupil v platnost nový celostátní přestupní řád.
V současné době vyhodnocujeme jeho praktické dopady pro činnost klubů v našem okrese a postupně zasíláme na legislativně-právní oddělení FAČR do Prahy naše připomínky a komentáře.

Co vám v poslední době udělalo radost nebo co pomohlo činnosti OFS?
Jsem spokojen s tím, jak v našem okrese vcelku bezproblémově funguje proces elektronizace administrativních činností, tzv. Fotbalová revoluce. Byl to obrovský zásah do zažitých a zaběhlých zvyklostí, a zejména pro starší funkcionáře zcela nový typ komunikace mezi oddíly a nadřízenými složkami. Brzy po rozjezdu projektu byly rozptýleny obavy mnohých z nefunkčnosti a složitosti systému a dnes již vše z 98% bezvadně funguje. Jsem velmi rád, že se potvrdila správnost a životaschopnost myšlenky, a že jsme se tímto projektem zařadili mezi vyspělé fotbalové země.

Jak se vám daří práce s mládeží?
U nejmenších dětí se i díky práce naší komise mládeže daří velmi dobře a více než 30 přihlášených družstev je toho důkazem. Problémy nastávají s rostoucím věkem, kdy kategorie mladších a starších žáků je obsazena každá do deseti mužstev. Bohužel v letošním roce jsme již ale nebyli schopni kvůli nezájmu oddílů na našem okrese zorganizovat soutěž dorostu. Jinak tradičně velmi dobrých výsledků dosahují naše výběry OFS do 10, 11 a 12 let, které patří k tomu lepšímu v rámci Pardubického kraje.

Pro získávání nejmenších fotbalistů probíhají různé náborové akce, na pomoc mládežnickým trenérům ukázkové tréninkové jednotky, pro zlepšení individuálních dovedností Abeceda fotbalu a Každý může být reprezentant, a tak bych mohl pokračovat.

Ožehavým a diskutovaným tématem jsou vždy rozhodčí…
Práce a činnost komise rozhodčích OFS nám rozhodně pomáhá. Podařilo se ji obsadit fundovanými lidmi, kteří se snaží pracovat s těmi, kteří mají o činnost rozhodčího vůbec zájem. Naším největším problémem je totiž malý počet arbitrů. Chtěl bych proto využít našeho rozhovoru a požádat čtenáře, kteří by o dráze rozhodčího třeba jen uvažovali, aby nás oslovili na e-mailové adrese ofschrudim@quick.cz, kde jim budou poskytnuty vyčerpávající informace a maximální servis.

Jinak se nám zatím daří obsazovat Okresní přebor dospělých třemi rozhodčími a ostatní soutěže po jednom. Otázka výkonu rozhodčího na hřišti je hodně subjektivní, ale já jim musím za mnohdy velmi nevděčnou činnost poděkovat. Navíc mi z poslední doby není znám případ nějakého velkého excesu. S rozhodčími se pracuje, jsou pořádány semináře, školení, praktické ukázky herních situací atd. Apelujeme na solidní vystupování těchto mužů a žen před, v průběhu i po utkání.

Co říkáte na rozhodnutí o konci hostování v amatérském fotbale?
Touto otázkou se vracíme k dříve zmíněnému přestupnímu řádu. Je to celkem citlivá věc a řada klubů měla z této skutečnosti obavy. Po několika měsících fungování však mohu zodpovědně říct, že to žádné zásadní problémy nezpůsobilo a funkcionáři si také s touto novinkou velmi dobře poradili.

Jsem rád, že drtivá většina částek za přestupy byla včas zaplacena a není kvůli tomu nikde nepříjemná atmosféra. Kluby si prostě musí vystačit s vlastními hráči nebo se snažit vyjednat přijatelné podmínky pro fotbalistův přestup.

Chtěl byste ještě něco říct závěrem?
Snad aktuálně… Sport, a fotbal nevyjímaje, potřebuje na naší úrovni pro svůj rozvoj podporu vedení obcí, měst i Pardubického kraje. Mohu pouze vyjádřit přání, aby dosavadní velmi dobrá spolupráce a podpora ze strany vedení Pardubického kraje pokračovala i nadále. Samozřejmostí to totiž určitě není.

Autor: Jakub Novotný

5.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlá obnova žulového dláždění po opravě prasklého vodovodního potrubí.
2

V Široké ulici prasklo potrubí, rychlá oprava vše zprovoznila

Videosouhrn Deníku – pondělí 15. ledna 2018

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Hlinsko říká ne pití alkoholu na veřejnosti

Hlinsko - Nová vyhláška o ochraně zdraví už definitivně platí. Jejím nárokům se musely přizpůsobit i obce na Chrudimsku.

Policie odvezla podnapilého muže z Chroustovic na záchytku

Chroustovice – Minulou sobotu vyjížděli policisté ze služebny v Chrasti do jedné z hospod v Chroustovicích. Zde našli mladíka v silně podnapilém stavu, který ležel na zemi.

Nasavrcký archeoskanzen se promění v Zemi Keltů

Nasavrky – Skanzenový tým keltského spolku Boii před koncem roku řešil nový název skanzenu, který by lépe popisoval to, co spolek dělá.

Návštěvnost kraje se zvyšuje

Pardubický kraj – Pardubický kraj je v Česku tím nejméně navštěvovaným, nyní do něj ale míří o 7 procent více turistů než v předchozích letech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>