Ze čtvrtého a sedmého místa ve fotbalové I. A třídě postupují do nejvyšší krajské soutěže přeboru, fotbalisté FK Jiskry Heřmanův Městec a ŽSK Třemošnice. Oba týmy se v červnu loňského roku musely s přeborem rozloučit, aby od podzimu 2013 opět zavítaly do společenství šestnácti elitních klubů Pardubického kraje.

Třemošnice získala ve svém zatím posledním ročníku v krajském přeboru 13 bodů, což znamenalo sestupové 16. místo. Už po podzimu 2011 bylo zřejmé, že železnohorský klub čeká boj o záchranu, vždyť dokázala do zimní přestávky nasbírat pouhých sedm bodů. Ještě si připomeňme, že se Třemošničtí tehdy se soutěží loučili domácí remízou 1:1 s MFK B. Nejlepším kanonýrem byl devítigólový Šebek. To je tedy, co bylo po červnu 2012.

Po roce návrat

Rok se sešel s rokem a máme zde bilanci I. A třídy, v níž Třemošnice obsadila osmou příčku. A překvapivě to na postup o soutěž výš nakonec stačí. V krajských soutěžích otiž nezůstal po losovacím aktivu kámen na kameni. První Bítovany se překvapivě přihlásily až do III. třídy okresu. Třetí MFK C zůstává v této soutěži. Do přeboru proto postupují: 2. Pardubičky, 4. Heřmanův Městec, 5. Březová nad Svitavou, 6. Svitavy B, 7. Třemošnice a 8. Letohrad B. Naši dva postupující zástupci do KP se rozloučili s druhou nejvyšší soutěží v kraji těmito výsledky: Svitavy B H. Městec 5:2 a Valy Třemošnice 3:8.

Kompetentním činovníkům předsedům obou nováčků jsme položili stejné otázky. Dnes nám zbývá zprostředkovat vám odpovědi TOMÁŠE JAMBORA, který je předsedou oddílu ŽSK Třemošnice (omylem jsme do funkce předsedy uvedli včlánku „Byl to guláš…" sekretáře klubu Stanislava Pecu):

Co říkáte vašemu působení v uplynulé sezoně v I. A třídě?

Sezónu bych hodnotil poměrně pozitivně. Se staronovým trenérem Petříčkem jsme si stanovili jednoznačný cíl, a tím bylo stabilizovat kádr po pádu z krajského přeboru, zahnat chmury z tváří hráčů, potěšit fotbalem fanoušky a uhrát klidný střed tabulky. Domnívám se, že jsme toto předsevzetí splnili.

Zároveň mohu s klidným svědomím dnes konstatovat, že pokud by našim hráčům posloužilo zdraví jako v jiných sezónách, tak postavení v tabulce mohlo být ještě lepší. Na jaře jsme snad neodehráli jediný zápas kompletní a trenér Petříček musel doslova „čarovat" se sestavou.

Na druhou stranu pozitivem bylo začlenění dorostenců v kritických situacích do mužstva (ročníky 1995 i 1996), a ti si vůbec nevedli zle. Utkání v Zámrsku, kdy domácí měli poslední šanci na záchranu, dokonce rozhodli v náš prospěch. A z toho máme všichni opravdovou radost.

Čekali jste, že dojde k takovému „průvanu" v krajských fotbalových soutěžích?

V půlce sezóny 2011/2012 proběhl na aktivu předsedů jeden dobrý návrh. Vytvořit „opravdový" krajský přebor něco mezi současným krajským přeborem a divizí. Ke smůle věci a díky ambiciózním zástupcům Svitav k této variantě nedošlo. Z mého pohledu škoda. Určitě by ale došlo ke zkvalitnění soutěží na krajských úrovních.

Dnes, po Vámi citovaném „průvanu" jsem přesvědčen, že kvalita krajských soutěží ( KP, 1.A a 1.B) bude rapidně klesat. Rád bych se mýlil. Nicméně o mnoha indiciích přicházejících z fotbalových kuloárů v průběhu sezóny se tento „průvan", hlavně v peněženkách manažerů „rychlokvasných" souborů ( Bítovany, Cerekvice, Březová atd.) dal očekávat. Pokuď tyto oddíly nepochopí, že budoucnost je v poctivé práci s mládeží, nemají šanci na přežití.

Měli jste zájem o postup, či jste k němu byli vyzváni řídícím orgánem?

Pokuď někdo v soutěži nemá zájem porvat se o postup, tak nemusí soutěžit. Je mnoho možností, jak si zahrát jen „fotbálek". Nicméně po našich sestupových trablích jsme si o postupu v dané situaci mohli nechat spíše jen zdát. Samozřejmě, když nám bylo nabídnuto postoupit až ze 7. místa tabulky a když jsme reálně zvážili naše možnosti, tak jsme neodmítli. Že jsme se takto rozhodli musíme ovšem poděkovat i Městu Třemošnice, za jejich podporu.

Ono to nákladově vychází stejně jako I.A třída a navíc, když se kouknu na zúčastněná družstva I.A třídy pro novou sezónu, tak jsem přesvědčen, že jsme zvolili dobře. Nemám na mysli kvalitu mužstev, ale vzdálenosti soupeřů. Snad se nad tím už někdo z KFS pozastaví. Zajíždět do Králíků či Moravské Třebové z našeho regionu je opravdu rána do kasy oddílu. A v případě neúspěchu je napřesrok ve Třemošnici zajištěna jistá 1.A třída s „otlučenými" mladíky z KP.

Po zkušenostech z ročníku 2011/2012, kdy jste v nejvyšší krajské soutěži neobstáli, zvážili jste dobře postup výše?

Z části jsem na tuto otázku odpověděl již výše. Z každé situace je třeba vzít si ponaučení. Vzali jsme si negativní ponaučení v ročníku 2011/2012. Ale vzali jsme si i pozitivní ponaučení ze sezony 2010/2011, kdy jsme jako nováček skončili na třetím místě tabulky KP.

Já osobně bych se v sezóně 2011/2012 nerad pitval, charakterizoval bych ji jedním přirovnáním : „… bylo potřebné upgradovat systém". Navíc se domnívám, že vyšší soutěž dospělých je motivací i pro ty nejmenší naše fotbalisty a jejich rodiče.

Co se nyní děje ve vašem klubu? Chystáte nějaké změny v kádru nebo realizačním týmu? A kdy začínáte s přípravou?

Největší radost mám z toho, že do sezóny 2013/2014 máme jasno v kádrovém obsazení všech mládežnických týmů ŽSK. Jediná změna je v tom, že letos obsazujeme dorosteneckou soutěž pouze jedním mužstvem v KP.

Co se týče mužstva dospělých, mužstvo začalo přípravu 12.7. a soupeře pro utkání již máme zajištěny. Novým vedoucím mužstva dospělých je Dušan Holas a trenérem zůstává i nadále Libor Petříček. V přípravě je naplánováno zkoušet nové tváře. Končící dorostenci se automaticky zařazují do přípravy mužstva.

Pár slov předsedy oddílu na závěr?

Závěrem bych chtěl poděkovat za práci a přízeň výkonnému výboru, všem trenérům, vedoucím mužstev, hráčům, správcům, pořadatelům a věrným fanouškům třemošnické kopané. Popřát jim krásné léto, hodně zdraví a těšit se na práci s nimi v ročníku 2013/2014.

Zároveň bych chtěl poděkovat končícím fotbalistům A mužstva Josefovi Vojáčkovi a Ondrovi Lipenskému a také vedoucímu A mužstva Romanu Zdražilovi, odstupujícím trenérům mladších žáků Tomáši Žítkovi a Radku Pejřimovskému za služby, které pro třemošnickou kopanou odvedli.

Přípravná utkání 20.7. Zásmuky (1.A Stř.kr.) 18.00, doma
27.7. utkání I. kola Poháru hejtmana Pardubického kraje v Libišanech, 17:00
28.7. Ždírec n. D. 17.00, doma
31.7. Přelouč 18.00, doma
3.8. Chotěboř 17.00, venku

JAROMÍR DOLEŽAL