Jste spokojený s letní přípravou?
Myslím, že se vydařila. Ona je celkem krátká a my ji letos záměrně více vyplnili přátelskými zápasy, a to hlavně s juniorskými týmy, protože jsme se chtěli utkat s běhavými soupeři. Výsledky snad ani nehodnotím, jde spíše o hledání různých variant a vazeb v jednotlivých řadách. Vyzkoušeli jsme zhruba třicítku fotbalistů a z nich se postupně vykrystalizoval užší kádr, se kterým bychom měli ČFL odehrát.

Na jaře jste měli velké problémy s kádrem, z důvodů zranění a nemocí jste poslední dva měsíce odehráli prakticky s třinácti hráči. Doplnili jste tým dostatečně?
Mužstvo jsme chtěli a museli doplnit, protože jak říkáte, loni se nám užší kádr malinko vymstil, a když se do toho hned v generálce zranil Štěpánek a po prvním zápase Vladyka, neměl prakticky kdo hrát. Cílem proto bylo kádr dostatečně rozšířit, a to ne pouze nějakou kvantitou, ale hlavně kvalitou. Myslím si, že příchod Davida Sixty a Jindry Kučery svůj účel splnil. Pro mě osobně byl po ukončení kariéry Tomáše Linharta prvořadý návrat stopera Petra Drahoše z hostování v Brně. Ten mužstvo zná, již zde působil, a tak jsme ho moc věcí učit nemuseli. Když k tomu připočtu i návraty Lukáše Kopeckého z hostování a již zmíněných marodů, konkurence v týmu se výrazně zvýšila, což je jen a jen dobře. Na trénincích je nyní znát, že makají více i ti hráči, kteří měli loni místo „v uvozovkách" jisté.

Takže letos budete silnější než v loňské sezoně?
Myslím, že jsme na soutěž dobře připraveni. Už jsem to řekl i hráčům v kabině. Letos máme dostatečně silný a široký kádr a jen na nás bude záležet, jestli svoji kvalitu přeneseme i do zápasů a budeme schopni atakovat vrchní příčky tabulky, či nikoliv. Musíme samozřejmě počítat s tím, že jsme si za poslední tři roky udělali v soutěži nějaké jméno, a tak už nás nikdo jen tak nepodcení, jako tomu dříve možná bylo. Záleží na hodně okolnostech a uvidíme, jak si to všechno sedne.

Prozraďte tedy čtenářům, jaká bude ideální sestava.
Tuto otázku jsem za dobu svého trénování dostal již několikrát a pokaždé na ni odpovídám stejně. Ideální sestava dle mého neexistuje! V každém zápase nastoupíme v trochu jiném složení, a to podle síly a kvalit soupeře.

Pavel Jirousek.Jaké plusy a mínusy u svého celku vidíte?
Směrem dopředu máme nyní určitě slušnou konkurenci. Samozřejmě to nechci zakřiknout, může se to během týdne zcela změnit nějakým zraněním či nemocí, ale v útoku máme spoustu variant, s nimiž můžeme na soupeře vyrukovat. Ať jsme hráli ČFL či divizi, vždy jsme patřili k týmům, které dávají hodně branek. Ale tady říkám ALE… Pokud chceme být ještě o kousek úspěšnější než v minulých ročnících, nesmíme tolik gólů dostávat. Všimněte si, že nejúspěšnější celky patří k těm, které inkasují minimálně. A my ve hře dozadu máme jen pět čistých obránců a to by se mohlo v průběhu sezony ukázat jako problém. Existují ještě varianty s hráči z druhé tréninkové skupiny, ale to radši nechci přivolávat. Musíme si však na tomto místě i říct, že nejsme žádný velkoklub, který má na jeden post dva tři kvalitní hráče, to prostě v našich podmínkách nejde.

Přesto… Viděl jsem většinu letošních přátelských zápasů a zdálo se mi, že na to, kolik si tým vytvořil šancí, těch gólů dal málo.
Toto je věc, po které já tu již dlouhodobě volám. Máme v týmu Radima Holuba, který dal za tři roky 70 branek! To je zkrátka nenahraditelný hráč, o kterém tvrdím, že takový tu dlouho nevyroste. I přesto, že o něm soupeři vědí a hlídají jej, ten kluk je schopen se v pokutovém území prosadit a ten gól dát. Další, kteří mu trochu sekundují, jsou Tomáš Vácha, a možná ještě Ondra Kesner. Pokud se ale tito tři odmlčí, což je loňských více jak 40 branek, je zle, po nich je hrozná díra. Všem ostatním říkám, že musí převzít kus té odpovědnosti a role na sebe. Jednou Radim skončí a pak bychom mohli mít potíže. Proto se třeba vrátil Lukáš Kopecký, který v přípravě potvrdil, že branky dávat umí, a proto také klepe na dveře základní sestavy. Na druhou stranu jsem rád, že si ty šance vytváříme, protože to je něco, co vychází z tréninkového procesu a co dle mého jednou ovoce přinést musí.

Dá se s proměňováním příležitostí z vaší pozice trenéra něco udělat?
Já na hráče nevyvíjím tlak slovy, musíš tu gólovku dát, nebo tys nám to prohrál, nepatřím mezi tyto trenéry. Naopak vím, že psychika je u fotbalisty, ale asi všeobecně u každého sportovce, hrozně důležitá. A já nechci hráče dostávat pod tlak s tím, že se budou bát vůbec do té šance dostat, protože je peskuju za její neproměnění. Z vlastní zkušenosti vím, že hráč má období, kdy není schopen proměnit ani tu nejvyloženější tutovku, a pak zas přijde období, kdy o míč brkne nebo ho trefí kolenem a spadne to tam. Tak už to prostě ve fotbale chodí. A kdyby hráči proměňovali všechno, tak nehrají v Chrudimi :-)

Loni se týmu dařilo zejména na domácím hřišti. Zaměřili jste se na to, abyste více bodovali na stadionech soupeřů?
My nemáme nějaký zásadní rozdíl v taktice či postavení týmu při zápasech doma a venku. Zde je to asi trochu spojené s tou hlavou, jak jsme se o tom bavili před chvílí. Také jsme loni na domácím hřišti párkrát nezačali zápas dobře, ale ta síla toho vlastního stadionu a fanoušci nám utkání pomohli otočit. Venku se to pochopitelně dohání podstatně hůře.

A nebudete mít teď problém, když se nějaké zápasy odehrají na vašem mateřském hřišti „nahoře" U Vodojemu, ale některé budou kvůli přestavbě tribuny přesunuty „dolů" na stadion AFK?
To je těžké. Před třemi lety, když jsme se stěhovali sem nahoru, tak spousta, řeknu drtivá většina, hráčů nechtěla. Tam jsme byli doma několik let, znali jsme prostředí… Dnes už ale musím říct, že se jako doma cítíme tady U Vodojemu. Je tu fotbalovější prostředí, blízký kontakt hráčů s fanoušky, mně osobně se tu líbí a jsem tu spokojený. Na druhou stranu je jasné, že když se zbořila stará tribuna a bude zde staveniště při výstavbě té nové, tak se tu takový zápas, jako je třeba se Slávií, pořádat nedá, už třeba kvůli bezpečnostním opatřením. Pro mě je lavička stejná dole i nahoře. Pro hráče to asi trochu jiné bude, ale rozhodně se na hřiště vymlouvat nebudeme.

Nakousl jste Slávii. Tento slavný český klub hostíte za týden v Poháru České pošty.
Pro hráče, realizační tým, celkově pro klub a myslím, že i pro všechny fanoušky a příznivce se bude jednat o svátek. Nebývá to vůbec častým jevem zahrát si proti jednomu z pražských „S". Doufám, že tento zápas přiláká do ochozů početnou návštěvu, která se bude fotbalem bavit. Já se osobně na tento mač hodně těším. Nemyslím si, že bychom měli přes Slávii postoupit, rozdíl mezi první a třetí ligou je obrovský. Ale v zápase vlastně nemáme co ztratit, můžeme jen překvapit. A pokud se naši hráči „nepodělají", nemusíme dostat nějaký výprask. Možná na jaře, kdy byla Slávie hodně dole a „nemocná", to mohlo být jiné, ale teď se už uzdravuje a má na to výborného doktora… V každém případě se budeme snažit udržet přijatelný stav co možná nejdéle, aby toto utkání bylo pro diváky co nejzajímavější. Zbraně dopředu neskládáme, budeme se rvát!

S jakým umístěním byste byl po podzimu spokojený?
Já nemám vytyčenou nějakou číslici v tabulce, na které bych chtěl skončit. Přál bych si, abychom byli co nejvýše a pořád měli o co hrát, byli ve hře o přední příčky. Spokojený bych byl, kdybychom po podzimu dosáhli 30 bodů. Hrajeme devět zápasů doma, takže když budeme v tabulce pravdy na +3, znamená to, že se pohybujeme ve vrchních patrech.

MFK CHRUDIM

Logo MFK Chrudim.Soupiska - brankáři: Lukáš Mrázek (1991), Petr Trojan (1995), Petr Vostradovský (1990). Obránci: Jiří Adámek (1979), Petr Drahoš (1993), Michal Radouš (1990), Vojtěch Řezníček (1993), Pavel Štěpánek (1991), Tomáš Valda (1993). Záložníci: Ondřej Hauf (1985), Ondřej Kesner (1989), Lukáš Kopecký (1991), Jindřich Kučera (1993),Sebastien Langr (1993), Jan Luptovský (1983), Martin Malinský (1994), Lukáš Mastík (1991), Jiří Nadrchal (1983), David Sixta (1995), Petr Vladyka (1974), David Vodrážka (1990). Útočníci: Radim Holub (1975), Jaroslav Kroutil (1990), Tomáš Vácha (1985).

Realizační tým trenér: Pavel Jirousek. Asistent: Pavel Křečan. Vedoucí mužstva: Jan Sládek. Lékař: MUDr. Pavel Holeka. Masér: Vlastimil Gallát. Sekretář: Martin Škrha.

Změny v kádru - příchody: David Sixta (FC Hradec Králové) hostování, Jindřich Kučera (Jihlava) hostování, Petr Drahoš (Brno) návrat z hostování), Lukáš Kopecký (Vysoké Mýto) návrat z hostování, Petr Trojan z dorostu. Odchody: Linhart ukončil kariéru, Vágner (nižší soutěž Rakousko).

HVĚZDA TÝMU: Radim Holub
Vynikající útočník s neuvěřitelným čichem na góly. Své kvality prokazoval dříve i v první lize v týmech jakou jsou Sparta Praha, Jablonec nebo Mladá Boleslav.

Přípravné zápasy: - Slavia Praha U21 4:3, - Zábřeh na Moravě 2:4, - Hradec Králové U21 2:1, - Liberec U21 2:0, - SK Union 2013 Nový Bydžov 0:2, - Ústí nad Orlicí 2:0 (Pohár FAČR), - Letohrad 1:0.

Ideální sestava (podle Deníku): Mrázek - Štěpánek, Radouš, Drahoš, Adámek - Kopecký, Kesner, Vladyka, Vodrážka - Holub, Vácha.

ROZPIS PODZIMNÍ ČÁSTI ČFL

Z přípravného utkání MFK Chrudim - FK OEZ Letohrad 1:0.1. kolo – 9. a 10. srpna, 17.00
SO: Vltavín – Bohemians Praha, Chrudim – Meteor Praha (oba 10.15), Domažlice – Vyšehrad (15), Kr. Dvůr – Písek. NE: Admira Praha – Štěchovice (10.15), Union Nový Bydžov – Převýšov, Jirny – Louňovice, Zápy – Chomutov, Benešov – Čáslav.
2. kolo – 16. a 17. srpna, 17.00
SO: Bohemians – Jirny, Písek – Vltavín, Chomutov – Domažlice (vše 10.15). NE: Meteor – Union, Vyšehrad – Kr. Dvůr (oba 10.15), Čáslav – Převýšov, Louňovice – Chrudim, Štěchovice – Zápy, Benešov – Admira.
3. kolo – 23. a 24. srpna, 17.00
SO: Vltavín – Vyšehrad, Chrudim – Bohemians (oba 10.15), Domažlice – Štěchovice, Králův Dvůr – Chomutov, Jirny – Písek. NE: Admira – Čáslav, Převýšov – Meteor (oba 10.15), Zápy – Benešov, Union Nový Bydžov – Louňovice.
Z přípravného utkání MFK Chrudim - FK OEZ Letohrad 1:0.4. kolo – 30. a 31. srpna, 17.00
SO: Bohemians – Union Nový Bydžov, Chomutov – Vltavín, Písek – Chrudim (vše 10.15). NE: Admira – Zápy, Vyšehrad – Jirny (oba 10.15), Čáslav – Meteor, Louňovice – Převýšov, Štěchovice – Králův Dvůr, Benešov – Domažlice.
17. kolo – 3. září, 17.00
ST: Union – Čáslav, Převýšov – Chrudim, Louňovice – Vltavín, Bohemians – Králův Dvůr, Písek – Domažlice, Vyšehrad – Zápy, Chomutov – Admira, Štěchovice – Benešov, Meteor – Jirny (17.30).
5. kolo – 6. a 7. září, 17.00
SO: Vltavín – Štěchovice, Chrudim – Vyšehrad (oba 10.15), Domažlice – Admira, Králův Dvůr – Benešov. NE: Převýšov – Bohemians, Meteor – Louňovice (oba 10.15), Jirny – Chomutov (16), Zápy – Čáslav, Union Nový Bydžov – Písek.
Fotbalisté MFK Chrudim zvítězili v 1. kole Poháru České pošty na půdě divizní Jiskry Ústí nad Orlicí 0:2. 6. kolo – 13. a 14. září, 17.00
SO: Bohemians – Meteor, Písek – Převýšov, Chomutov – Chrudim (vše 10.15), Čáslav – Louňovice. NE: Vyšehrad – Union Nový Bydžov, Admira – Králův Dvůr (oba 10.15), Štěchovice – Jirny, Benešov – Vltavín, Zápy – Domažlice.
7. kolo – 20. a 21. září, 16.30
SO: Vltavín – Admira, Chrudim – Štěchovice (oba 10.15), Králův Dvůr – Zápy. NE: Převýšov – Vyšehrad, Meteor – Písek (oba 10.15), Jirny – Benešov (15), Union N. Bydžov – Chomutov, Louňovice – Bohemians, Domažlice – Čáslav (17).
8. kolo – 27. a 28. září, 16.30
SO: Chomutov – Převýšov, Písek – Louňovice (oba 10.15), Domažlice – Králův Dvůr. NE: Vyšehrad – Meteor, Admira – Jirny (oba 10.15), Čáslav – Bohemians, Štěchovice – Union Nový Bydžov, Benešov – Chrudim, Zápy – Vltavín.
9. kolo 4. a 5. října, 16.00
SO: Vltavín – Domažlice, Chrudim – Admira, Bohemians – Písek (vše 10.15), Králův Dvůr – Čáslav. NE: Převýšov – Štěchovice, Meteor – Chomutov (oba 10.15), Jirny – Zápy (15), Union Nový Bydžov – Benešov, Louňovice – Vyšehrad.
Fotbalisté MFK Chrudim zvítězili v 1. kole Poháru České pošty na půdě divizní Jiskry Ústí nad Orlicí 0:2. 10. kolo – 11. a 12. října, 16.00
SO: Chomutov – Louňovice (10.15), Domažlice – Jirny, Kr. Dvůr – Vltavín. NE: Vyšehrad – Bohemians, Admira – Union (oba 10.15), Čáslav – Písek, Štěchovice – Meteor, Benešov – Převýšov, Zápy – Chrudim.
11. kolo – 18. a 19. října, 15.30
SO: Vltavín – Čáslav, Chrudim – Domažlice, Bohemians – Chomutov, Písek – Vyšehrad (vše 10.15). NE: Převýšov – Admira, Meteor – Benešov (oba 10.15), Jirny – Králův Dvůr (14), Union Nový Bydžov – Zápy, Louňovice – Štěchovice.
12. kolo – 25. a 26. října, 14.30
SO: Chomutov – Písek, Vltavín – Jirny (oba 10.15), Domažlice – Union, Kr. Dvůr – Chrudim. NE: Admira – Meteor (10.15), Čáslav – Vyšehrad, Štěchovice – Bohemians, Benešov – Louňovice, Zápy – Převýšov.
13. kolo – 1. a 2. listopadu, 14.00
SO: Chrudim – Vltavín, Bohemians – Benešov, Písek – Štěchovice (vše 10.15). NE: Převýšov – Domažlice, Meteor – Zápy, Vyšehrad – Chomutov (vše 10.15), Jirny – Čáslav, Union – Kr. Dvůr, Louňovice – Admira.
Z fotbalového přípravného utkání MFK Chrudim - UNION 0:2.14. kolo – 8. a 9. listopadu, 14.00
SO: Vltavín – Union (10.15), Domažlice – Meteor, Kr. Dvůr – Převýšov. NE: Admira – Bohemians (10.15), Jirny – Chrudim (13), Čáslav – Chomutov, Štěchovice – Vyšehrad, Benešov – Písek, Zápy – Louňovice.
15. kolo – 15. a 16. listopadu, 13.30
SO: Chrudim – Čáslav, Bohemians – Zápy, Chomutov – Štěchovice, Písek – Admira (vše 10.15). NE: Převýšov – Vltavín, Meteor – Králův Dvůr, Vyšehrad – Benešov (vše 10.15), Union Nový Bydžov – Jirny, Louňovice – Domažlice.
16. kolo – 22. a 23. listopadu, 13.30
SO: Vltavín – Meteor, Chrudim – Union Nový Bydžov (oba 10.15), Benešov – Chomutov, Domažlice – Bohemians, Králův Dvůr – Louňovice. NE: Admira – Vyšehrad (10.15), Jirny – Převýšov (13), Čáslav – Štěchovice, Zápy – Písek.

RADEK PECINA