Předloni obsadili fotbalisté místního AFK v divizní skupině C třetí příčku, loni a v právě skončeném ročníku skončili na druhé příčce. Trenér PAVEL JIROUSEKmohl být po závěrečné výhře 5:0 s Náchodem nadmíru spokojen, zejména s jarní částí soutěže, vždyť jeho svěřenci v jarních odvetách nepoznali hořkost porážky.

Jarní sezonu jste se svým týmem absolvoval bez prohry. Pamatujete, jestli se vám už něco podobného povedlo ve vaší kariéře?
Coby trenérovi se mně to nepodařilo, ale když jsem hrával v provinčním Chebu, tak jsme jednou taky na jaře v lize neprohráli, což je pochopitelně velký úspěch. Tehdy i teď to svědčí o dobré práci celého kolektivu.

Kde byl položen základ k úspěšnému jarnímu tažení?
Určitě to mělo základ v zimě, kdy jsme si s hráči sedli a řekli si, že zkusíme hrát o ty nejvyšší patra. Zároveň jsme však zdůraznili, že tomu budou muset něco obětovat a hodně pro to udělat.

Takže můžete letmo zhodnotit jarní část soutěže?
Když hodnotíme jarní sezonu, tak musím říci, že se mi za ní ohlíží pěkně. Produkovali jsme dobrý a úspěšný fotbal. Svědčí o tom třeba fakt, že jsme nastříleli přes 40 gólů, tedy v průměru přes tři góly na zápas, a ani jednou jsme neprohráli. Takže určitě to bylo zaslouženě. V drtivé většině zápasů se nám podařilo vnutit soupeři náš herní styl, což bylo pro nás důležité. Navíc, neměli jsme jenom jednoho střelce, byť Radim Holub dal celkem přes dvacet branek a potvrdil tak vysoký punc kvality. Na střelecké produktivitě se podílelo více hráčů, a to je dobře. Pokud se týká toho, že jsme nedosáhli až na nejvyšší příčku, tak Letohrad předvedl podobnou jarní jízdu a prvenství si zasloužil, i když nám na něj moc nescházelo. Doma jsme ho měli na lopatě, zbytečná naše ztráta byla také s Velimí, kdy jsme o výhru přišli sedm minut před koncem. A kdybychom oba zmíněné zápasy vyhráli, tak jsme byli první. Ale to je pouhé kdyby. Letohrad také mohl některé zápasy zvládnout líp.

Jako zklamání to tedy necítíte?
Jde spíše o to, že jsme v zimě cítili šanci, že letos v naší divizní skupině není jasný lídr, jako byly loni Pardubice, nebo před lety jiné mančafty, proto jsme to chtěli zkusit. Uvidíme, jak se nám povede udržet kádr a jak se nám podaří dále pracovat. Další určitá devíza tohoto klubu je, že jsme do kádru zapracovali několik dalších mladíků, kteří se nám usadili v základní sestavě, což je oceněním práce určitě pro všechny mládežnické trenéry a celkově pro klub, že se to tady dělá správným způsobem.

Když jsme u toho kádru, tak Malinský jde na zkoušku do prvoligového Hradce a Štěpánek prý míří na vysokou školu do Liberce…
Ani jedna záležitost není ještě rozhodnutá. Ano, Malinský přípravu absolvuje v Hradci a uvidíme, jak se to uzavře. Ohledně Štěpánka, tak ten měl rozhozeno více možností, ještě to také není jisté. V jeho případě musím konstatovat, že po příchodu z Mladé Boleslavi zapadl do týmu dobře, problém byl, že trénoval přes týden v Boleslavi a tady absolvoval pouze páteční tréninky a pak zápasy. Ze začátku jsem měl kvůli tomu obavy, ale rychle zapadl do mužstva, tak nějak za pochodu jsme to s ním sladili a určitě podával dobré výkony. My jsme tím pádem mohli posunout Honzu Luptovského trochu víc dopředu a jsem hrozně rád, že jsme z něho 'vyloudili' i nějaké kanadské body. Dal několik gólů, měl spoustu gólových přihrávek, protože jeho obrovskou devízou je rychlost.

Pokud průbojný záložník Tomáš Malinský opravdu odejde, už máte promyšlené, kdo ho nahradí?
Nějakým způsobem ho musíme nahradit. Jednou z možností je návrat Jakuba Vágnera po operaci kolena. Už absolvoval pár individuálních tréninků, 3. března byl na operaci, takže nemůžeme návrat uspěchat. Čeká ho strašně náročná práce, ale doufám, že se z toho dostane. Po takovém zranění znamená trénovat mnohem víc než ostatní hráči. Hrát bude teprve, až bude stoprocentně zdravý. Další typ na tenhle post je Lukáš Kopecký, uvidíme.

V nové sezoně dochází po sloučení s SK Chrudim ke změně názvu na MFK Chrudim. Už máte jasno, koho si vezmete do přípravy A týmu z bývalého „eskáčka“?
Mám, ale ještě bych to moc nespecifikoval. Určitě do mé tréninkové skupiny nastoupí Michalec, který na jaře u Vodojemu hostoval a patnácti góly přispěl k udržení krajského přeboru. Chtěl jsem také Honzu Lištvána, ale ten ještě neví, jak to bude mít s futsalem. Dosud hrál ve Vysokém Mýtě, což by nebyl problém, ale má o něj zájem Benago Zruč nad Sázavou, které mu slibuje zaměstnání v Praze. Tudíž by nebyl v Chrudimi a nastal by problém. Je to teď na něm. Já jsem mu řekl, že pokud bude tady, tak ho zařadím do kádru. Jinak teď vzniknou dvě tréninkové skupiny. A tým bude trénovat samostatně, ne už společně s béčkem jako dosud na AFK. V novém MFK bude trénovat áčko se mnou, druhá skupina s Ivanem Kopeckým a Jirkou Hlavatým, kteří se budou připravovat společně jako B tým a C tým. Na konkrétní zápasy budeme určovat nominaci po pátečním tréninku, abychom obsáhli všechny tři soutěže.

Mužstva dospělých budou hrát mistrovská utkání U Vodojemu?
Pravděpodobně, pokud se tam všechno stihne připravit, tak jak má (lavičky, úpravy kabin atd.). Asi to ze začátku přinese pár problémů, ale áčko by mělo hrát v sobotu dopoledne. Je potřeba se U Vodojemu rychle adaptovat, i když začátek přípravy rozjedeme ještě tady na AFK. Nahoru se přesuneme až na pohárové utkání 30. července. Doufám, že nám také někdy nasadí nějakého přijatelnějšího soupeře než Hradec Králové nebo Čáslav, jako tomu bylo loni. Ostatní divizní mančafty hrají většinou mezi sebou. Tohle nasazování nechápu.

Kdy začnete letní přípravu?
Chceme se samozřejmě dobře znovu připravit na nový ročník. Dnes uzavřeme minulou sezonu oslavou, protože to byl fakt úspěch a je co slavit, ale za tři neděle se na to zapomene a začne se trénovat na novou sezonu (od 7. července). A už se nedá žít z minulosti, bohužel.

Ještě se naskýtá otázka, jestli se nakonec nebude hrát v Chrudimi přece jenom ČFL. Proslýchalo se, že některé týmy z této soutěže o ni nemají zájem…
Pokud vím, tak mezi těmi účastníky s otazníkem je českobudějovické béčko, původně se psalo i o Ovčárech, že nemají zájem, ale prý to přihlásí. Zatím je situace nejasná, moudřejší budeme po losovacím aktivu nového ročníku 25. června.

A kdyby se možnost ČFL přece jenom naskytla, asi byste se tomu nebránil, že?
Já samozřejmě jako trenér bych měl chtít jít se svými svěřenci výš a výš, ale je otázka, jestli bychom na to byli připraveni. Jasně, byli jsme třetí, loni i letos druzí, už to jakoby k tomu spěje, ale teď je na zvážení. Pokud ten mančaft budeme oslabovat a nejlepší hráči budou odcházet výše, tak těžko můžeme pomýšlet na vyšší soutěže. Nemůžeme si myslet, že každý rok vyjde pět, šest výborných hráčů z dorostu. Poslední dobou se to docela povedlo a byl jsem za to rád. Ročník 1990 byl výborný – Vodrážka, Radouš, Kroutil, ročník 1991 Malinský, Mrázek, Kopecký, tak samozřejmě to je dobré. Před dnešním posledním utkáním s Náchodem se představitelé klubu loučili s našimi dorostenci ročníku 1992 a do přípravy z nich určitě zařadíme do mé skupiny Vávru, Lacmana a Svobodu a uvidíme jak dál. My jsme si ty kádry nějakým způsobem s kolegy trenéry rozepsali, ale je to otevřené jak směrem nahoru, tak i opačně. Záleží na každém hráči, jak se dokáže prosadit. Nic není definitivní.

Uvažujete o nějakých posilách i z jiných luhů a hájů?
Tak nějaké sítě jsem rozhodil, protože pořád byla ve hře ta třetí liga. Není to jednoduché, je to o financích. My nepatříme mezi kluby, které mohou rozhazovat, my musíme hlavně vychovávat svoje hráče. Takže nestavěl bych žádné vzdušné zámky . Samozřejmě. Třetí liga už je těžší soutěž, je to náročnější na cestování, hráčům by to určitě spolklo mnohem více času, muselo by se tomu víc dát ještě v tréninku, hráči by museli být o trošku víc odměňovaní a je otázka, jak by to všechno stíhali s prací . Jsou tam nějaké vložené středeční zápasy, sčítají se žluté karty a po čtyřech má hráč stop na jeden zápas, takže by kádr musel být širší. Není to tak jednoduché. My jsme to teď táhli na nějakých 13, 14 hráčů a ještě jsme posilovali béčko, abychom konečně dosáhli toho, po čem jsme tady prahli, a dostali ho do I. A třídy. Celkem se nám všechno podařilo, takže doufám, že se nenaplní rčení o tom, že po posvícení bývá víte co. Takže samozřejmě, teď se všechno hodnotí kladně, protože se všechno svým způsobem dařilo, přijdou však horší chvíle a tam je potřeba se semknout a udržet si tu kvalitu, kterou teď nesporně třetí rok dokazujeme.

Nemůže chybět tradiční otázka. Hodlá někdo ze starších hráčů v klubu skončit?
Tomáš Linhart a Radim Holub pokračují, jeho bratr Martin již pravděpodobně bude působit jako hrající asistent trenéra Kopeckého u B týmu. Otázka Petra Vladyky je zatím otevřená, ostatně tak jako každý rok, protože je dále vázán futsalem v Era–Packu Chrudim.

Předpokládám, že změny se nechystají ani v realizačním týmu…
Samozřejmě chci poděkovat svým nejbližším spolupracovníkům Pavlu Křečanovi, Honzovi Sládkovi, Oldovi Syrůčkovi a vlastně všem, kteří se starali o chod mužstva. Se změnami v realizačním týmu nepočítáme, myslím, že nám to spolu klape, všichni mají chuť pokračovat dál v započaté práci. Třeba takový sedmdesátník Honza Sládek tady s námi doslova mládne, takže určitě zatím to necháme tak, jak to je.