Mezi letošními držiteli vysokého ocenění Ceny doktora Václava Jíry, kterou uděluje Českomoravský fotbalový svaz za přínos rozvoji kopané, byl tuto středu v Praze i JOSEF MRKVA, který ji obdržel u příležitosti svého letošního životního jubilea 65 let. Po návratu z této slavnosti nám přiblížil své dojmy.

Co vám probíhalo hlavou, když jste přijímal gratulaci od předsedy ČMFS Ivana Haška?
„Člověk si hlavně uvědomí, jak ten čas letí a co už toho s fotbalem prožil, ať už jako hráč, trenér či funkcionář. Bylo toho moc a mám na to plno krásných vzpomínek.

Těch krásných dojmů jste si asi přivezl hodně i ze slavnostního vyhlášení z Prahy, že?
To je pravda. Byl to pro mě krásný zážitek setkat se tolika vynikajícími fotbalovými osobnostmi. Velmi si vážím například společných fotografií s bývalým trenérem české reprezentace Karlem Brücknerem, držitelem Zlatého míče Josefem Masopustem, hrdinou Mistrovství Evropy z roku 1976 Ivo Viktorem či hráčem stříbrné chilské jedenáctky z roku 1962 Janem Lálou. V krátkém rozhovoru s předsedou ČMFS Ivanem Haškem jsem kvitoval, že první muž českého fotbalu oceňuje práci Sportovního lycea při Hotelové škole Bohemia v Chrudimi pod vedením ředitele školy Jaromíra Peciny a hlavního trenéra Luďka Zajíce. Mimochodem, Haškův tatínek pochází z Chrudimě a on sám do našeho města jezdil za babičkou. Zavzpomínal si na to, že tady hrával fotbal ve Sladkovského ulici.

Ohledně vašeho fotbalového působení začněme od Adama. Jaká byla vaše hráčská éra?
Převážnou část své hráčské kariéry jsem prožil v tehdejší Elite (nyní SK) Chrudim. Hrál jsem nejčastěji v útoku a docela se mi dařilo. V jedné sezoně jsem nastřílel čtyřiadvacet gólů.

A co vaše trenérská činnost?

V současné době jsem asistentem trenéra u obou mužstev dospělých SK Chrudim. Všichni na „eskáčku“ věříme, že se nám podaří dotáhnout postup A týmu do krajského přeboru. Trénoval jsem ale dospělé i mládež také v AFK Chrudim. Byl jsem mimo jiné u zrodu fotbalových sportovních tříd v základní škole U Stadionu v Chrudimi. Práce s mládeží přináší hodně radosti, je při ní více patrné, jaké kluci dělají pokroky.
Když jste působil v obou chrudimských fotbalových klubech, tak proč myslíte, že se přes určité snahy dosud nepodařilo jejich sloučení?
Já osobně bych se tomu nebránil, ale záleží na oboustranně přijatelné dohodě. Zatím tomu sloučení brání přílišná rivalita některých členů obou klubů, ale snad se ji jednou podaří zlomit. Mám kamarády v obou klubech a samozřejmě fandím oběma.

Jaké funkce jste zastával coby fotbalový „bafuňář“?

Na „eskáčku“ jsem členem výboru, v Okresním fotbalovém svazu Chrudim jsem předsedou komise rozhodčích a členem Výkonného výboru OFS. Těch funkcí bylo i v předchozích letech dost. I proto jsem koncem loňského roku obdržel od VV ČSTV Čestný odznak za významný a výjimečný přínos rozvoji sportu.

Jaké máte dojmy z činnosti fotbalových rozhodčích na Chrudimsku, coby předseda jejich komise?
Mám radost, že se nám pro tento ročník mistrovských soutěží přihlásilo asi pět, šest mladých adeptů a věřím, že se postupně vypracují třeba i pro řízení vyšších soutěží. Pokud se týká jejich celkové úrovně, tak jsou mezi nimi, jako v každé jiné činnosti, lepší, průměrní a horší. Naší snahou je úroveň fotbalových sudích na Chrudimsku průběžně zvyšovat, pořádáme pro ně různá školení a rozvíjíme spolupráci i s rozhodčími z pardubického okresu.

Máte mezi rozhodčími i nějakou příslušnici něžného pohlaví?

Nějakou novou Damkovou zatím v okrese nemáme, ale samozřejmě bychom se přijetí nějaké paní či slečny rozhodčí nebránili. Myslím si všeobecně, že ženy mají pro práci fotbalových arbitrů dobré předpoklady. Hráči si vůči nim určitě nedovolí tolik, co někdy zkoušejí na sudí muže.

A co vaše žena? Jaký má vztah k fotbalu?
Musím své manželce Dagmar touto cestou poděkovat za to, že se mnou ve čtyřicetiletém manželství vydržela, i když jsem kvůli fotbalu občas asi šidil rodinu.

Potatili se vaši potomci?
Oba synové hráli svého času za ligový dorost AFK Chrudim a oba pak působili U Vodojemu. Aleš ještě kope za naše „béčko“, Pavel už s fotbalem skončil.

Díky za rozhovor a ať si splníte ještě mnohá vaše fotbalová přání!

Trojlístek převzal plaketu dr. Jíry

Praha – V Národním domě na Smíchově se uskutečnilo slavnostní předání Cen dr. Václava Jíry. Plaketu z rukou předsedy ČMFS převzali i tři zástupci Pardubického kraje. Toto ocenění se věnuje lidem, kteří svůj život zasvětili dlouholeté a obětavé práci ve fotbalovém prostředí.

Petr CIRKL (26. července 1946). Je to bývalý hráč a nyní aktivní trenér mládeže. Svého času i rozhodčí a delegát. Momentálně je předsedou trenérsko-metodické komise OFS Pardubice a předsedou FK Pardubice 1899. Je také aktivním účastníkem všech 53. ročníků celostátního žákovského turnaje v Přelouči, kde začínal jako hráč a nyní je členem organizačního výboru.

Pavel DANĚK (25. srpna 1942). Bývalý hráč a později trenér ve všech kategoriích. V současnosti trénuje dorost TJ Svitavy, předtím působil u mužů v Jiskře Litomyšl a v TJ Svitavy v divizi. Jako trenér žáků dovedl družstvo třikrát do finálového turnaje O míč Ivo Viktora.

Josef MRKVA (5. února 1945). Dlouholetý funkcionář OFS Chrudim, zastával funkci předsedy komise mládeže, školitele trenérů zákl. licence, nyní je předsedou komise rozhodčích. Má trenérskou licenci A, působí v SK Chrudim jako trenér rezervy, předtím trénoval žáky a dorost v obou chrudimských klubech. (re)