Z místního fotbalového klubu AFK odchází téměř každoročně některý nadějný mladý fotbalista do vyšších soutěží, což je jistě obrázek o kvalitní práci s mládeží. Připomeňme z dřívější garnitury Petra Vladyku (Blšany, Slavia Praha a Jihlava) či brankáře Davida Šimona (Bohemians, FK Pardubice a Hradec Králové).

Ze střední generace je následovali třeba Pavel Eisman (Viktoria Žižkov a Příbram) nebo Luboš Loučka (Sparta Praha, Jablonec).

O dalších talentovaných chlapcích, kteří hájí barvy ligových klubů má přehled tajemník SUCH Vojtěch Čižinský. Ve Spartě Praha jsou Pešek (1993), Juliš (1994) a Záviška (1995); v Sigmě Olomouc hrají Nešický (1992), Malý (1992) a Štětina (1989) odtud přešel do Čáslavi, za kterou se představil v Ondrášovka Cupu při nedávném utkání v Chrudimi.

Ve Slávii Praha byl Starý (1988) – odchovanec SK Stolany, který v současné době přechází do Slovácka. Mladá Boleslav měla ve svém kádru Macha (1985), jenž je nyní ve Střížkově a dres Autoškody obléká i Štěpánek (1991).

V Liberci „válí“ Dostálek (1989), v Českých Budějovicích bratři Petráňovi (1992, 1993), z Teplic se nyní vrátil brankář Lukáš Mrázek (1991) a konečně dres Hradce Králové oblékají Jehlička s Kratochvílem (oba 1995).

Z tohoto výčtu jsou někteří gólmani, na jejich fotbalovém růstu se podílel ten, o kterém bude řeč.

Na „umělce“ jsme zastihli - nezasvěcený by řekl hračičku, jenž hází míče koulejícím se brankářům - Karla Fuchse, který v prosinci dosáhne kulatých sedmdesátin, ale nikdo by mu těch sedm křížků nehádal. Tentokrát měl „v práci“ 14leté gólmany Dominika Flídra a Jiřího Jandu. Mladým brankářům se věnuje v čase mimo prázdnin třikrát týdně, nyní o prázdninách ještě častěji, jak je třeba.

„Předně si člověk musí s klukama rozumět a pak při tréninku je třeba opravovat návyky, které mají zažité,“ říká vitální důchodce, který se v roce 1955 přistěhoval z Hroubovic do Chrudimě a jako brankář hájil barvy Jiskry (dnes SK) Chrudim.

Po zanechání aktivní činnosti byl dlouho bez angažmá, až ho náhoda přivedla na AFK, kde působí v roli trenéra brankářů už dobrých dvacet let. Jeho rukama prošli ze známých jmen Tomáš Meller, současný brankář Mrázek přišel do AFK ze Skutče a než v 15 letech odešel do Teplic, dva roky trénoval právě pod Fuchsem. Pod jeho vedením vyrostli také Karel Dvořák a Jan Borek, oba dnes působí ve Slatiňanech.

„Obrovským úspěchem je pro mě to, že z mé líhně vyšel futsalový reprezentant Tomáš Meller, dříve brankář AFK. Další, Radim Jehlička, jenž do Chrudimě přišel ze Skutče, poté z AFK přešel do Hradce Králové. V současnosti chytá za reprezentační „15“.

Na jmenované brankáře, kteří se vypracovali na ligovou úroveň, měli také značný podíl i další trenéři jako Oldřich Bleša či Ladislav Matras,“ doplnil naše povídání o mládežnických talentech v AFK Chrudim Karel Fuchs, pro kterého je trenérská činnost velkým koníčkem, se kterým nemíní hned tak skončit. Hlavně, aby zdraví sloužilo, i po té sedmdesátce!

JAROMÍR DOLEŽAL