Okresní přebor

V Okresním přeboru byla v posledním kole největší pozornost zaměřena na chvost tabulky, kde mezi třemi „namočenými" celky probíhal na dálku boj o Černého Petra a zbylé umístění, které dává naději. Fotbalové znalce proto asi nepřekvapilo, že všechna tři bojující mužstva vyhrála. Prachovice doma udolaly Křižanovice 2:1, vítězství je to ale takzvaně Pyrrhovo. Tyto tři body už přišly pro Holcim pozdě a z poslední příčky, a tím pádem jistého sestupu, je nezvedly.

Doma dokázaly úspěšně zvládnout poslední zápas sezony i Zaječice, když si zejména kvůli vydařenému prvnímu poločasu připsaly vítězství nad Holetínem 3:2. Do utkání nastoupili domácí před 150 diváky parádně a za půl hodiny vstřelili tři góly. Po přestávce ale jakoby už se hráči viděli u opékaného selete, které se na hřišti dělalo, úplně vypadli z tempa a Sokol začal mocně stahovat. Nakonec Zaječičtí tři body uhájili, a teď je jen otázkou, jestli jim to zajistí účast i v příštím ročníku přeboru. Vše bude odvislé od počtu sestupujících.

A to samé, akorát v bleděmodrém, se dá napsat i o Krouně. Tu čekala z této trojice nejtěžší šichta, zajížděla totiž na hřiště soupeře do Ronova. Na trávníku ale bylo ihned jasně poznat, kterému z rivalů ještě o něco jde, a kdo si jen přišel udělat žízeň před závěrečnou rozlúčkou. Hosté měli jasně více ze hry, vstřelili čtyři branky a konečná výhra 4:1 jim dává ze 14. příčky tabulky největší naději k záchraně. Ale jak popsáno výše, „klepat" se musí také, může se stát, že budou padat všechny tři poslední týmy.

Ve stínu těchto bojů si poslední vítězství v této soutěži před postupem do krajské 1.B třídy připsaly Stolany. Ty sice tentokrát nepředvedly žádnou kanonádu, což bylo možná zapříčiněno i absencí kanonýra Váchy, kterému se ženil bratr, ale na výhru 1:0 nad Vítanovem to stačilo. Mužstvo si již před zápasem převzalo pohár za vítězství v soutěži, po něm si pak každý z domácích navlékl líbivé černé tričko se žlutým nápisem VÍTĚZ Okresního přeboru OFS Chrudim sezona 2014/2015 a po nezbytném focení propukla přímo na hřišti již asi třetí oslava postupu :-) Ale jen ať Stolanští slaví, zaslouží si to, hlavně aby jim to podobně „kopalo" i o soutěž výše. Byl bych opravdu nerad, kdyby tam dopadly jak Slavoj Houslice v oblíbeném televizním seriálu.

S úspěšnou sezonou se rozloučily výhrou z kategorie snadných i druhé Tuněchody. V azylu hřiště v Kočí sice po půl hodině hry prohrávaly, pak se ale rozjely a pěti brankami soupeře přejely. Konečná stříbrná příčka je pro SK velkým úspěchem, bohužel k úplné spokojenosti jim 10 bodů chybělo. Věřím ale tomu, že se příští rok Tuněchodští o „kraj" znovu poperou,

Svoji jarní velmi dobrou formu potvrdily i Rozhovice, když doma za stálé převahy porazily Svídnici 3:1. Díky těmto bodům se domácí vyšvihli již na šestou příčku tabulky a nezbývá než podotknout, kde by tento celek asi byl, kdyby podzim tak „nezvoral". Pokud se tu ale podaří současnou „nabušenou" sestavu udržet, další favorit příštího ročníku je jasný.

K těm letos patřil i Junior Skuteč, který také po podzimu soutěži vévodil. V posledním kole ale nepodařené jaro podtrhl remízou 1:1 v (ať se na mě domácí nezlobí) v průměrných Miřeticích, když navíc jediný gól vstřelil z penalty, které dle zpravodaje Tatranu jednoznačně předcházel faul Skutče, a tudíž být neměla.

I kdyby ale hosté prohráli, o třetí příčku tabulky by stejně nepřišli, na čtvrté Kameničky měli dostatečný náskok. A navíc ty stejně prohrály v Chrasti 2:0, když nevstřelily zdecimované domácí sestavě, u které musel kvůli problémům s brankáři mezi tři tyče hráč z pole Jaroslav Plosza, ani gól. Domácím naopak tyto body pomohly udržet páté místo tabulky, což mohou považovat za úspěch.

3. třída

Ve 3. třídě byla situace na čele tabulky nejnapínavější. Na postup mohly stále pomýšlet dva celky, jak dlouho vedoucí Kočí, tak před posledním kolem o dva body zpět mocně stíhající Slatiňany B. Zatímco Spartakovce čekal „pouťák" s posledními Bítovany, který také podle toho dopadl (11:0), do Kočí přijely silné Bořice, které ještě mohly postupovými kartami pořádně zamíchat. To ale domácí v žádném případě nechtěli připustit. Díky brance Šáry již z desáté minuty si vytvořili slibnou pozici a tu už taky do konce zápasu uhlídali. Je tedy pravdou, že po přestávce se díky průtrži mračen stalo z fotbalu spíše vodní pólo, ale na to se historie neptá. Kočí hubené vedení dotáhlo do úspěšného konce a i zde mohly propuknout bouřlivé oslavy, které se dle přítomných protáhly až do nedělní noci. Také zde nechybělo převlékání do oslavových triček, tentokrát modré barvy, s nápisem MISTŘI sezona 2013/2014 a 2014/2015. Ano, domácí totiž loni vyhráli takřka ve stejné sestavě i 4. třídu, a tak si coby nováček oslavy postupu po roce zopakovali.

Třetí příčku nakonec o prsa mladé atletky uhájily Dřenice, podzimní půlmistr, kterému ale na jaře došla pára. Toto tvrzení jako by dokládala i sobotní domácí porážka s Horním Bradlem (1:3), když ve vyrovnaném zápase hosté dokázali využít svých příležitostí. Dřenice tak skončily se ziskem 48 bodů na konečné bronzové příčce jen díky lepším vzájemným zápasům s rezervou Heřmanova Městce. Tu naopak jaro zastihlo ve skvělé formě, kterou potvrdila jasnou výhrou nad pátými Rosicemi 5:0.

Na únik z předposlední příčky tabulky pomýšlela Trhová Kamenice, to by ale musela zvítězit ve Ctětíně. A neměla zde k tomu v zajímavém zápase daleko, když vyrovnala na 3:3 a měla několik šancí. Nakonec ale bral domácí Tatran díky dvěma gólům v samém závěru vítězství 5:3 a odsoudil tak Trhovku k 13. místu a k nejistotě, kolik mužstev bude sestupovat z okresu.

Jen o dva body a místo výše skončila rezerva Miřetic, která, na fotbal v nevídané přestřelce, padla v Hrochově Týnci 9:5. Domácí určitě před sezonou pomýšleli více jak na konečnou osmou příčku, tak si alespoň devíti přesnými zásahy spravili trochu chuť.

Hodně branek viděli diváci i v posledním utkání kola, o kterém jsme se ještě nezmiňovali. Orel na vlastním hřišti v další přestřelce udolala Rváčov, zápas to byl ale jako na houpačce. Domácí vedli o poločase 3:1, pak se vesla chopili hosté, vyrovnali a několikrát nebezpečně zahrozili, nakonec ale třemi brankami převážili vítězství na svoji stranu Orelští.

4. třída

V nejnižší okresní soutěži se hrálo už jen o čest. Lídr 4. třídy rezerva Luže byl již jasný, přesto si dojel pro všechny body do Bojanova. Hubenou jednobrankovou výhru mu zde zajistil Pekhart. Druhé Kameničky B potvrdily své umístění vítězstvím nad třetím Míčovem 3:1, čímž daly naději na bronz rezervě Nasavrk. Ta si ale doma neporadila s Městcem a po bezbrankové plichtě skončila celkově čtvrtá. Za zmínku snad ještě stojí remízové loučení Vítanova B, a to 1:1 doma s rezervou Krouny. Vítanovští jsou tak se ziskem pouhých 11 bodů úplně nejhorším týmem chrudimského okresu a s trochou smutné nadsázky se proto o nich dá napsat, že kvůli tomu „sestupují" a rozpadají se. V příštím ročníku je pak nahradí nově založená rezerva Stolan.

Toť ode mne vše. Jestli se mé komentáře líbily, jsem pochopitelně rád. Koho jsem jimi trochu „nadzvedl", tomu se omlouvám, ale tak to je někdy i v životě, nikdy se nezavděčíte všem. Jak jsem se také dozvěděl „o něčem prý psát musím", tak ať si dělám, co chci :-)

Přeji všem krásné léto a prázdniny a třeba zase někdy na podzim na počtenou. 

RADEK PECINA