Krajský přebor vyhrála rezerva MFK Chrudim, ale ta (stejně jako druhý Lanškroun, třetí Holice či čtvrté Moravany) neměla o postup do Divize zájem. Proto letos to této nejnižší republikové soutěže nikdo z Pardubického kraje nepostoupil. Sestup z Divize naopak potkal Českou Třebovou a pro mnohé i trochu nečekaně rezervu FK Pardubice, což mělo za následek následný pád hned čtveřice mužstev přeboru konkrétně Horního Jelení, Pardubiček, Litomyšle a Dolního Újezdu. V nadcházejícím ročníku KP tak bude v této soutěži reprezentovat náš okres čtveřice MFK Chrudim B, ŽSK Třemošnice, FC Hlinsko a coby nováček Spartak Slatiňany. Právě jeho účast a derby například s MFK by měla patřit k oživení a ozdobám soutěže.

Jasným vítězem 1.A třídy se stal výše uvedený celek Spartaku Slatiňany, radost z postupu ale panovala i v Přelouči. Naopak pád do nižší třídy postihl mužstva Titanic Srch (ten dokonce přihlásil pouze Okresní přebor Pardubicka), Svitavy B, Sokol Kunčice a bohužel i rezervu FC Hlinsko.

V příštím ročníku tak bude náš okres reprezentovat v této soutěži čtveřice Jiskra Heřmanův Městec, která by i vzhledem k bronzové příčce uplynulé sezony měla patřit k favoritům soutěže, MFK Chrudim C, TJ Luže a Mezilesí Načešice.

Také v 1.B třídě skupiny A se z postupu do vyšší soutěže radovala dvě mužstva FC Libišany a SK Zámrsk. Pád do okresů nakonec postihl trojici Sokol Mnětice, Rosice nad Labem a také Sokol Prosetín. Pro něj je to během dvou let druhý sestup, a opět hodně smolný. Loni nezvládl hektickou baráž s Luží, tentokrát byly proti němu při shodném bodovém zisku se Sezemicemi a Chroustovicemi horší vzájemné zápasy. Přitom celkové skóre měli Prosetínští jasně nejlepší…

V nadcházejícím ročníku této soutěže tak bude náš okres reprezentovat pětice mužstev konkrétně FC Hlinsko B, FK Proseč, FC Nasavrky, SK Chroustovice a nováček SK Stolany. Vůbec nelze odhadovat, kdo z nich bude čeřit vody na čele a kdo na chvostu tabulky. Všichni by se rádi pohybovali alespoň uprostřed tabulky.

V našem okresním fotbale naštěstí nebyly zejména sestupy tak „horké" jako v kraji, což kvitovaly zejména oddíly bojující do poslední chvíle o Černého Petra.

Okresní přebor jasně, a díky vydařenému jaru i zcela zaslouženě ovládl celek SK Stolany a může se tak po několika letech opět těšit na boje v krajských soutěžích. Sestup pak postihl pouze tým Holcimu Prachovice, kterému se ale zejména jarní část vůbec nevydařila a jeho „zmrtvýchvstání" přišlo pozdě. Popravdě v Zaječicích a Krouně si asi hodně oddechli. Nováčkem soutěže se pak stalo mužstvo SSS Kočí, které i díky dobrému podzimu úspěšně zvládlo „honičku" s rezervou Spartaku Slatiňany.

K favoritům soutěže by měly patřit Prosetín, který se určitě bude chtít rychle do kraje vrátit, a Rozhovice, které svoji sílu na jaře jasně prokázaly. Paradoxně jejich vzájemný duel bude k vidění hned v 1. kole (15.8.) v Rozhovicích. Své by ale rády určitě řekly i Tuněchody, Skuteč či Kameničky.

Ve 3. třídě již o postupu týmu Kočí a jeho boji do poslední minuty řeč byla. Naopak celek Bítovan byl od prvních kol jasným kandidátem sestupu, což nakonec ziskem pouhých 14 bodů i potvrdil. Bohužel se ukázalo, že mužstvo po rozpadu a „puštění" kraje nemělo kvalitu ani na druhou nejnižší okresní soutěž a bude otázkou, jak si povede v dalších letech. Díky tomu, že také ve 3. třídě nakonec sestupoval pouze jeden tým, spadl velký „kámen ze srdce" zejména Trhové Kamenici a rezervě Miřetic. Nováčkem soutěže se stala zejména díky vydařenému jaru Luže B a bude zajímavé sledovat, jak si ve vyšší soutěži povede.

Jasným favoritem 3. třídy je rezerva Spartaku Slatiňany, která už na jaře dávala svým „venkovským" soupeřům vysoké příděly, a která by si asi zasloužila hrát výše.

Ve 4. třídě došlo také k obměně na čele i chvostu tabulky. O postupu Luže B jsme se již zmiňovali, stejná ale přišla i dole, když nejslabší tým okresu Vítanov B ukončil svoji činnost a v soutěži jej nahrazuje rezerva Stolan. Zde je po postupu jejich áčka fotbalový boom, založení rezervního mužstva ale zapříčinila skutečnost, že většina jejich dorosteneckého týmu přechází do mužů a v 1.B třídě by si zatím zřejmě nekopli. Klub proto dorost zrušil a mladíci se budou otrkávat mezi dospěláky.

K favoritům soutěže by měly patřit týmy, které v právě skončeném ročníku marně usilovaly o postup, tedy Míčov, Kameničky B a Nasavrky B. Samozřejmě ale jako ve všech soutěžích může překvapit někdo jiný, nezmiňovaný, vždyť (jak už řekl trenér Pospíchal) fotbal nemá logiku!

RADEK PECINA