Nejdůležitější moment uplynulé sezony v krajském fotbale? Pardubice smetly návrh Hradce na společný přebor. Podle předsedy Pardubického krajského fotbalového svazu VLADIMÍRA JANATYse o nápadu ale může v budoucnu znovu rokovat. „Hlavně však musí mít zájem oddíly. My jim nebudeme nic nařizovat," říká šéf krajského fotbalu.

A jinak? Byl klid. V přeboru se konečně nešířily zvěsti o zaručeně prodaných zápasech. Kromě trapného vystoupení letohradského béčka v I. A třídě proti Morašicím, kdy domácí rezerva hosty brutálně faulovala a vyhrožovala rozhodčímu likvidací, se vážnější excesy řešit nemusely.

Vypadá to, že jste si ušetřil nervy, s průběhem krajského přeboru musíte být spokojený…
Ano, je to tak. Podle mě tomu docela pomohla baráž, každý hrál za své. Nedošlo k nějakému zaměření na jeden oddíl, který by skončil v propadlišti. Kromě Letohradu bych ještě zmínil utkání dorostu Jablonné Jehnědí, kde došlo na pěsti. Z konce sezony jsme ale měli ve výkonném výboru dobrý pocit.

Zmínil jste baráž, ale kvůli tomu, že do divize postoupily i druhé Svitavy, se znovu nehrála. Nepřipadá vám tenhle model trochu zakletý?
Malinko ano, ale jednou jsme to nemohli ovlivnit kvůli Živanicím, pak kvůli krachu Slovanu a teď znovu. Baráž ale funguje jako takový strašák pro oddíly dole a motivace pro týmy těsně za špičkou. Je to dobrá věc.

Mrzí vás ještě, že padly plány na společný přebor s Královéhradeckým krajem?
Byl jsem propagátorem téhle myšlenky. Co se týká kvality soutěže, sloučení by účel splnilo. Je otázka, jak se to bude vyvíjet dál.

Existuje možnost, že by se jednání o sloučení znovu rozběhlo?
Klidně, nebránil bych se tomu. Hlavně však musí mít zájem oddíly. My jim nebudeme nic nařizovat, samy by si to měly odsouhlasit.

Některým týmům možná vadilo, že jste celou akci upekli až moc rychle v rozehraném ročníku, že by se společná soutěž vytvořila hned po sezoně. Vnímali jste to podobně?
Udělali jsme k tomu mezi oddíly anketu a bylo to tak půl na půl. Jedni by do toho šli hned. Pro byly samozřejmě týmy, které se ocitly na ocase. Celkové resumé ale znělo, že Pardubický kraj do společné soutěže nepůjde, neměli jsme jednoznačný výsledek.

Vladimír Janata (předává pohár)Za jak dlouho byste se mohli k této myšlence vrátit?
Na jaře proběhnou volby do nového výkonného výboru a ten s tou myšlenkou může dál zabývat. Zatím byly uvnitř docela rozporuplné názory, třeba se teď sjednotí. Budoucnost ukáže.

Z I. A třídy postoupily do přeboru čtyři týmy, nebojíte se, že úroveň elitní krajské soutěže rapidně klesne?
Uvidíme, byl jsem přítomen na několika zápasech I. A třídy a že bych si všiml oproti krajskému přeboru nějakého extra velkého rozdílu, tak to rozhodně ne. Nechme se překvapit, co nováčci předvedou. Nezatracoval bych je.

Právo hrát divizi si vybojovaly Holice a Svitavy. Věříte, že je nebudete mít za rok zpátky?
Zaslechl jsem nějaké zprávy, kdo by měl do Svitav přijít. Jestli je to pravda, strach bych o ně vůbec neměl. No a Holice? Těžko říct, ale budeme jim fandit (usmívá se).

Fotbalová asociace vydělala na Euru 300 milionů. Zajímali jste se, jestli půjde něco i do krajských svazů?
Pan Pelta (předseda FAČR) říkal, že to tak bude, že se nějaký chlup do krajů pustí. Určitá část z té sumy jde hráčům, musí se z ní pokrýt i náklady. Třeba Český dům, který byl v Polsku, určitě něco stál. Uvidíme, co se bude dít.

Na co byste potřebovali peníze nejvíc?
Podle mě by byla potřeba dát něco na údržbu stadionů. A rovněž, aby nějakou kačku dostali trenéři mládeže a dál drželi kluky u fotbalu a pracovali s nimi.