V první řadě asi nejdelší, jakou historie pamatuje. Vždyť první hvizd rozhodčího v této sezoně zazněl v sobotu 11. srpna a úplně poslední po dohrávaném utkání v Hlinsku v neděli 25. listopadu. V krajském přeboru to je věc nevídaná.

Do jaké míry je pořadí po patnácti kolech překvapivé? Asi je možno konstatovat, že nijak příliš. Cerekvice, Vysoké Mýto, Hlinsko, Chrudim B, Česká Třebová, to všechno jsou mužstva, se kterými se v prognózách do horních pater víceméně počítalo. A jsou tam.

Že bude první Cerekvice, to se až tak úplně nečekalo, ale tamní dobře poskládaný tým prožil podzim snů, v jehož průběhu se vyvaroval větších zakolísání. Jedenáct střetnutí z patnácti vyhrál, v tomto směru nemá konkurenci, a tak se právem nachází tam, kde je.

Pokud jde o další výše zmíněná mužstva, lze o nich říci, že splnila očekávání, pohybují se tam, kde chtěla, a mohou pro odvetnou část soutěžního ročníku spřádat plány na útok i na pozici nejvyšší. Jejich bodové ztráty na lídra nejsou něčím, co by nešlo překonat.

Duo nováčků z Pardubicka, tedy Živanice a céčko Fotbalového klubu, tvoří klidný střed. Na špici ztrácejí poměrně dost, ale zase mají relativně bezpečný odstup na závěr tabulky. A nutno dodat, že zatímco pro „Celtic" to je určitě úspěch, tak od zkušeného živanického kádru se očekávalo o něco více.

Následuje skupina, která už střídala lepší okamžiky s horšími. Solidní bodový základ si vytvořily Lanškroun a zásluhou zlepšení v závěru podzimu Litomyšl. Žamberku se nepodařilo navázat na povedený minulý ročník a spíše se trápil, výkonnost novice z Moravan byla značně kolísavá, ale přesto předvedl, že na krajský přebor kvality nesporně má.

Zklamání zažili v Moravské Třebová, protože Slovan se nedokázal trvaleji chytnout. Ani v Dobříkově to nebylo to pravé a jen čtyři body z posledních dvou zápasů mu zajistily, že nepřezimuje poslední.

V Chocni, stejně jako v Litomyšli, měnili v průběhu podzimu trenéra. Ovšem jestliže ve Smetanově městě to mělo efekt v podobě zlepšených výsledků, tak tým z choceňského Paraplete zůstal přikován na chvostu. Největším zklamáním však byly výkony Poličky. Ta propadla hlavně střelecky, dala jen deset gólů a s tím se žádné zázraky zkrátka nedají dělat.

Na nejhorším postu se usadil nováček z Přelouče, ale jeho pozice před jarem není v nejmenším beznadějná, neboť má nejtěsnější bodový kontakt na další ohrožené celky. Ostatně celá spodní část přeboru je na rozdíl od minulé sezony velice vyrovnaná a jaro bude v boji o udržení jistě „horké".

Nejlepším kanonýrem podzimní poloviny přeboru se stal Lubomír Myšák z České Třebové a to není žádná senzace.

A ještě střelci. Není jistě bez zajímavosti, že zatímco za Poličku a kupodivu rovněž za Vysoké Mýto se do střelecké listiny zapsalo jenom šest fotbalistů, tak za pardubické céčko se do černého trefilo čtrnáct a za rezervu MFK Chrudim dokonce sedmnáct hráčů.

STŘELCI

1. Myšák (Česká Třebová)12

2. 3. Fikejz (Cerekvice)10

Sedlák (Vysoké Mýto)10

4. 5. Sklenář (Vysoké Mýto)9

Cach (Hlinsko)9

6. 7. T. Bouška (Hlinsko)7

Kořínek (Živanice)7

8. 12. Stasiowski (Lanškroun), Breda (Žamberk), Sadílek (Hlinsko), Kroutil (Chrudim B) a Mocanu (Živanice)6

13. 20. Konečný, Vančura (oba Moravská Třebová), Souček (Cerekvice), Pešek (Česká Třebová), Dostál, A. Bednář (oba Litomyšl), Ševčík (Dobříkov) a Kopp (Chrudim B)5

Sestava podzimu 2012 krajského přeboru Pardubicka.