Dnešní komentář nemůžu začít jinak, nežli budovatelským heslem: „Práce šlechtí člověka!" Ptáte se proč? Pro odpověď nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do Ronova nad Doubravou. Zde se totiž zrodilo překvapení kola jako hrom. Jejich fotbalisté byli po podzimu v tabulce „až" jedenáctí, a tak když k nim v sobotu přijížděl neporažený lídr soutěže Junior Skuteč, asi nebylo mnoho těch, kteří si mysleli, že hosté nevyhrají. A ouha. Domácí si dali dopolední brigádu na hřišti, rozpumpovali krev v žilách a favorita, který v zimní přípravě odehrál vyrovnané zápasy s mužstvy z kraje, porazili 3:1. Hostům nebyla nic platná snaha, prostě „narazila kosa na kámen". A že s ubíhajícím časem Skutečským tekly nervy je asi pochopitelné, na porážky oni nejsou zvyklí. Nejvíc na to nakonec doplatil Polívka, který po šlapáku uviděl červenou kartu a zimu si tak ještě o chvíli díky předpokládané stopce protáhne.

Zato utkání Prachovic s Tuněchody dopadlo podle předpokladů. Hosté měli po celý zápas více ze hry a na uválcovaném, a dle přímých aktérů až nečekaně dobrém terénu, zaslouženě díky dvěma brankám Hanka vyhráli 0:2. Pro domácí Holcim je nakonec porážka ještě milosrdná, šancí měly Tuněchody mnohem víc, třeba jen kanonýr Adámek spálil tři loženky. Ale body se počítají a pomohly tak hostům „nalepit" se zase na čelo tabulky. Zato Prachovičtí budou mít ještě na jaře pěknou hoňku, aby se z pásma sestupu vymanili.

Zajímavé střetnutí v Krouně

Velmi zajímavé střetnutí bylo k vidění v Krouně, kam přijely Zaječice. Při letmém pohledu na tabulku je jasné, že to byla bitva o šest bodů. A tento boj domácí nezvládli. Začali sice dobře, první půlhodinku měli jasně navrch, ale hostující brankář Tatíček se na utkání zřejmě výborně vyspal (nebo měl kvalitní zimní přípravu, ale to si netroufám tvrdit, neboť vím, jak to na vesnicích třeba o takových plesech chodí) a pochytal několik tutovek soupeře. Na konec ho překonal vlastencem jen mladý spoluhráč Konrád, ale jelikož se podařilo Zaječicím vstřelit dvě šťastné branky, mrzet to Tatíčka, Konráda ani další spoluhráče nemuselo. Vítězný gól Hromádky čtvrt hodiny před koncem prý dle slov domácího zpravodaje byla hrozná „šmudla". Ale přinesla hostům všechny body a malý únik z bezprostředního pásma ohrožení.

Vlastní gól viděli také diváci ve Svídnici, a také zde si jej vstřelili hosté, přesněji řečeno Chrastečtí. Jenže zde se jednalo o branku vítěznou, přestože padla již po 27. minutách hry a domácí nakonec výhru pojistili deset minut před koncem Sokolem. Přitom hosté měli zejména v prvním poločase více ze hry, ale selhali střelecky. Již před tímto zápasem jsem se dozvěděl, jak se již domácí hráči na ostrý start do sezony těší a jak si chtějí utkání užít. A asi to byla pravda, protože jejich výkon byl hodně sympatický a krásně do něho zapadl i za stavu 1:0 zákrok mladičkého gólmana Dominika Fuxy, který šanci Chrasti zneškodnil i za cenu vlastního zranění. Jen doufám, že se nebude jednat o nic vážného a tento šikula se zase brzy mezi tři tyče vrátí.

Poslední utkání, které mohli fotbaloví příznivci na našem okrese vidět, bylo střetnutí v Holetíně, kde místní Sokol hostil Křižanovice. A to slovo „hostil" bylo v úvodu zápasu na místě, protože jim nabídl po dvou hrubkách dvougólové vedení. K obratu ale zavelel nestárnoucí borec Wasserbauer, který těsně před přestávkou vsítil kontaktní gól, aby hned krátce po pauze i vyrovnal. O třech bodech pro Holetín pak rozhodl čtvrt hodiny před koncem Zárybnický a hostům tak z nadějně rozehraného střetnutí zůstaly jen oči pro pláč. Přitom alespoň bodík by se jim hodil. Se 17 body jsou sice zatím v relativním klidu, sezona ale teprve začíná a při předpokládané honbě Rozhovic, Krouny, Zaječic či Svratouchu za záchranou musí ještě něco přidat.

Pouze pět utkání

Pozornému čtenáři a fotbalovému znalci jistě neušlo, že jsem v krátkosti rozebral pouze pět utkání z osmi, které každé kolo Okresního přeboru přináší. Ale je to jednoduché. Zbylé tři, které se měly odehrát na Hlinecku konkrétně ve Svratouchu, Kameničkách a Vítanově, musely být kvůli nepřizpůsobivému terénu odloženy. Což je pochopitelně škoda, protože tabulka přeboru je, a zřejmě ještě nějaký čas bude, nekompletní. A příznivci této soutěže navíc přišly o šlágr kola Kameničky Stolany…

Jen doufám, že nám počasí nenadělá neplechu i v dalších víkendech. Zatímco v těchto dnech je nádherně, meteorologové hlásí na víkend ochlazení a dokonce ve vyšších polohách sníh, tak snad nám to zase neudělá čáru přes rozpočet.

Začíná jarní „šichta"

Začínal jsem heslem, končit tedy budu také heslem, tentokráte ale už ne tak proletářským. I když ze školy si jej asi pamatujeme všichni. Heslo zní: Opakování je matka moudrosti. A proč jej teď na závěr zmiňuji? Je to vzkaz všem dopisovatelům, že nám všem zase začíná jarní „šichta". Tento víkend se totiž rozeběhnou už i třetí a čtvrtá třída, a tak jim přibudou povinnosti hlásit nám výsledky do redakce. Tudíž zopakuji, jak jsme to prováděli na podzim. Sobotní výsledky mi hlaste v neděli ráno mezi devátou a dvanáctou hodinou na telefon 724 792 669, nedělní pak ihned po skončení zápasu na tentýž mobil, nebo můžete i na pevnou linku 469 638 865. K dispozici je také e-mail chrudimskydenik.sport@centrum.cz, ale jak jsem již několikrát upozorňoval, dávám přednost osobnímu kontaktu. Z mailu se dozvím tak akorát fakta, ale třeba k psaní těchto komentářů potřebuji víc…

RADEK PECINA