Pozvání do redakce Chrudimského deníku přijal Aleš Meloun předseda rváčovského fotbalové klubu, který se s námi podělil nejen o jeho pohled na uplynulou sezónu, ale také, o tom s jakými cílí vyhlíží tu nadcházející.

S jakými cíli jste do sezóny vstupovali, chtěli jste postoupit?
Naším sezónním cílem bylo hrát v popředí tabulky, ale nedělali jsme si velké ambice. Znali jsme sílu soupeřů, především celku Slatiňan B, a tak jsme chtěli hrát do třetího místa. Rozhodně jsme si nedávali striktní cíl postoupit, tak to nebylo.

Druhé kolo jste odehráli ve Slatiňanech a hned na úvod soutěže přišla porážka. To asi ambice snížilo ještě více, ne?
My jsme tu porážku tak trochu čekali, takže to pro nás nebyla až taková rána. Samozřejmě to nebyl příliš šťastný vstup do soutěže, ale prohrát s takto silným soupeřem na jeho půdě, to pro nás neznamenalo nějaký významný problém. Příliš nám to nesrazilo ani psychiku. Pro nás bylo důležité, že jsme to první kolo odehráli důstojně a pak už následovali soupeři, kteří byli přijatelnější a my začali sbírat body.

Na podzim jste vyhráli téměř všechna utkání až na zmiňované Slatiňany a ještě zápas s rezervou Heřmanova Městce.
Ano, mužstvo Heřmanova Městce jsme chytli zrovna ve chvíli, kdy bylo posíleno o hráče z A mužstva, to samozřejmě bylo znát.

Podzim jste tím pádem skončili na třetím místě. Předpokládám, že plány na jaro zůstaly stejné.
Plány zůstaly stejné. Očekávalo se, že postoupí pouze jeden tým, nikdo nemohl tušit, že nahoru půjde rovnou první trio. Náš hlavní cíl být do třetího místa zůstával, ale nebudu skrývat, že s tak malou ztrátou na čelo jsme po tom prvním místě nepokukovali.

Ztráceli jste čtyři body. Hned první víkend v dubnu přišla odveta s týmem Slatiňan, ta se vám podařila na výbornou.
Jednalo se pro nás o stěžejní zápas jara. Věděli jsme, že pokud to doma nezvládneme za tři body, tak postupové ambice budou ztracené, ale protože se nám v tomto utkání podařilo zvítězit, ztráta na Slatiňany se snížila. My jsme v následujících kolech dále vyhrávali a jen jsme čekali na klopýtnutí Slatiňan, které nakonec přišlo.

Za celé jaro jste všechno vyhráli. Navíc jste měli vynikající defenzívu. Mnoho gólů jste dávali, ale zároveň velmi málo inkasovali. Během podzim jste dostali dokonce pouze devět branek.
Je pravda, že jsme moc gólů nedostávali. Zároveň jsme jich ale nedávali tolik jako třeba Slatiňany. Tím jak jsme měli mužstvo postavené na dobrých obráncích a defenzivní činnosti celého mužstva, tak jsme těch gólů nedostávali moc a měli jsme výborného brankáře Michala Kyncla, což také pomohlo.

V sezóně jste vyhráli jeden ze zápasů 10:1. Ve fotbale se moc často nestává, že padne desítka, je to rekord rváčovské kopané?
Konkrétně si nepamatuji, kdy naposledy jsme takovým stylem vyhrávali. To bychom museli pátrat hodně do minulosti to je rekordní výsledek. My ho však příliš nepřeceňujeme, protože to byl zápas, ve kterém se soupeř příliš nesešel. Pokud si pamatuji dobře, tak začínal v devíti, možná v desíti hráčích a celé to utkání probíhalo v přátelském duchu. A tak se ten výsledek zrodil, utkání bylo prostě bezstarostné.

Říkáte, že podobný výsledek si nepamatujete. Jak dlouho se pohybujete ve rváčovském fotbale?
Jsem součástí rváčovského klubu už 23 let. Nechci však tvrdit, že za posledních 23 let se podobný výsledek nezrodil. Pokud mě má paměť neklame, tak za posledních pět šest let se určitě podobný výsledek v náš prospěch nezrodil, protože jsme v minulých letech měli problémy a spíše jsme prohrávali. Takže takhle vysoký výsledek v náš prospěch bude už hodně vousatý.

V kádru máte také brazilské hráč, kolik jich celkem máte na soupisce?
Máme zaregistrováno pět hráčů Era-Packu Chrudim, což je vlastně náš partnerský klub. Vyjma Brazilců nám hodně pomohl i Radim Záruba. V zápasech, kdy nastoupil byl rozdílovým hráčem a jeho přítomnost na hřišti byla hodně znát.

Je nějaká kvóta omezující nasazení zahraničních hráčů do zápasu?
K utkání může nastoupit pět hráčů cizí státní příslušnosti, ale my bychom to na takovou hranici nehnali. Když už jsme jich využili, tak byli maximálně dva.

Spolupráce bude pokračovat i v okresním přeboru?
Já doufám, že ano. Z naší strany zájem je. Je otázka jak dalece to bude aktuální pro Era-Pack Chrudim, kde se zatím neví, kolik Brazilců se do přípravy a mistrovských utkání zapojí.

Záleží i na novém trenérovi. Určitě by se mu nelíbilo, kdyby se nějaký z hráčů zranil ve velkém fotbale.
Samozřejmě i to je další faktor.

Během sezóny jste takřka všechno vyhrávali. Objevilo se ve vašem týmu vůbec něco, co by se dalo nazvat krizí?
Ne. Obecně, když se vyhrává, tak se krize týmu vyhýbají. My jsme jaro opravdu prošli na výbornou jak výsledkově, tak personálně. Nikdo se nám dlouhodobě nezranil s výjimkou stopera Zdeňka Eise. Až na to pro nás bylo jaro opravdu pohodové.

Nemrzí vás po takové jízdě, že nepostupoval pouze jeden, ale rovnou tři týmy?
To samozřejmě nemohl nikdo v průběhu sezóny vědět a já si myslím, že jak mužstvo Slatiňan, tak Hermanova Městce nebude hrát v Okresním přeboru druhé housle. Kvalitativně tyto dvě mužstva do přeboru určitě patří.

Ve dvacátém kole jste vyhráli ve Ctětíně 3:1 a poprvé jste se dostali do pěti bodového trháku, který jste udrželi až do konce soutěže. Byl to ten moment, kdy jste si řekli, že 3. třídu vyhrajete?
Pro nás byl takovým momentem zápas Slatiňan s Rosicemi, který první tým tabulky prohrál a díky tomu jsme se do čela dostali my. V momentě, kdy jsme se dozvěděli výsledek tohoto utkání, tak jsme si řekli, že tohle už nemůžeme pustit.

Nebyli jste nervózní ani v předposledním kole na hřišti Bořic, kdy jste si mohli definitivně zajistit vítězství v soutěži?
Říká se, že ten poslední krok bývá nejtěžší. Musím ale říci, že ač jsme od první minuty v Bořicích prohrávali, tak jsme byli jasně lepší a byla jen otázka času, kdy utkání otočíme, což se také stalo.

Vítězství jste určitě pořádně oslavili.
Ta první oslava proběhla po stvrzení postupu v Bořících, ale ta hlavní byla až doma po posledním utkání, kdy nám vyšlo krásné počasí. Taková událost se oslavit musí. Ve fotbalovém životě se to nestává příliš často a člověk si to musí zapamatovat, protože v nadcházejícím období mohou přijít neúspěchy. 

Říkáte, že si to člověk musí zapamatovat, teď záleží kolik si toho pamatují po oslavách hráči.
Obávám se, že někteří si z toho moc nepamatují. (smích)

Je potřeba dívat se i dopředu. Před vámi je nová sezóno ve vyšší soutěží, s čím do ní půjdete?
Nám se díky novému přestupnímu řádu podařilo posílit o čtyři hráče ze zrušené rezervy Hlinska, takže my jsme kádr posílili a doplnili. Do nové sezóny jdeme s tím, že ani v Okresním přeboru nechceme hrát druhé housle a rádi bychom se pohybovali v popředí tabulky. Uvidíme na co síla našeho kádru bude stačit.

Koho řadíte k favoritům okresu?
Podle mého názoru bude v první trojce hrát rezerva Slatiňan, i když budou nováčkem. Dobře se posílila Skuteč a samozřejmě bychom se i my rádi poprali o čelní místa tabulky.

Já osobně tipuji na vysoké umístění Prosetín.
Na ten bych málem zapomněl. Určitě i ten se bude pohybovat vysoko.

Jaké u vás chodí v průměru návštěvy?
Rváčov má okolo 350 obyvatel a na fotbal nám chodí přibližně 120 diváků. Návštěvnost je tedy poměrně slušná.

Působení v okresním přeboru by vám mohlo návštěvnost zase trochu zvednout, nemyslíte?
Určitě, pro nás je zajímavý tím, že budeme hrát spoustu derby utkání. Vítanou, Svratouch, Kameničky, Mířetice a Holetín. To jsou všechno zápasy, které by za dobrého počasí měly přilákat minimálně 150 diváků.

Kdy jste začali letní přípravu?
Začali jsme ji 4. července, máme v plánu 4 přípravná utkání a soutěž začínáme hrát 14. srpna utkání v Miřeticím.

Co říci na závěr?
Na závěr bych chtěl poděkovat vedení obce za dlouhodobou vynikající spolupráci a podporu. Všem sponzorům, kteří nám pomáhají. Všem našim obětavým členům, kteří se starají o zázemí a chtěl bych jim popřát krásný zbytek prázdnin a poprosit je o zachování přízně i nadále.

Jakub Novotný, Radek Pecina