Jako tradičně ji na našem okrese otevírá družstvo MFK Chrudim hrající Českou fotbalovou ligu, a jak se stalo poslední dobou milou tradicí, stává se tak ve sváteční sobotní dopoledne o Salvátorské pouti. Klub to má „vychytané". Fotbalová abstinence totiž dostupuje vrcholu, do města se sjede k příbuzným řada sportovních fandů, v sobotu dopoledne se moc zápasů nehraje (a už vůbec ne přípravných), takže když se k tomu ještě přidá pěkné počasí, jaké alespoň předpovídají meteorologové, mohlo by se na stadionu U Vodojemu sejít pěkných pár stovek diváků. A ti by mohli připravit domácím borcům skvělou atmosféru a dohnat je k zisku tří bodů.

Svěřenci trenéra Pavla Jirouska mají za sebou šest přátelských a jedno pohárové utkání, s bilancí pěti výher (Slavie Praha U21 4:3, Hradec Králové U21 2:1, Liberec U21 2:0, pohár v Ústí nad Orlicí 2:0 a Letohrad 1:0) a dvou porážek (v Zábřehu na Moravě 2:4 a s Unionem 2013 0:2). Tato bilance je sice přívětivá a sympatická, na druhou stranu se musí zvednout prst, protože výhry se vesměs zrodily s týmy juniorek či divizionářů. Obě dvě střetnutí s mančafty hrajícími na stejné úrovni s MFK skončily prohrou… Jak ale chrudimský lodivod uvedl pro Deník ve čtvrtečním velkém předsezónním rozhovoru, hlavně týmy U21 byly vybrány záměrně pro jejich běhavost a pohyblivost. Taktika? Uvidíme.

Dnes je ale sobota a na všechny přípravy zapomeňme, co bylo bylo. Teď je tady první mistrák přijede FK Meteor Praha VIII. A nikdo neví s jakou. Loni patřilo toto mužstvo v soutěži k průměru, čemuž odpovídá i konečné 11. místo. Navíc venku dokázal pražský celek zvítězit pouze pětkrát, což by měl být pro Chrudimské, patřící na domácí půdě k nejsilnějším, přijatelný rozjezd nadcházející sezony. Ale zase pozor! Meteor hrál U Vodojemu před necelými třemi měsíci a podlehl tu pouze 2:1, navíc po prvním poločase vedl, a tři body zajistil MFK až pět minut před koncem Adámek. Takže zase až tak úplné proběhnutí před pouťovým veselím hráče čekat nebude.

O tom, že je dobrý start do sezony vždy důležitý asi netřeba polemizovat. Navíc Chrudimské čeká hned na rozjezd tzv. anglický týden, tři zápasy v osmi dnech. Ve středu 13. srpna je totiž na programu jeden z vrcholů podzimní části, a to pohárové utkání se Slávií Praha (od 17 hodin, bude se hrát na letním stadionu bývalého AFK V Průhonech) a o další čtyři dny později zajíždějí na hřiště jednoho z nováčků ČFL TJ Slavia Louňovice, kde je určitě také nečeká při premiéře tohoto týmu ve vyšší soutěži před vlastními fanoušky (1. kolo hrají v Jirnech) nic lehkého.

Nejlepší vykročení by samozřejmě bylo úvodní dva mistrovské zápasy vyhrát a k tomu si to se Slávií rozdat na penalty a postoupit po výhře v sedmé sérii do třetího kola. Znám jednoho velkého, i když vzrůstem hodně malého, chrudimského fandu, který už to má takto naplánované a vidí to jasně :-) Já budu asi trochu více „při zdi", ale určitě bych se tomuto scénáři nebránil. Ovšem jaká bude realita se začne ukazovat až po dnešní desáté hodině na hřišti U Vodojemu. Já se tam přijdu podívat. A co vy? (rp)