Zatímco v podzimní části se oba nejžhavější kandidáti postupu střetli v předposledním dějství, tak ve druhé polovině sezony už po šesti odehraných kolech. Na druhou stranu, kde je psáno, že v závěru soutěže nebudou mít Pardubice či Chrudim v čele tabulky již nedostižný náskok.

St 17.00: FK Pardubice (2. místo, 49 bodů) – MFK Chrudim (1. místo, 52 body).

Pamatujete? Před začátkem jara měla Chrudim v čele tabulky luxusní dvanáctibodový náskok. A v sedmém díle může přijít o vedení. Zapříčinily to její prohry v prvních dvou venkovních výjezdech. Ten třetí v Liberci se kvůli nepřízni počasí neodehrál. A protivník? Ten zatím projíždí jarem jako ne nůž ale kinžál máslem. Současný pohled na tabulku by mohl být psychologickou zbraní pardubického týmu. Vždyť v případě jeho výhry by došlo ke střídání stráží.

„Na tabulku se nekoukám. Jedná se o specifický zápas, je to derby, ve kterém oba dva soupeři nejlépe vědí, o co se hraje. Hlavně se oba týmy perfektně znají. Nemají se čím překvapit. Je to padesát na padesát. Rozhodovat bude momentální forma, nasazení a vůle po vítězství. Obecně to jsou aspekty, které derby zápasy rozhodují. V tomto utkání neočekávám nic jiného, poznamenal pardubický trenér Martin Svědík.

Pro diváka z Pardubic i toho chrudimského je nejlepší pozvánkou do ochozů stadionu Pod Vinicí fakt, že jejich týmy patří k tomu nejlukrativnějšímu zboží co trh České fotbalové ligy nabízí.

„V tomto ohledu je to fakt paráda. Podle mého názoru je ale škoda, že se hraje ve všední den. Kdyby se hrálo v sobotu, přišlo by více lidí. Doufám, že nějaká tisícovka přijde, protože atmosféra v Chrudimi byla výborná. Hrát v takové kulise je přeci jenom pro kluky něco jiného. Vybičují se k výkonům, které by před poloprázdnými ochozy třeba nebyli schopni předvést. Proto se hraje fotbal. Takže se těším na vysokou návštěvu,“ říká Martin Svědík.

Před prestižním zápasem jara panuje v kádru třetiligového lídra bojovná nálada. „Nějakou předstartovní horečku zatím necítím, ale asi se ještě dostaví. Je to totiž možná klíčový zápas o špici tabulky. Sice bude zbývat ještě hodně kol do konce soutěže, ale výsledek derby hodně napoví,“ má jasno chrudimský trenér Pavel Jirousek.

Logicky se nabízí otázka, jestli by bral remízu, tak jako v podzimním utkání u chrudimského Vodojemu. „Pardubice mají na jaře výbornou formu a ještě neklopýtly. Z toho vyplývá, že bychom s případnou plichtou na cizím hřišti asi mohli být spokojeni. Ale bude záležet na průběhu utkání. Beru to tak, že se začíná od stavu 0:0 a rozhodne momentální forma. Věřím, že moji svěřenci naváží na sobotní výkon. Bylo by dobře, kdyby podobně zahrál zejména Vladyka, který byl při výhře 2:0 nad Českou Lípou nejlepším hráčem na hřišti,“přeje si Jirousek.

Jinak je všeobecně známo, že trenéři obou dnešních soupeřů mají spolu dobrý kamarádský vztah. „Je pravda, že se s Martinem Svědíkem dobře známe a když je možnost, tak se spolu rádi pobavíme. Teď je však Martin někde zalezlej do ulity, zřejmě se nechce nechat rozptylovat. Věřím, že si derby po zápase spolu rozebereme a že nebudu mít důvod ke zklamání,“ usmíval se chrudimský kormidelník.

St 17.00: SK Hlavice (16. místo, 25 bodů) – FK OEZ Letohrad (18. místo, 17 bodů).

Letohrad by si rád přivezl hodně potřebné body. „Čekají nás dva klíčové zápasy pro naše setrvání v soutěži, tedy teď s Hlavicí a následně doma s Kladnem. Musíme za každou cenu bodovat. Žádná ´ponor- ka´, myslím, našemu týmu nehrozí. Měli jsme těžký los, teprve teď začínáme hrát se soupeři, kteří jsou kolem nás v tabulce. Teď se ukáže, jak na tom jsme. V prvních kolech jsme měli všechna mužstva z první pětky, nebylo to lehké,“ řekl Deníku letohradský kouč Jaroslav Veselý.

(zz, pn, ký)