Náchod – FK Náchod – MFK Chrudim 0:4 (0:1).
Úvodní čtvrthodinka zdaleka nepřipomínala souboj týmů z jiných soutěží, domácí aktivní hrou soupeře zaskočili, jenže to bylo tak všechno. Po patnácti minutách převzali otěže utkání do svých rukou hosté, kteří si již taktovku do konce zápasu nenechali ze svých kopaček vyrazit.

Na první branku se v Náchodě čekalo do 22. minuty, kdy nedorozumění domácí dvojice na rohu velkého vápna využil Luptovský a jeho přesný centr zužitkoval na zadní tyči Adámek – 0:1. Ve 26. minutě to byl chrudimský Štěpánek, který ve vyložené šanci hlavičkoval těsně vedle. Ve 33. minutě vyprodukovali hosté před náchodskou brankou slušný závar, dvě gólové střely výborně zlikvidoval Baláž. Chrudim byla v těchto momentech jasně lepším týmem, domácí rozehrávku bořila už v počátcích, a tak se Náchodští často uchylovali jen k nakopávaným míčům, ty ale k ničemu nevedly. Do poločasové pauzy tedy hosté odcházeli s jednogólovým náskokem.

Úvod druhé půle žádnou herní změnu nepřinesl, hosté toužili po druhé brance a domácí čekali na zázrak. V 56. minutě přišel z pravé strany dlouhý míč na hostujícího Dostálka, ten si posunul balon po vápně do střelecké pozice a Baláž plachtil zbytečně – 0:2. Chrudim se po druhé brance uspokojila a domácí ukázali, že rovněž umějí zaútočit. V největší šanci se ocitl v 63. minutě Simon, který po Hubičkově sklepnutí prováhal vhodný okamžik k zakončení. V těchto pasážích zápasu chrudimská koncentrace trochu polevila jenže hosté se z ní probudili v 70. minutě. V ní si pohrál s míčem v náchodském vápně Holub a upravil už na 0:3. Poslední gól padl v 86. minutě, kdy se podruhé v utkání prosadil Adámek a upravil na konečných a zasloužených 0:4. Předzápasový tip věrného náchodského fandy Josefa Jeníčka z Nasavrk 2:0 ve prospěch Náchoda tedy nevyšel.

Chrudimští fotbalisté a jejich příznivci se tak mohou těšit na středu 10. srpna, kdy ve 2. kole Ondrášovka Cupu přivítají obhájce této trofeje FK Mladá Boleslav!

FC Hlinsko – FK Pardubice 1:5 (0:1).
Za stálého deště se domácí snažili rozdíl v kvalitě obou týmů vyrovnat bojovností, což se jim dařilo až do začátku druhého poločasu. Poté hosté během tří minut rozhodli o výsledku třemi brankami, když jim to Hlinečtí usnadnili svými chybami v obraně. Ale to už jim znatelně docházely síly a favorizovaní třetiligisté v pohodě dohráli utkání do vítězného konce. Poklidný průběh narušovala pouze malá skupinka takyfanoušků hostů svými vulgárními projevy, včetně dělobuchů a dýmovnic.

Jako první ohrozil domácí branku ve 3. minutě Petrus po centru Hundáka, ale brankář Žejdlík si s ní bez námahy poradil. Poté se hrálo dle pardubických not, ale hlinecká obrana pracovala spolehlivě. Až ve 20. minutě zatočil Hundák rohový kop přímo do branky, ale Žejdlík míč vyrazil do bezpečí. Za dvě minuty další roh z kopačky Hundáka prolétl až na zadní tyč, kde ho však osamocený Tischler nedokázal usměrnit do branky. První gól padl ve 23. minutě, kdy míč putoval po rychlých časovaných přihrávkách od Jeřábka do levé strany na Javůrka, který ho poslal ideálně před branku a Fikejz otevřel skóre - 0:1. Za dvě minuty Jeřábek vysunul do šance Petruse, který překonal gólmana, ale míč mířící do branky ještě stačil Jůn skluzem uklidit na roh. Do šaten se tak šlo za těsného vedení favorita.

Na začátku druhé půle hostům pomohla chyba domácího obránce, na kterého vytvořil tlak Přibyl, míč se dostal k volnému Kakrdovi, který pohodlně zblízka zvýšil - 0:2. Za další dvě minuty šli Hundák s Kudrnou sami na brankáře Žejdlíka, ale Hundák nakonec nepřihrál volnému spoluhráči a akce skončila rohem. Jenže po jeho rozehrání se dostal odražený míč před vápno k Jeřábkovi, který exportní dělovkou k tyči zvýšil na 0:3. Hned po rozehrání unikl po pravé straně opět Hundák, který tentokrát předložil míč volnému Fikejzovi, jenž zblízka upravil již na 0:4. Po hodině hry se dočkali čestného úspěchu i domácí, když se po trestném kopu prosadil pohotově Slováček a snížil - 1:4. V 67. minutě se do koncovky dostal Novák, ale Žák jeho pokus vyškrábl nad branku. V 73. minutě po rohu hlavičkoval Prorok, ale Žejdlík vyrazil na roh. V 82. minutě se zjevil sám před domácím brankářem Fikejz, ale zblízka mířil vedle. Za dvě minuty naposledy zahrozili domácí, když po nakrátko rozehraném rohu a následném centru mířil na zadní tyči Jůn vedle. Poté si vzali ještě slovo Pardubičtí. Nejprve v 85. minutě Žejdlík s námahou vyrazil střelu Hudce a dorážka Fikejze šla do tyče, aby v 86. Hundák v další šanci prováhal zakončení. V 88. minutě se ale Hundák přeci jen dočkal, když nezaváhal sám před brankářem a zblízka ho prostřelil na konečných 1:5.
Fakta o pohárových zápasech na straně 18.

(MICHAL ROJŠL, PETR NOVÁK)