Tak nám po víkendu chybí odehrát na okrese poslední fotbalové kolo. Předposlední dějství, v němž se všichni aktéři museli vypořádat až s neskutečně velkým horkem, ale příliš tajenek neodhalilo. Slavit postup mohla v neděli jen rezerva Luže, naopak ve spodních patrech je situace, i vzhledem k nejistotě, kolik bude nakonec padat mančaftů, hodně otevřená a v mnoha případech nebude závěrečný zápas vůbec žádnou formalitou. A tak to má být tomu se říká fotbal!

Stolany dokázaly vyhrát i ve Skutči

V Okresním přeboru je situace na čele již dávno jasná. Mužstvo Stolan svůj postup dokonce již několikrát zapilo, a proto jsem s napětím očekával, jak si tým povede na hřišti podzimního lídra soutěže Junioru Skuteč. A Stolanští zde vyhráli 1:0, což jsem, upřímně se přiznám, nečekal. Výsledku by prý spíše slušela remíza, protože každému ze soupeřů patřil jeden poločas, ale hosté mají ve svém středu kanonýra Jana Váchu. Toho zastihlo jaro snad v životní formě a jako již poněkolikáté zajistil svému týmu tříbodové vítězství.

Na ztrátu Skutče však nechtěly spoléhat Tuněchody, a tak si dojely pro všechny body do Svídnice. V repríze letošního finále Českého poháru hosté do utkání nastoupili s bravurou, za 25 minut třikrát překonali domácího gólmana Vincenciho a nakonec tak po konečné výhře 4:1 mohou slavit stříbrnou příčku tabulky, ze které je již nikdo nesesadí.

Zajímavé utkání dvou kvalitních mužstev okresu bylo však k vidění i v Kameničkách, které také dlouhou dobu na postup „pomýšlely". V duelu s Rozhovicemi, které naopak podzim zpackaly a až jaro je vytáhlo do klidného středu tabulky, sice žádná branka nepadla, ale bylo se na co dívat. Prim zde hráli oba gólmani Kampů a Pleskot, kteří míč za svá záda prostě nepustili.

Jak je na čele hotovo, tak je na chvostu rušno. Poslední tři týmy si po jednotlivých kolech přehazují sestupová místa jak horký brambor a rozhodně by si tato „honička" zasloužila, aby se alespoň jeden z nich zachránil. Pokud tedy budou padat všechny tři, bude to opravdový pech. V tomto kole se nejvíce zadařilo Krouně, která doma přehrála Miřetice 2:0 a rázem je čtrnáctá. Sokol si tři body vybojoval hlavně nasazením, a pak tím, že proměnil dvě své šance. Právě s koncovkou má naopak již delší dobu problémy hostující Tatran, a opět ho to tedy stálo jakýkoliv zisk.

Krouna tak v tabulce předskočila hned dva své protivníky, kteří shodně neuspěli. Zaječice o důležité body bojovaly v Křižanovicích a v hodně otevřené partii k nim nebyly daleko. Domácí si však vítězstvím chtěli zajistit definitivní klid, což se jim nakonec také ke smůle hostů podařilo. Zaječicím nepomohly ani dvě branky střelce Dušana Pejchy.

Další „namočený" celek Holcim Prachovice se poslední dobou trochu vzepjal a po minulé výhře dokonce opustil poslední flek. Jenže v neděli totálně vybouchl ve Svratouchu (7:1). Nadšeně bojující Sokol si rekordní výhrou také zajistil účast v příštím ročníku Okresního přeboru a navíc zřejmě vystavil Holcimu vstupenku do 3. třídy. Ale naděje pro hosty umírá až po posledním hvizdu rozhodčího v posledním kole.

Záchranu v soutěži slavili v sobotu také v Ronově nad Doubravou, kde jim k tomu stačila remíza 2:2 s Holetínem. Přestože hosté díky dvěma brankám Lukáše Wasserbauera otočili po přestávce nepříznivé skóre, kýžený bod vystřelil Ronovu v 86. minutě Jan Žítek.

V posledním zápase se střetly celky ze středu tabulky, kterým de facto o nic nešlo. Oba také nastoupily bez několika hráčů základu, Vítanov si ale pohlídal domácí prostředí a díky dvěma vydařeným standardkám zvítězil 2:0.

O primátu rozhodne až poslední kolo

Zatímco o třídu výše je, co se týče postupu, hotovo, ve třetí třídě se o vítězi soutěže rozhodne až v úplně posledním kole, kde spolu na dálku svedou nelítostný souboj doposud vedoucí Kočí a rezerva Slatiňan. Oba tyto týmy totiž podle očekávání v pohodě zvládly zápasy na trávnících posledních dvou mužstev tabulky. Kočí si pro jasnou výhru 6:0 zajelo do Bítovan, čímž místní TJ definitivně odsoudilo k sestupu a po loňském rozpadu krajské soutěže k pádu až úplně na dno. Spartak v podobně pohodovém duchu vyhrál v Trhové Kamenici 3:0 a stále tak ztrácí na svého v současnosti úhlavního rivala dva body, hrají pro něj ale vzájemné zápasy. V posledním kole má určitě snadnější roli rezerva Slatiňan, která v neděli hostí právě poslední Bítovany. Kočí se již v sobotu také může opřít o výhodu domácího prostředí, soupeřem jim však budou silné Bořice, se kterými se již SSS několikrát přetahoval o postup ještě ve 4. třídě. A že by to Sokol Kočímu nechal se mi nechce moc věřit, právě vzhledem k nedávné minulosti obou celků.

Navíc Bořice mají výborné jaro, o čemž v právě odehraném kole přesvědčily podzimního lídra ze Dřenic (3:0). Je ale pravdou, že hostům, na rozdíl od Sokola, na jaře došel dech a po ztrátě možnosti postupu prý se schází na trénincích v pěti. Přesto jsou stále na bronzové příčce…

Nebezpečně se k nim ale již přiblížilo na rozdíl jediného bodu Dynamo Rosice, které se doma v divoké přestřelce vypořádalo 7:5 se Ctětínem. Na pěti brankách v síti domácích má „velký podíl" zranění záložníka Steklého, kterého již neměl díky marodce a poloprázdné lavičce kdo v poli nahradit, a tak šel místo něho útočit zkušený gólman Procházka a mezi tyče naskočil mladý Novák.

Jarní dobrou formu prokazuje i další rezerva v soutěži, tentokrát myšleno ta z Heřmanova Městce. Na hřišti Miřetic B sice ubránila poločasovou plichtu, pak ale jakoby zapnula na vyšší rychlostní stupeň a hostitele přejela 0:4. Pro domácí je porážka o to hořčejší, že již nemohou předehnat jedenáctý Ctětín a skončí minimálně třetí od konce. A to ještě musí spoléhat na to, že je v posledním kole nepřeskočí Trhová Kamenice, na kterou mají náskok jen dva body. A tím jsme zase u tajenky, kolik bude sestupovat mužstev, ale to bych se opakoval.

Poslední dva zápasy byly už jenom bojem o střed tabulky a pokaždé se v nich z výhry radovali domácí. Rváčov přehrál Hrochův Týnec 5:3 i bez brazilských futsalistů Kilmera a Olinhy, kteří sotva dopili a doslavili titul, již odletěli domů na prázdniny. O branky se tak po jedné museli podělit jiní. Horní Bradlo zase doma porazilo Orel 4:3, i když to na jeho vítězství po prvním poločase nevypadalo. Domácí stav otočili až po změně stran a nakonec ještě v samém závěru odmítli pojistit tři body zahozenou penaltou.

Rezerva Luže slaví zasloužený postup

Hodně zajímavostí se ale tento víkend událo i v nejnižší okresní soutěži, 4. třídě. Vítězství v Městci 1:7, a tím i postup, mohla v neděli slavit rezerva Luže. A dlužno dodat, že asi zaslouženě. Ve vyrovnané čtyřce se vyhnula nejméně kolapsům a zbytečným ztrátám, zvláště na jaře si pak její hráči za postupem šli.

Dlouho vedoucím Kameničkám B tak ke zdramatizování závěru soutěže nestačila ani výhra 4:2 na půdě nevyzpytatelných Načešic B.

Další zápasy byly též neočekávané. Zatímco třeba v Chroustovicích se hrál „ostrý" fotbal a posílená domácí rezerva nakonec udolala Ronov B jen 2:1, dvě střetnutí se staly jen takovou „fraškou" a otázkou skóre. Tuněchody B v Bojanově (9:0), stejně jako Vítanov B na Míčově (12:0), nastoupily totiž pouze s devíti hráči, a tak si domácí plejeři s chutí zastříleli a v pohodovém duchu si udělali hezkou žízeň. Tuněchodům se sešel zápas áčka s béčkem a vzhledem k velké marodce prostě víc lidí neměly. Vítanov se s tímto problémem poté již delší dobu a asi to bude také jeden z důvodů, proč pro příští ročník v tomto klubu B tým nepřihlásili. Ještěže je ve 4. třídě po postupovém boomu nahradí rezerva Stolan, kterou tam zase po nějaké době zřídili.

Ve Žlebských Chvalovicích se pak utkání neodehrálo vůbec, na jaře již podruhé, tentokrát je ale důvod mnohem zřetelnější. Jejich soupeř Jenišovice měl totiž v obci požár seníku, a jelikož je určitá část hráčů také členy hasičského sboru, přednost pochopitelně dostal výjezd.

V posledním zápase se pak zrodilo překvapení kola, když favorizovaná rezerva Nasavrk podlehla Krouně B 5:1. Z výše popsaných řádků je tedy více než zřejmé, že se v některých klubech na letní přestávku už opravdu těší.

A vy se, milí čtenáři, zase těšte na příští víkend, kdy se pro několik mužstev osud letošní fotbalové sezony opravdu rozsekne.

RADEK PECINA