Duely v Trutnově a ve Dvoře Králové musely rozhodnout až pokutové kopy. V obou případech se radovali domácí hráči. Podkrkonošské celky ve druhém dějství přivítají atraktivní prvoligová mužstva – Mladou Boleslav a Jablonec.

Třetiligový FK Pardubice podle předpokladů vyhrál v Holicích a může se těšit na pražskou Slavii. Ústí nad Orlicí přehrálo Jičín až po změně stran a na svém stadionu bude za více než měsíc hostit Olomouc. Letohrad porazil divizního rivala z Náchoda díky dvěma trefám kanonýra Semeráka. Ve druhém kole si to rozdá s Čáslaví, která měla namále v Chrudimi. Druholigový celek zvítězil díky jedinému gólu střídajícího Kopice.

Téměř hodinu dokázala Nová Paka vzdorovat Varnsdorfu. Jenže poté se nováček druhé nejvyšší soutěže prosadil hned čtyřikrát, a nebylo co řešit. Vítěze čeká v další části soutěže Bohemians 1905

Afrkáči“ vyrukovali na favorizovaného druholigistu bez bázně a hany. Již ve čtvrté minutě hlavičkoval Adámek těsně vedle. V 10. minutě zmařil šanci Vágnera včasným vyběhnutím Bárta. Zápas se zlomil v 55. minutě. Nejprve Adámek zakončil své sólo střelou z úhlu těsné mimo tři tyče a z protiútoku rozhodl střídající „žolík“ Kopic.

Fakta – branka: 55. Kopic. Rozhodčí: Královec (Domažlice). ŽK: 1:0. Diváci: 180. Poločas: 0:0. AFK Chrudim: Mrázek – Luptovský, Merkl, Radouš, Adámek – Kopecký, Mastík (72. Malinský), R. Holub (67. Vodrážka), Vladyka, Vágner – Kroutil (80. Klíma). Čáslav: Bárta – Kunášek, Ptáček, Kotrba, Haniak – Brožík (62. Fikejz), Racko, Šisler, Růžička – Štětina (46. Kopic), Bártl (81. Breite).

Hlasy trenérů – Pavel Jirousek, AFK Chrudim: „Nemáme se za co stydět, proti favoritovi jsme sehráli důstojnou partii a dokonce měli i větší šance. Na rozdíl od soupeře jsme však neproměnili ani jednu, takže postup Čáslavi je zasloužený.“

Pavel Malura, FC Zenit Čáslav: „První půli jsme nezvládli podle mých představ. Po přestávce jsme se přece jen zlepšili a dali vítězný gól, což je rozhodující. Ve výkonu máme ještě rezervy.“ (pn)

Dvůr Králové – Slovan Pardubice 1:1, pen. 5:3

Divizní nováček podal ve Dvoře snaživý výkon a o postupujícím nakonec rozhodl až penaltový rozstřel, ve kterém byli domácí stoprocentní, zatímco hosté jednu penaltu zahodili (Sadílek).

Fakta – branky: 45. Urban – 66. Sadílek. Rozhodčí: Schröter (Jablonec n. N.) ŽK: 1:1. Diváci: 200. Poločas: 1:0. TJ Dvůr Králové nad Labem: Tomek – Volf, Motyčka, Rejl, Ježek – Kilevník, Míl, Fejk, Urban (69. Čenovský) – Klazar, Otradovský (70. Novák). Slovan Pardubice: Hrdina – Chvála, Lukeš, L. Kopřiva, J. Adam – Konečný, Kaciáň (76. Šmeral), Hundák (82. Felcman), Jak. Kovařík – M. Slováček, Sadílek.

Hlasy trenérů – Miloš Dvořák, trenér Dvora Králové: „V první půli jsme byli aktivní a ke vstřelení gólu byli blíže. Ve druhé polovině utkání jsme však hru nečekaně přepustili hostím a o jednobrankový náskok přišli. V závěru se nám již duel rozhodnout nepovedlo, a tak rozhodly až penalty.“

Roman Oliva – trenér Slovanu Pardubice: „V první půli jsme byli příliš opatrní, výrazné zlepšení přišlo až po změně stran. Byli jsme častěji u míče a po zásluze Sadílek, po spolupráci se Slováčkem, vyrovnal. Penaltový rozstřel byl již loterií, domácí byli šťastnější a postupují.“ (jma)

Holice – FK Pardubice 0:5

Zasloužená výhra favorita. Konečné skóre bylo pro domácí ještě milosrdné, hosté třikrát orazítkovali břevno a spálili čtyři vyložené šance.

Fakta – branky: 38. Petrus, 46. Sklenář, 59. a 70. Prorok, 89. Jarosz. ČK: 1:0 (65. Pištora). ŽK: 3:0. Rozhodčí: Blaschke (Rudoltice). Diváci: 250. Poločas: 0:1. SK Holice: Branda - Cincibuch, Kopřiva, Pištora, T. Krpata (46. J. Krpata) - Udržal (77. T. Jedlička), Machatý (59. Betlach), D. Velinský, Valenta - J. Jedlička, Ručka. FK Pardubice: Shejbal - Hudec (46. Fidra), Tischler, Prorok, Přibyl - Jarosz, Kudrna (61. Voženílek), Jeřábek, Rešetár - Brychta (46. Sklenář), Petrus.

Hlasy trenérů – Luboš Pilař, trenér SK Holice: „Zápas rozhodla kvalita soupeře. Do 38. minuty jsme drželi bezbrankovou remízu, soupeř však do poločasu skóroval a zkraje druhé půle přidal druhý gól. Po vyloučení Pištory bylo vše jasné, chyběly i fyzické síly.“

Martin Svědík, trenér FK Pardubice: „V první půli nám chyběl pohyb, a také přesnost přihrávek. Dlouho jsme nemohli překonat obranný val soupeře. Po změně stran, ale mužstvo dokázalo zvýšit obrátky, nastalo i herní zlepšení a prosadili jsme se i v koncovce. Teď budeme ladit formu na první kolo ČFL.“ (ašo)

Trutnov – Nový Bydžov 0:0, pen 5:4

Až penaltová loterie poslala FK Trutnov do druhého kola poháru. Rozhodující moment přišel hned v první sérii, kdy bydžovský Martinič netrefil branku. Pokutové kopy za Trutnov proměnili Marks, Michal Kamitz, Jiroušek, Kejzlar a Makovský.

Fakta – rozhodčí: Jelínek (Česká Třebová). Žluté karty: 2:2. Diváků: 220. Poločas: 0:0. FK Trutnov: Šťastný – Kejzlar, Kozák, Makovský, Syrovátka – Mařas, Marks, Kuneš, Jiroušek – Holubec, Michal Kamitz. RMSK Nový Bydžov: Cejnar – Vaněk, Matějka, Prokopec, Žalman – Labík (83. Martinič), Vaníček, Krois (62. Petřík), Tomeš (65. Václavek) – Blažej, Kazda.

Hlasy trenérů – Petr Brejcha, vedoucí FK Trutnov: „Utkání bylo těžké. Myslím si, že jsme měli více šancí, škoda, že jsme žádnou neproměnili v normální hrací době. Paradoxně soupeř měl jen jednu velkou brankovou příležitost, ale přestřelil.“

Ladislav Brož, trenér RMSK Nový Bydžov: „V utkání nezvítězil lepší, ale šťastnější tým. Přestože nám se hra nedařila podle našich představ, dokázali jsme si v závěru zápasu vytvořit dvě vyložené šance, které jsme neproměnili. Hned v první sérii Martinič neproměnil penaltu, a to rozhodlo o postupu domácích. (mj)

Ústí nad Orlicí – Jičín 3:0

Prořídlé ústecké ochozy viděly na silně podmáčeném trávníku svižnou podívanou. Domácí jedenáctka, která kromě avizovaných posil postrádala také na poslední chvíli zraněného gólmana Nováka, se hnala za úspěchem hned od úvodu. O branky se postaral dvakrát Zdeněk Dostál, kterého doplnil Rostislav Borek.

Fakta – branky: 59., 71. Z. Dostál, 61. Borek. Rozhodčí: Zeman (Rakovník). ŽK: 0:1. Diváci: 200. Poločas: 0:0. Jiskra Ústí nad Orlicí: Krátký – Tomášek, Chudý, David, Stejskal (75. Felgr) – Kukla, Vaňous, Roušar, Javůrek (71. J. Dostál) – Borek (79. Marek) , Z. Dostál SK Jičín: Puš – Horčičko, Ulvr, Řeháček, Votrubec – Vacek (66. Kvapil), Mikolášek, Gaubman, Bucek (77. Petrovický) – Štěrba, Topič.

Hlasy trenérů – Jiří Saňák, trenér Jiskry Ústí nad Orlicí: „Byla to fuška, soupeř přijel organizovaný, přesto jsme si vytvořili hodně šancí. Bylo to o nás, abychom měli trpělivost v hlavě a dotáhli šance do gólů. A to se nám povedlo.“

Roman Mikolášek, trenér SK Jičín: „Byl to náš první ostřejší zápas s účastníkem divize, ke kterému jsme cestovali bez tří hráčů základní sestavy. Škoda jen, že jsme v desáté minutě nekopali penaltu. Po změně stran soupeř své kvality proměnil v branky“. (hah)

Nová Paka – Varnsdorf 0:4

Po opatrném začátku hráli oba soupeři pozorně, a tak se diváci gólu nedočkali. O přestávce se už hovořilo o tom, co by následovalo, kdyby zápas takhle skončil. Jenže přišla 55. minuta a David Procházka otevřel skóre, za tři minuty přidal tentýž hráč druhý úspěch a bylo prakticky rozhodnuto. V 63. minutě skóroval Jiří Procházka a tečku udělal v 78. minutě Stehlík.

Fakta – branky: 55. a 58. D. Procházka, 63. J. Procházka, 78. Stehlík. Rozhodčí: Drábek (Pardubice). ŽK: 2:2. Diváci: 250. Poločas: 0:0. 1. FK Nová Paka: Ottmar – Mačí, Ptáček, Čokina, Musil – Jisl (72. Fišar), Koza, Rozsévač, Král (65. Svoboda) – Bažík (77. Dlabola), Počta. Slovan Varnsdorf: Porcal – Hyka, Rudnitskyy (56. Kulhánek), Pimpera, Stehlík – D. Procházka (65. Kotiš), Jordák, Koblížek, J. Procházka (72. Čemba) – Hozda, Chod.

Vlastimil Frýdek (trenér Nové Paky): „O výsledku rozhodla naše nepovedená desetiminutovka v úvodu druhého poločasu, kdy soupeř využil svých silových a výškových parametrů ke vstřelení čtyř branek. Výkon byl dnes lepší výsledku.“ (jp)

Letohrad – Náchod 2:0

Utkání dvou divizních rivalů rozhodl bývalý náchodský hráč Josef Semerák. Ten už v první minutě využil „volného dne“ hostující defenzivy a po pěkné akci Brendla zakončoval do prázdné branky. Druhý gól pak bývalý náchodský kanonýr přidal v 73. minutě, kdy propálil Kobose.

Fakta – branky: 2. a 73. Semerák. Rozhodčí: Martínek (Jablonec n. J.). ŽK: 1:2. Diváci: 250. Poločas: 1:0. FK OEZ Letohrad: Kykal – Moník, Strasmeier, Vaniš, Macháček – Stejskal, Bíro, Kuželka, Jiroušek (62. Gerža) – Brendl, Semerák (90. Černohous). FK Náchod: Kobos – Rompotl (75. Pohl), Hubka, Gross, Nejman – Šťavík, Havrda (65. Sedláček), Vít, Srkal – Šorfa (70. Malý), Vondráček.

Hlasy trenérů – Jaroslav Veselý, trenér FK OEZ Letohrad: „S hrou jsem byl spokojen pouze prvních patnáct minut, když jsme hráli velmi slušně. Vytvořili jsme si několik šancí, dali jsme branku. Poté přišlo uspokojení, s čímž nejsem spokojen. Soupeř vyrovnal hru a my byli pasivní.“

Karel Havlíček, trenér FK Náchod: „Zasloužené vítězství domácích. Opticky to byl v poli vyrovnaný zápas, ale zasloužená výhra, neboť domácí si vytvořili šance, ze kterých dokázali dát góly. My jsme nastřelili jen tyč.“ (hah)

Východočeská fotbalová mužstva ve druhém kole Ondrášovka Cupu – 1. září

Celkem šest východočeských týmů se představí ve druhém kole fotbalového Ondrášovka Cupu. Složení dvojic, v nichž figurují týmy z našeho regionu, je následující: