Před jedenatřiceti lety, vrámci 75 let založení kopané slavila dosud největší úspěch vhistorii, a to vČeském poháru – dnes Ondrášovka Cupu. Tehdy Spartak, dnes FC, účastník krajského přeboru nejprve vyhrál Český pohár Východočeského kraje (ve finále Nová Paka 4:0 a 3:5), aby si vcelostátním kole vyšlápl na hodně dlouhou a slavnou vítěznou cestu: divizní Chrudim 2:1, divizní Pelhřimov 2:0, národní liga Třinec 2:1, úřadující mistr ČSSR Baník Ostrava 1:1 (na penalty za stavu 6:6, hostujícímu Gáborovi hlinecký brankář Mrázek penaltu kryl a naopak Miroslav Bouška rozhodl o postupu!).

Nakonec do Hlinska přijela pražská Dukla (2. 11. 1980). Po devadesáti minutách gól nepadl, po prodloužení hosté sdeseti reprezentanty vyhráli 2:1.

Do finále Ondrášovka Cupu 2010/2011, které bylo svěřeno fotbalovému oddílu Jablonné nad Orlicí vrámci jeho 50. výročí od založení, si postup vybojoval: FC Hlinsko, který v semifinále senzačně vyřadil Živanice 3:0 (Cach, Slováček, T. Bouška) a FK Česká Třebová po remíze vTřemošnici 0:0 vyhrál až na penalty (Šebek – Kubásek, Křivka, Myšák). Vzájemné zápasy o mistrovské body mezi oběma soupeři – na podzim vyhrála Č. Třebová 1:0 brankou Myšáka, vjarní odvetě Hlinsko soupeři porážku odvedlo výsledkem 3:0 po gólech T. Boušky, Marka a Holce.

Vyvrcholení pohárového krajského kola má termín ve středu 8. června. Nejprve od 15 hodin dojde na finálový předzápas žáků mezi AFK Chrudim a TJ Svitavy. Od 17 hodin se pak Hlinsko střetne sČeskou Třebovou o „Pohár předsedy PKFS“.

Že by se i tentokrát mohlo opakovat nejslavnější pohárové období, nebo jaké jsou ambice týmu FC Hlinsko vpřípadě postupu docelostátního kola, na to se ptáme Miroslava Boušky, dnes vedoucího mužstva FC Hlinsko a slavného střelce památné vítězné penalty proti Baníku Ostrava. Jistě nebude ani na škodu, vrátit se ktéto situaci a atmosféře při závěrečných dvou kolech, kdy hlinecký stadion praskal pod několika tisícovými návštěvami ve švech…

„Myslím si, že fotbal se posunul za posledních třicet let od doby, kdy jsme postupovali Českým pohárem přecijenom trochu jinam. Tréninkový proces pro většinu mužstev je nedostatečný tak, aby mohl konkurovat profesionálním klubům byť jen v jednom utkání. V neposlední řadě šlo mimořádně i o skvělou partu lidí táhnoucích za jeden provaz.

Vzpomínky na takovou událost, jako byla vítězná penalta proti Baníku, se připomíná velice pěkně. Ty tisíce lidí na našem stadionu, filmový šot vtelevizi, ale především fantastická radost celého mužstva, protože ta jedna penalta byla jen třešničkou na dortu za úspěchem celého mužstva. To jsou chvíle, na které se rádo vzpomíná.“

JAROMÍR DOLEŽAL