Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavenec Jaroslav Vávra: Fotbal mě prostě baví

Chrudim – Abrahámoviny jsou pro většinu lidí časem k jistému hodnocení, a co se týče aktivního sportování, většinou již jen k milému vzpomínání. Najdou se ale mezi námi tací, kteří i v tomto „pokročilém" věku stále hrají své soutěže, po hříchu většinou se spoluhráči o dvě generace mladšími. Jedním z těchto zvláštních jedinců je i fotbalista SK Kočí Jaroslav Vávra, který se 50. narozenin dožívá tento týden. Určitě pádný důvod k rozhovoru.

3.5.2017
SDÍLEJ:

Oslavenec Jaroslav Vávra: „Fotbal mě prostě baví“Foto: Radek Pecina

V kolika letech jste začal hrát fotbal a kdo vás k němu přivedl?
Úplně přesně to říct nemůžu, protože si to fakt již nepamatuji :-) Ale bylo to někdy okolo mých deseti let, kdy mne můj starší bratranec přivedl do fotbalového klubu Damníkov, což je víska v okrese Ústí nad Orlicí. Úplně první zkušenosti s merunou jsem ale nabíral na zahradě za barákem ve vedlejší vesnici Luková, kde jsme tehdy s rodiči bydleli. V polovině sedmé třídy jsme se pak přestěhovali do Mladoňovic a začala má kariéra v klubu SK Stolany.

Prim měl vždy fotbal, nebo jste hrál i jiné sporty?
Tady to je snadná odpověď - jednoznačně fotbal! Samozřejmě, že okrajově jsem vyzkoušel i další míčové sporty jako nohejbal, tenis nebo také hokej, ale nic z toho jsem nedělal závodně.

Co vojna?
Celé dva roky jsem strávil na hranicích se západním Německem, a to jako psovod. Mělo to ale tu výhodu, že zde byl velitel, který podporoval fotbal, zejména pak mužstvo z vedlejší vesnice Studánka, hrající 3. třídu okresu Cheb. Tady jsme jako vojáci mohli kopat.

Jakou nejvyšší soutěž jste si zahrál?
Není to nic vysokého, krajskou 1.B třídu, a to cca před dvaceti lety, za éry rozjezdu celku SK Stolany.

Jakých největších úspěchů si na sportovním poli nejvíce ceníte?
Jsou to určitě postupy do vyšších soutěží s týmy, v nichž jsem působil. Ve Stolanech jsme suverénně vyhráli Okresní přebor, v nedávné minulosti jsme pak dvakrát postoupili s mým současným týmem SK Kočí, a to nejprve do 3. třídy a hned za rok následně do okresu. Těší mne i to, že u těchto dvou posledních postupů jsem měl možnost dělat mužstvu kapitána.

Zmínil jste tým SK Kočí, kde v současné době stále kopete. Jak jste s letošní sezonou zatím spokojen?
Podzim byl povedenější, možná až nad očekávání, vždyť jsme se pohybovali okolo čtvrtého místa. Bohužel jaro už je horší, nepodařilo se nám zachytit začátek a podle toho naše výsledky vypadají. Problémy s udržením soutěže bychom ale mít neměli.

Do konce Okresního přeboru zbývá odehrát sedm kol. Koho vidíte jako aspiranta postupu a naopak sestupu?
O postupujícím Prosetínu je podle mne již rozhodnuto, asi by bylo velké překvapení, kdyby si to nechal utéci. Sestup samozřejmě nikomu nepřeji, ale asi se bude týkat Vítanova a Zaječic. V současné době není jisté, kolik týmů bude sestupovat, ale jestli budou padat tři, strhne se o to třetí pěkná mela.

V týmu SK Kočí působíte na pozici stopera či předstopera. Vždycky jste hrál v obraně?
Ne, to vůbec ne. Jako mladík jsem byl hrotový útočník, což mne hodně bavilo, vždyť každý chce dávat góly. V útoku jsem také odehrál většinu své kariéry. Postupně jsem ale přesídlil do zálohy, a jak se říká „kdo nemá fleka – hraje beka" :-) jsem nakonec skončil v obraně. Taky působím už nejméně sedm let.

Vraťme se k vašim padesátinám. Čím si vysvětlujete tuto vaši sportovní dlouhověkost?
To je těžká otázka, sám nevím. Prostě mě fotbal baví… Určitě je ale také velmi důležitá podpora rodiny. A v neposlední řadě musím zmínit i dobrou partu, kterou v Kočí máme.

VIZITKA HRÁČENarozen: 5.5.1967 v Lanškrouně
Hrával za týmy: FK Damníkov, SK Stolany, TJ Studánka, SK Kočí
Nejvyšší hraná soutěž: 1.B třída
Sportovní úspěchy: postupy do vyšší soutěže v rámci okresu.

Takže se vám vyhýbala zranění?
Tak to bohužel rozhodně ne. Mám za sebou tři operace kolen, jednu kotníku, několik zlomených žeber a řadu dalších drobných fotbalových šrámů, které každý, kdo někdy hrával fotbal, zná. V roce 2010 jsem pak musel asi na dva roky přerušit kariéru kvůli léčbě štítné žlázy.

Ačkoliv to nebývá moc časté, na okresní úrovni se podobní matadoři vyskytují. Namátkou uveďme Rosťu Macháčka v Prachovicích, Petra Marela v Rosicích, Jaroslava Kroutila v Horním Bradle či Milana Modráčka v Dřenicích. Znáte se s nimi nebo jste s nimi dokonce hrával v jednom týmu?
Nevím, jestli ještě hraje, letos jsem ho v sestavě nikde neviděl, ale ve Stolanech jsme kopali s Petrem Sádovským, který na podzim určitě ještě hrával v Horním Bradle. Vámi výše uvedené kluky samozřejmě za ta dlouhá léta s fotbalem znám, ale vždy byli jako soupeři.

Jak dlouho myslíte, že ještě budete aktivně hrát?
Na to je snadná odpověď - dokud mně to zdraví dovolí. Rozhodně ale ještě končit nehodlám! Radek Pecina

Autor: Redakce

3.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Téma kampaně? Strach dominuje

Ilustrační fotografie.

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení