Po loňské premiéře se v Kuřimi odehrál finálový turnaj Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu v nejstarší kategorii U13. 24 týmů je ve finálovém turnaji rozdělených do čtyř skupin po 6 týmech, kde mužstva hrají ve skupině systémem každý s každým. Podle výsledků v základních skupinách se pak jednotlivé týmy zařazují do Zlaté, Stříbrné a Bronzové skupiny, přičemž v té Zlaté se hraje o prvenství v turnaji.

Nejvyšší fotbalové soutěži kraluje v současnosti Sparta, která výhrou v Olomouci udělala další krok za obhajobu titulu. Sparťanské áčko bylo o víkendu inspirací mladým následovníkům v rudých dresech i v Kuřimi.

Sparta v kategorii U13 předvedla po celý průběh finálových klání dominantní výkon. Na cestě za prvním letošním titulem v Planeo Cupu ani jednou neprohrála a ztratila jen při dvou remízách. O body připravila Spartu v základní skupině po výsledku 1:1 Mladá Boleslav a ve Zlaté skupině pak po bezgólové remíze SHK Slavia Kroměříž. O triumfu Pražanů tak před zraky patrona letošního ročníku Poháru mládeže FAČR Jana Kollera nemohlo být pochyb.

Matěj Janoška (vlevo) a Jiří Černohubý ml. jsou benjamínky v kabině Opatovic nad Labem.
Benjamínci jsou základním stavebním kamenem Opatovic v boji o vysněný postup

O prvenství Sparty, která získala celkem 19 bodů, bylo jasno, ale tuhý boj o další dvě medailové pozice svádělo hned pět týmů. Nakonec pro sebe stříbrné medaile se ziskem 11 bodů urvalo Dynamo České Budějovice, které za sebou o jediný bod nechalo třetí FK Pardubice, které obhájily loňský bronz, i čtvrtý Baník Ostrava. Tým FK Pardubice pod vedením trenéra Patrika Cincibuch i přes jednu porážku v základní skupině od FK Teplice postoupil po výhrách nad Hradcem Králové, Slováckem a Jihlavou a remíze s Tempem Praha do Zlaté skupiny.

„Do turnaje jsme šli s tím, že jsme chtěli předvádět odvážný fotbal s kvalitou na míči. V základní skupině se nám herně velmi dařilo a ve všech zápasech jsme si dokázali vytvořit hned několik brankových příležitostí, bohužel spoustu z nich jsme nedokázali proměnit. Přesto jsme dokázali třikrát zaslouženě zvítězit a postoupit do Zlaté skupiny,“ řekl pardubický trenér Patrik Cincibuch.

V bojích o medailové pozice sice Pardubice prohrály se suverénní Spartou a Kroměříží, ale remizovaly s Jabloncem, a hlavně zdolaly Dynamo České Budějovice, Petřín Plzeň a v klíčovém utkání o bronz i Baník Ostrava a mohly se radovat ze 3. místa.

„V předvedených výkonech jsme pokračovali i ve Zlaté skupině, nejatraktivnější zápas jsme odehráli s Českými Budějovicemi, nutno podotknout, že to bylo i díky hře soupeře, který vysoko napadal, hrál odvážně, a tak se střídaly šance na obou stranách, my jsme vstřelili tři hezké branky a díky tomu zvítězili. Turnaj vyvrcholil utkáním s Baníkem Ostrava, který jsme rozhodli až v samotném závěru. Ceníme si toho, že jsme se všemi soupeři byli velmi silní na míči, to byl jeden z důvodů, proč jsme turnaj zakončili na hezkém třetím místě. Gratulujeme všem hráčům za předvedené kvalitní výkony a rodičům za fanouškovskou podporu a vytvořený servis,“ uzavřel Patrik Cincibuch hodnocení turnaje z pohledu trenérů FK Pardubice.

René Živný je předsedou OFS Pardubice.
Někdy je chování fanoušků k rozhodčím neúnosné, říká předseda OFS Pardubice

Po celou dobu turnaj sledoval ambasador projektu Jan Koller, který si dění v Kuřimi pochvaloval. „Je tady skvělá atmosféra a klobouk dolů před domácími pořadateli z Kuřimi, protože všechno skvěle připravili. Výkony jsou fantastické, je vidět, že to všechny baví, hraje se v emocích a je tu výborné publikum. U třináctiletých už je vidět, že mají návyky a musím říct, že je tady pár hodně kvalitních kluků. Když se budou fotbalu věnovat, budou dobře vedení a mít správně nastavenou hlavu, tak to můžou dotáhnout daleko. Moc bych jim to přál,“ povzbudil své možné následovníky legendární útočník Jan Koller, kterého z řad fotbalových legend doplnili ještě někdejší hvězdy Zbrojovky Brno a mistři ligy z roku1978 Josef Hron a Karel Kroupa .

Finálový turnaj Poháru FAČR v Kuřimi si nenechal ujít ani ředitel maloobchodní sítě Planeo Tomáš Opluštil. Osobně zažil poslední tři ročníky a může tedy na vlastní oči vidět, jak se celý projekt posouvá. „Musím říct, že to hodnotíme velice kladně a každý ročník je lepší a lepší, takže pro nás úplně super. V Kuřimi se hraje podruhé, všechno je skvěle zorganizované a atmosféra je fantastická. Vedle toho mám obrovskou radost, že se nám každým rokem daří přivádět nové partnery a máme tak například stejného partnera jako ME a MS ve fotbale. V neposlední řadě jsem rád, že se nám podařilo prodloužit spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů, protože vedle mladých je dobré podporovat i starší fotbalisty, kteří neměli tolik štěstí, aby si vydělali peníze, když byli ještě aktivní.“

Pohár mládeže FAČR Planeo Cup zůstane s dalším finálovým turnajem na Moravě. První květnový víkend bude patřit kategorii U12 a hrát se bude v Uničově.

(Jiří Nikodým)