Z předem avizovaných účastníků tohoto týmu osobností jich řada chyběla. Nepřijeli například Elisavet Charalambidu (2. vícemiss ČR 2008)), Václav Svoboda alias Lumír Nikl z „Ulice“, Jan Apolenář (herec účinkující v „Ordinaci v Růžové zahradě“), Erik Pardus a Zdeněk Junák, oba známí ze seriálu „Četnické humoresky“. Poslední víkend před prázdninami totiž přinesl pro herce se závěrem divadelní sezony pracovní povinnosti. Přesto se bylo na co dívat.

Během utkání domácích internacionálů s Menšíkovou jedenáctkou jsme měli možnost na lavičce hostí pohovořit se synem legendárního herce a baviče Vladimíra Menšíka. Petr Menšík, 55letý podnikatel, otevřel před deseti lety v Brně „Kavárnu Vladimíra Menšíka“, která mimo jiné uveřejňuje výstavu fotografií z filmů a také z jeho dětství.

Petře, co humor? Je vám stejně tak blízký, jako byl vašemu otci?
Takový samozřejmě ne, ten uměl jenom on. Zatím ho v jeho kumštu nikdo nenahradil.

Když se tedy v tomto směru syn Petr nepotatil, tak jaký je jeho vztah ke sportu?
Celý život hraji fotbal za Řicmanice, odkud rodina Menšíků pochází, výjimkou byl start za Tatran Bohunice. Nejvyšší soutěží, kterou jsem kopal, byl Městský přebor Brna. Okruh fotbalových přátel mě loni oslovil, a to v době, kdy jsme 9. října 2009 vzpomínali tatínkových nedožitých 80. narozenin, abych založil fotbalovou jedenáctku, nesoucí tatínkovo jméno. Souhlasil jsem s podmínkou: vzhledem k tomu, že tatínek trpěl celý život těžkým astmatem, sehrajeme vždy jednou za rok charitativní utkání, jehož výtěžek věnujeme na nákup inhalátorů a tím pomůžeme nějakému dětskému sanatoriu, kde léčí nemoci dýchacích cest. A právě za tím účelem došlo i na letošní utkání ve Slatiňanech.

Jak se tedy Menšikova 11 ocitla poslední červnovou sobotu na stadionu ve Slatiňanech?
V únoru letošního roku jsme založili webovou stránku (www.Mensikova11.cz), na kterou se nám vzápětí ozval předseda zdejšího Spartaku Martin Dostál, jenž nás pozval k tomuto utkání, spadajícího do rámce jejich kulatého jubilea. Letos je to už čtvrté utkání ze třinácti naplánovaných. Příští týden o víkendu se představíme na Zlínsku, konkrétně ve Štítné nad Vláří.

Na střídačce hostí vystřídal Petra Menšíka manažer a tiskový mluvčí Menšíkovy jedenáctky, Bronislav Hájek, který přidal do vínku: „V srpnu plánujeme první mezinárodní utkání, kdy Menšíkova 11 nastoupí proti mužstvu MUFUZA (mužstvo futbalových zázrakou), což je slovenská obdoba české Amfory.“


Protože exhibice skončila vítězstvím hostí 0:2 (za vítěze Richard Hošek a Petr Menšík), na penalty 3:3 (za hosty Menšík, Tomek, Sehnal), byl důvod ke zhodnocení: „Poprvé jsme letos o poločase vedli 1:0. V předešlých třech zápasech jsme výsledek museli otáčet, takže s touto situací jsme neměli zkušenosti. Nakonec jsme rádi, že jsme vše zvládli a dotáhli zápas do vítězného konce,“ pochvaloval si Bronislav Hájek.

Že se hostům ve Slatiňanech líbilo, svědčí i to, že vydrželi ve společnosti pořadatelů do pozdních večerních hodin. Z místa konání exhibice odjížděli s pocitem, že stav utkání nebyl vůbec rozhodující, ale že část výtěžku se dostane na správné místo – na podporu dětí s poruchami dýchacího ústrojí.

JAROMÍR DOLEŽAL