Nabyté ochozy sledovaly pěkné utkání, jemuž nechyběl náboj, pohledné akce, góly i dramatické situace. Slavia nakonec svou roli favorita potvrdila, přesto obě strany odcházely do kabin za potlesku diváků spokojeny. Kdo na zápas kvůli počasí nešel, může litovat.

MFK Chrudim - SK Slavia Praha 1:3 (1:1)

Branky: 43. vlastní Dobrotka 19. Prošek, 54. Dobrotka, 63. Piták.

Chrudimští nastoupili v nečekaně omlazené sestavě, když se na trávník vůbec nedostali „veteráni" Vladyka, Holub nebo Adámek. Naopak hosté do Chrudimi nepřivezli nejlepšího střelce současného ročníku Synot ligy Milana Škodu, ale na lavičce chyběli třeba i Martin Latka či Vukadin Vukadinovič.

Po první půli remíza

Po opatrném začátku se jako první zjevil v dobré příležitosti v 9. minutě Dobrotka, míč ale netrefil přesně. O čtyři minuty později po průniku Mastíka zahrál v pokutovém území Kodr míč evidentně rukou, ale píšťalka rozhodčího Bílka zůstala překvapivě němá. Krátce poté si po rohovém kopu a dobře zahraném signálu naběhl proti balónu Drahoš a krásnou ranou z dobrých 23 metrů rozjásal ochozy. Jenže pro Chrudimské předčasně, tentokrát sudí pískal, a to údajný faul domácích při rohu…

V 19. minutě předvedli hosté, co je letos zdobí v lize. Po levé straně a rychlé přímočaré akci Pitáka se k míči dostal Prošek a přízemní střelou poslal Slavii do vedení. Tato branka na chvilku s MFK otřásla, ale hráči se brzy oklepali.

Po půlhodině hry se efektně jesličkami uvolnil Nadrchal, jeho střele však chyběla přesnost i razance. Za tři minuty si zaběhl za obranu Pražanů Vácha a jeho krásné ráně levačkou chyběly centimetry. Pěkný a útočný fotbal pokračoval, následovaly dvě velké šance Slavie. Pokus Juhara z přímého kopu vyrazil Mrázek a chvíli nato se „padající list" z kopačky Proška snesl těsně vedle levé šibenice.

Ve 40. minutě předvedli domácí rychlý kontr po pravé straně, Nadrchal měl ale asi místo nahrávky vystřelit. Slávisté si však ponaučení nevzali k srdci a za tři minuty za to pykali. Tentokrát po levé straně podnikl rychlý výpad Sixta a jeho centr si před nabíhajícím Váchou srazil do vlastní sítě Dobrotka (1:1).

Druhý poločas v režii soupeře

Po přestávce se začala projevovat kvalita prvoligového soupeře. V první šanci ještě Petr po rohovém kopu zamířil jen do boční sítě, v 54. minutě ale už uhodilo. K odraženému míči se dostal na hranici velkého vápna Dobrotka a přízemní střelou přesně k tyči napravil svůj předchozí vlastňák 1:2. O chvíli později neproměnil další šanci Boudjemaa.

Definitivně se zápas lámal v 63. minutě. Po další rychlé akci Chrudimi se zjevil na malém vápně sám před Rakovanem Mastík, slovenský ochránce slavistické svatyně ale míč zázračně vykopl nohou. A bohužel staré a otřepané pravidlo nedáš dostaneš opět zafungovalo. Z protiútoku se dostal k hlavičce nepokrytý Piták a definitivně stvrdil postup favorita. Zápas se pak už jen dohrával, na snaze MFK s výsledkem ještě něco udělat nic nezměnilo ani několikeré střídání.

Přestože krátce po zápase bylo vidět na tvářích domácích hráčů zklamání, za svůj výkon se rozhodně stydět nemusí. Střetnutí odehráli na hranici svých možností a také za to byli přeplněnými ochozy po zásluze oceněni potleskem. Určitě donutili Slavii trochu si „hrábnout" a ne si v Chrudimi jen odběhat pouťák, což přiznal v rozhovoru po zápase i trenér Pražanů Miroslav Beránek.

Chrudimští diváci i fandové Slavie

Samostatnou kapitolou utkání byli diváci. Přestože počasí nestálo celý den za nic a takřka po celý zápas pršelo, na střetnutí si našlo cestu (na Chrudim neuvěřitelných) 2800 fotbalových fanoušků (!), kteří museli být z předvedené hry i výkonu obou týmů spokojeni. Hlavní krytá tribuna byla přeplněna už půl hodiny před začátkem, a tak zvláštní poklonu zaslouží ti, kteří celý zápas strávili s deštníky v rukou pod otevřeným nebem.

Do koloritu vydařeného utkání ale zapadli i fandové Slavie, kterých se do jejich vyhrazeného sektoru sjely více jak dvě stovky. Žádný větší incident alespoň na stadionu neproběhl, naopak. Skandování i fandění bylo ve slušných mezích a jejich taneční kreace či svlékání do půl těla podbarvilo vydařený podvečer.

Pohovor o přestávce pomohl

Chrudim - Slovenský 24letý brankář ve službách Slavie Praha Matej Rakovan byl v pohárovém utkání několikrát pořádně vidět, a to zdaleka ne kvůli své výšce necelých dvou metrů. Po zápase poskytl Chrudimskému deníku krátký rozhovor (text je převeden do češtiny):

"Jednalo se o klasické pohárové střetnutí, které splnilo všechny předpoklady. Domácí neměli co ztratit, nastoupili plni entusiasmu a chtěli se na nás vytáhnout. My jsme se sice dostali brzy do vedení, ale pak jsme přestali trochu hrát, klukům se nechtělo moc běhat, a za to jsme pykali vyrovnávací brankou krátce před koncem prvního poločasu. Samozřejmě, že následoval v kabině pohovor, že takto k zápasu přistupovat nemůžeme a že tady nesmíme dopustit blamáž, což jsme si vzali k srdci. Krátce po zahájení druhé půle jsme vstřelili druhou branku a trochu se uklidnili. Chrudim si vypracovala ještě jednu šanci, ale tu se mi povedlo nějakým způsobem chytit a pravidlo nedáš dostaneš platí stále. Třetí náš gól z protiútoku prakticky demoralizoval soupeře a zápas se v poklidu dohrál."

Zmínil jste situaci z 63. minuty, kdy se před vámi zjevil na malém vápně zcela volný Mastík.

Když se přede mnou domácí hráč objevil, čekal jsem do poslední chvíle, kam vystřelí. Samozřejmě že to bylo buď a nebo, ale měl jsem trochu štěstí a nohou míč včas vykopl. Kdyby vyrovnal, mohlo to pro nás být ještě těžké. Takto jedeme domů chvála Bohu s plnou :-)

Další situací, na kterou se chci podrobněji optat je vlastní gól Dobrotky krátce před přestávkou.

Domácím se povedl rychlý protiútok s centrem před branku. Martin do toho šel s útočníkem, že se míč odrazil nešťastně od jeho nohy, s tím se nedá nic dělat. Zkrátka trochu smůla. On to ale vše napravil krátce po přestávce krásnou střelou znamenající druhý gól a naše uklidnění.

Hodně vzruchu přinesla i 13. minuta a ruka Kodra v pokutovém území. Podle mě jasná penalta.

Já jsem tu situaci až tak přesně neviděl, ale jestli to byla penalta nebo jen nastřelená ruka záleží na posouzení hlavního rozhodčího. Nepískl ji, tak asi pokutový kop být neměl :-)

Vyhráli jste v poháru, v lize vedete tabulku, v kabině asi panuje plná spokojenost?

Je třeba být hodně při zemi a stále plný pokory. V lize jsou odehrána zatím jen tři kola, soutěž se teprve rozbíhá. Samozřejmě ale, že nás vydařený začátek těší, oproti loňské sezoně je to vítaná změna.(rp)