Hlinsko 30, Dobrovice 30, Nový Bydžov 29, Čáslav 28, Spoje 26, Letohrad 10.

Takhle to po 28. kole vypadá na chvostu divize. Sestupující celky budou určitě tři, k nimž se ještě může připojit třináctý celek konečného pořadí, pakliže vyjde nejhůře z porovnání s ostatními divizními skupinami (aktuální situace: Katovice 28 – Štětí 29 – Nový Bydžov 29). Hlinsko si může záchranu uhrát samo a nemusí se na nic a nikoho ohlížet, klíčový krok může učinit v neděli na domácím stadionu proti Kosmonosům.

V krajském přeboru se nic nezměnilo, svoje zápasy vyhrály Svitavy, Lanškroun i Horní Ředice, ztratila pouze Česká Třebová. V předposledním kole je na pořadu první z klíčových střetů, v němž Lanškroun vyzve Horní Ředice. Sestupujícími celky jsou Moravany a Třemošnice, pokud všechno půjde v Hlinsku dobře, nikdo další by se k nim nemusel přidat.

I. A třída má před sebou poslední dějství. V něm se rozhodne o druhém místě, které garantuje postup, blíže k němu je Moravská Třebová, která má při bodové shodě s Ústím nad Orlicí B výhodu lepší vzájemné bilance. Nyní se zdá reálné, že sestoupí dvě mužstva, jedním z nich je FC Jiskra 2008, o druhém se rozhodne v závěrečném kole. V nejhorší pozici je Jablonné, kterému nemusí stačit ani vítězství, vážná hrozba visí i nad Žamberkem a svitavskou rezervou.

Rovněž obě skupiny I. B třídy o nadcházejícím víkendu končí. Zde bude třeba vyřešit dvě zásadní otázky. Jednak se hledá vítěz skupiny A a Stolany budou chtít udržet dvoubodový náskok před Rozhovicemi. Předpoklady k tomu mají více než slibné, hostí totiž sestupující Řečany. Ve skupině B půjde o jméno druhého sestupujícího a zde to bude vyloženě „férovka“, třinácté Jaroměřice totiž v přímém duelu o udržení přivítají dvanácté Pomezí.

Níže najdete aktuální model, kdo by sestupoval a postupoval, pokud by soutěže skončily k 5. červnu. Připomeňme, že ten vychází čistě z výsledků dosažených sportovní cestou a pomíjí možné nepřihlášení se družstev a podobné vlivy.

Aktuální postupový a sestupový model (k 5. červnu 2024):

Sestup z Fortuna:Národní ligy: do ČFL: PŘÍBRAM, do MSFL: KROMĚŘÍŽ.

Postup z ČFL do Fortuna:Národní ligy (na základě výsledku baráže): Slavia Praha B, nebo Velvary.

Sestup z ČFL do divize: KRÁLŮV DVŮR, Karlovy Vary (skupina A), PŘEPEŘE (skupina B).

Postup z divize do ČFL: PETŘÍN PLZEŇ (skupina A), Chomutov (skupina B), Ústí nad Orlicí (skupina C).

Sestup z divize do krajských přeborů: Katovice, Český Krumlov, Klatovy, Tachov (skupina A), LOUNY, CHEB, Nespeky (skupina B), LETOHRAD, Čáslav, Spoje Praha (skupina C).

Postup z krajského přeboru do divize: Svitavy.

Sestup z krajského přeboru do I. A třídy: MORAVANY, TŘEMOŠNICE.

Postup z I. A třídy do krajského přeboru: ZÁMRSK, Moravská Třebová.

Sestup z I. A třídy do I. B třídy: FC JISKRA 2008, Jablonné nad Orlicí.

Postup z I. B třídy do I. A třídy: Stolany (skupina A), DOBŘÍKOV (skupina B).

Sestup z I. B třídy do okresních přeborů: ŘEČANY NA LABEM, PŘELOUČ B (skupina B), SLOUPNICE, Jaroměřice (skupina B).

Postup z okresních přeborů do I. B třídy: MIŘETICE (CR), LIBCHAVY (UO), Třebařov (SY), Pardubičky B (PU).