Od 10. července se na novou sezonu 2008/09 připravují i fotbalisté místního AFK. Osmý celek uplynulé sezony by se i v novém ročníku v divizi C rád držel v horních patrech tabulky.

„Jsme teprve na začátku přípravy, v této chvíli trénuje A mužstvo a rezerva společně, do kádru jsme zapojili i několik hráčů z dorostu,“ informuje o průběhu přípravy trenér AFK Chrudim Pavel Jirousek. Z dorosteneckých posil se v dobrém světle jeví například Čechlovský nebo Hausner, kteří dostávali u A mužstva šance už na jaře. „Bude záležet jenom na nich, jestli se dokáží prosadit do základní sestavy nebo přinejmenším do role kvalitních náhradníků, kteří budou schopni v případě potřeby zaskočit za zkušenější hráče,“ říkal trenér Jirousek ještě před začátkem letní přípravy.

Porážka od městského rivala

Širší kádr tak nyní čítá pětadvacet až třicet hráčů. Právě s několika fotbalisty, kteří se neobjevují pravidelně v základní sestavě, absolvovali „afrkáči“ středeční přípravu proti SK Chrudim. A soupeř, hrající o dvě soutěže níže, je porazil 3:2. Trenér Jirousek z toho samozřejmě po zápase nadšený nebyl, příliš ho nepotešil ani předvedný výkon. „Soupeře z I. B třídy prostě musíme porážet,“ prohlásil důrazně. Prohra byla o to nepříjemnější, že ji afrkáčům“ uštědřil tradiční městský rival. „Fanouškům se asi moje slova zamlouvat nebudou, ale pro mě tahle rivalita není nijak rozhodující. Mnohem víc mě štve, že jsme prohráli s mužstvem, které hraje o dvě soutěže níž,“ přiznává Jirousek.

Na hlubší hodnocení přípravy je pochopitelně ještě příliš brzy. Jirouskovi svěřenci nyní polykají tréninkové dávky čtyřikrát týdně. Po celou letní přípravu však musí AFK Chrudim hledat vhodný azyl. „V areálu našeho stadionu nemůžeme během letní přípravy trénovat ani hrát, protože trávník na hlavní ploše prochází regenerací a na vedlejším hřišti se po letech konečně začíná budovat umělý trávník,“ vysvětluje Jirousek.

Jen futsal by Rešetárovi nestačil

S mužstvem se v těchto dnech připravuje i nová posila futsalového Era–Packu Chrudim Lukáš Rešetár. Zajímalo nás, jak to vypadá s jeho případným angažmá u AFK Chrudim. „O Lukáše máme velký zájem. Pokud jde o jeho přestup, vidím to velmi nadějně,“ libuje si Jirousek. Vedení AFK nyní přestup dolaďuje s Klatovy, které jsou Rešetárovým mateřským klubem. Rešetár už s týmem asbolvoval i zmiňované středeční přípravné utkání, Jirousek už by s ním rád napevno počítal pro pohárový zápas s Letohradem, který čeká AFK Chrudim 27. července.

Podobně mluví i samotný hráč, který si zatím tréninky s AFK pochvaluje. „Na přestupu do AFK mi velmi záleží, doufám samozřejmě, že to vyjde a kluby se dohodnou. Trenér mi naznačil, že by byl rád, kdybych už mohl jako hráč AFK odehrát utkání Poháru ČMFS. Jsem rád za velký fotbal, jen tréninky futsalu by mi nestačily. Jsem zvyklý na avtší tréninkové dávky a nerad bych vypadl z kondice,“ vysvětluje Rešetár, co ho vedlo k tomu, že y rád oblékal hned dva chrudimské dresy – fotbalový a futsalový. „Afrkáči by také rádi udrželi fotbalisty, kteří nejsou kmenovými hráči klubu a v Chrudimi jen hostují – například brankáře Lankaše. Ten mám svou pozici v bráně jako jednička víceméně jistou, problémy však nastaly u jeho mladého náhradníka Vostradovského. „Petr si zranil v přípravě koleno a bude až šest týdnů mimo hru,“ uvedl kouč Jirousek. S největší pravděpodobností tak nestihne začátek sezony.

S jakými cíli do ní vůbec „afkráči půjdou? „Vzhledem k finanční situaci, jaká nyní v klubu panuje, si nemyslím, že by bylo reálné pomýšlet v našem případě na návrat do ČFL,“ stojí Jirousek pevně nohama na zemi. Realitu naplno ukáží až samotná mistrovská utkání v sezoně 2008/2009.

Program zápasů AFK Chrudim
sobota 19. července – Kolín (venku) – příprava
středa 23. července – Žďár na Sázavou (doma) – příprava
neděle 27. července – Letohrad (doma) – Pohár ČMFS
sobota 2. srpna – Valašské Meziřící (doma) – příprava
sobota 9. srpna – Živanice (doma) – 1. mistrovské utkání