Výhra hostí, která by spekulace jenom potvrdila, se nekonala, Ústí nad Orlicí vyhrálo 2:1. Přesto se na světlo dostaly informace, které na divizi vrhají podezřelé stíny.

Podle našich informací zachraňující se Převýšov měl nabídnout Ústí finanční obnos za to, že mu „pustí“ nejbližší víkendový zápas. „Přímo hráče Ústí nikdo nekontaktoval, bylo ale kontaktováno vedení. To ovšem celou věc smetlo ze stolu, že se nikomu nic pouštět nebude,“ prozradil nám zdroj, který byl s celou věcí dobře obeznámen, ale nepřál si být jmenován.

Sportovní ředitel Převýšova Jiří Ryba nijak nekličkoval a ověřenou informaci natvrdo pro Deník přiznal: „Pouze jsem zavolal ústeckému předsedovi Langerovi, zeptal jsem se, jestli by mohli ztratit body, řekli že ne. Jenom jsem se slušně zeptal. “

A je to venku. V divizi je patrně normální, domlouvat zápasy dopředu. Což dokládají i další Rybova slova: „Nevím, jestli se to dělá běžně, ale na konci soutěže asi jo.“ Ovšem že by nabídl úplatek, to odmítá: „Nikdo úplatek nenabízel. Pan Langer mi řekl, že Ústí bude hrát naplno, a tím to pro mě skončilo.“ Otázkou ovšem je, co by se dělo, kdyby býval ústecký předseda Langer řekl, že Ústí hrát naplno nebude. Co by následovalo? Také děkuji a na shledanou? Těžko…

Převýšovský Jiří Ryba navíc obvinil z nekalého jednání Ústí: „Nebudete mi říkat, že rozhodčí v tom nejeli, to bylo jasné. Jenom čekali na první příležitost. Kluk byl v ofsajdové pozici metr a půl před vápnem, byl faulován, jenže rozhodčí pískl penaltu a navíc nám brankáře vyhodil. Faul to byl, ale ne ve vápně,“ popsal rozhodující moment zápasu, při kterém byl vyloučen převýšovský brankář Radek Petr.

Pochopitelně nás zajímalo, jaké má k celé věci stanovisko krajský fotbalový svaz. Jeho předseda Vladimír Janata si nejprve povzdechl, ale přiznal, že ho zpráva příliš nešokovala: „Dějí se různé věci, souhlasit s tím pochopitelně nemohu, ale nedělám si velké iluze o tom, jak si může někdo pomoct.“

Vedení Ústí odmítlo celou věc komentovat.

A boj s uplácením, naším národním sportem? Věru těžká práce. „Řekl bych, že nejde ani tak o rozhodčí a delegáty, jako spíš o různé výpomoce klubů. Někdo si něco dluží tři roky a pak se to různě vrací. Bojovat se proti tomu moc nedá, bohužel jsme Češi,“ nedělá si iluze o čistém fotbalovém prostředí Janata.

Co bude teď ? Jiří Ryba je chlap. Svoje jednání přiznal a měl by přijmout i trest, který by měl nyní vynést Českomoravský fotbalový svaz. Byť nepřipouští, že by se někoho snažil uplácet, rozhodně by neměl být mírný.

Otázkou ovšem je, kdo v domlouvání zápasů jede dál. Jiří Ryba určitě není jediným žralokem mezi mořskými koníky. Ale je jediný, kdo to umí přiznat.