Se startem krajských fotbalových soutěží přichází jedna novinka v pravidlech. Podobně jako třeba v divizi nebo v ČFL začne platit, že kdo si vyžádá ošetření přímo na hrací ploše, do hry bude moci naskočit až za tři minuty. Předsedu Pardubického krajského fotbalového svazu VLADIMÍRA JANATU mile překvapilo, že inovace prošla hladce. „Žádná bouřlivá debata se nekonala. Na aktivu sekretářů se nad tím nikdo nepozastavil. Já jsem pravidlo vysvětlil a vlastní provádění a dodržování rozhodčími ozřejmil předseda komise rozhodčích Fryš,“ popisoval nejvyšší muž svazu schvalovací proces.

Bude pravidlo fungovat stejně jako v divizi a v ČFL, nebo je tam nějaká úprava?
Naprosto stejně, vycházeli jsme ze stejného manuálu, jako je v ČFL a v divizi. Na fotbal s tímto pravidlem se úplně jinak kouká, hra má spád.

Když se novinka objevila na podzim ve vyšších soutěžích, její odpůrci namítali, že lze pravidla i zneužít. Zlikvidujete klíčového hráče, byť za cenu žluté karty a tým, který bude hrát v deseti, protože ošetřovaný hráč se nemohl vrátit na hřiště, inkasuje po standardní situaci. Objevily se podobné námitky i u vás?
Všechny situace jsou v manuálu popsány, ať jde o střet s gólmanem, dvou spoluhráčů, dvou hráčů stejného mužstva… Toto pravidlo má zabránit jedinému: neustálému válení a zdržování hlavně před koncem za příznivého stavu, a že jsem pár takových utkání už i na podzim viděl. Od toho tam jsou rozhodčí, a ti společně s delegáty byli náležitě poučeni.

Nepřemýšleli jste o tom, že by bylo férovější, kdyby faulující hráč musel být mimo hru na stejnou dobu jako ošetřovaný fotbalista?
Možná ano, s těmito náznaky se fotbalový národ baví při každém těžkém zranění hráče a chce, aby viník stejnou dobu stál.

Tak v čem je problém?
Nemá to oporu v Disciplinárním řádu. Před dvěma roky jsme toto zažili při velmi těžkém zranění hráče Letohradu. Toto opatření o třech minutách neplatí pro skutečně zraněného hráče, jen pro simulující a prokazatelně zdržující.

Přes zimu zmizel z fotbalové mapy divizní Slovan Pardubice. Zaskočilo vás to?
Velmi. Myslel jsem si, že projekt postupu do divize neskončí po půl roce, že bude mít trvalejší hodnotu. Proto bych byl velmi rád, aby každá ctižádost měla i své ekonomické hranice.

Sondovali jste, jak na tom jsou po finanční stránce i krajské kluby?
My jako krajský svaz nemáme právo ani žádnou možnost vstupovat do ekonomických záležitostí klubů. Přihlášením do soutěže klub přistupuje na podmínky účasti, které stanovuje příslušný KFS či OFS. Při odhlášení ze soutěže jsou následně uplatněny finanční sankce. Jen pro dokreslení, letos dostanou na mládežnická družstva oddíly třikrát více peněz než minulé roky.

Přesto, máte nějaké indicie, že někomu v krajských soutěžích hrozí podobné potíže, jaké postihly Slovan?
Doufám, že ne (důrazně). Na aktivu nic podobného nezaznělo, všechna družstva se připravovala na jaro, první kolo krajského přeboru už navíc máme odehráno.

Pardubický krajský svaz navázal spolupráci s Královéhradeckým krajem. V čem se nejvíc projeví?
Jsme domluveni na Východočeském poháru mužů, který se uskuteční první sobotu v srpnu mezi vítězi Českého poháru obou krajů a předzápasu před ním. Ale ještě není rozhodnuto, zda půjde o utkání žáků a nebo žen.

Prý se připravuje společná soutěž dorostu, je to pravda?

Je v jednání, zde čekáme na 30. dubna, kdy bude rozhodnuto o přidělení sportovních středisek a center. Nyní probíhá v obou krajích vyjasňování zájmu oddílů o tuto soutěž.

Řešilo se i téma, jestli by bylo možné sloučit elitní soutěž dospělých a vytvořit „Východočeský přebor“?
V soutěžích mužů to možné není, musela by se změnit legislativa.

Je reálné, aby ČMFS takovou věc v budoucnu vůbec posvětil?
Legislativa tomu zatím brání, ale to se klidně může na valné hromadě, která se uskuteční koncem června, změnit.

Jisté je, že by se ale úroveň o něco víc přiblížila k divizi a i divácky by soutěž nejspíš byla o něco atraktivnější, nemyslíte?
Jsem podobného názoru, možná jsme s Královéhradeckým krajem průkopníci. Uvidíme, otázka je, co by na to řekly oddíly v krajském přeboru, na které by se při tomto posunu nahoru nedostalo.

Pak by ovšem také hrozilo, že klubům kvůli delším cestám stoupnou náklady…
Na to jsem v odpovědi na minulou otázku zapomněl. Ekonomická otázka je důležitá. Ale dovolíte jeden příklad, který na plno věcí odpoví sám?

Určitě, jen povídejte…
Při jednostupňovém dorostu od 16 do 19 let jsem v komisi mládeže a ve výkonném výboru navrhl , že je možné hrát utkání dorostu jako předzápas dospělých, což znamená, že na venkovní utkání by týmy jezdily spolu. Možná by se dorostenci naučili o dva roky dříve pít pivo, ale fotbalově by jim to nejen při přechodu do mužstva dospělých velmi prospělo. Já jsem to sám zažil a velmi mi to pomohlo. Jenže několikrát zazněl názor, že přece chlapi s nimi nepojedou o tři hodiny dříve, to se radši složí na auta. Takže v jednu pojede poloprázdný autobus, o tři hodiny později dorazí čtyři plná auta. Takže je důležitá pro kluby ekonomika? Ať si odpoví každý sám.