Pro fotbalisty místního SK je umístění v krajském přeboru opět po delší době k plné spokojenosti. Ačkoliv po podzimní části držel kolektiv trenéra Josefa Kaufmana až 14. příčku tabulky se ziskem pouhých šestnácti bodů, v jarním finiši přidal na stranu aktiv dalších čtyřiadvacet bodů a nakonec z toho bylo 8. místo s bilancí 12 - 4 - 14, skóre 55:70 a celkově 40 bodů.

Ačkoliv SK Stolany nemohl v jarní části použít nejlepšího podzimního střelce Jiřího Antoše, který se vrátil zpět do Čáslavi, nové posily splnily očekávání. Osu mužstva tvořili stopér Popelka, záložníci Černohubý s Eisem a útočný tandem Štainz – Kopp.

Hvězdou týmu měl být nezničitelný fotbalista, 49letý Rostislav Macháček, jenž mimo jiné trénoval divizní Živanice. Ten před lety ve Stolanech tvořil hru a střílel góly, nyní měl za úkol stmelit dosti děravou obranu (70 obdržených gólů bylo nejvíce ze všech mužstev!). Moc toho však za Stolany neodehrál.

„Rosťu sužovaly zdravotní problémy a pak se musel soustředit na boj o záchranu svých svěřenců ze Živanic,“ říká manažer SK Miroslav Hebký, který vzápětí odpovídá na dotaz, proč se v jeho týmu neobjevila avizovaná zahraniční posila, Bosňan Bojan Vukliševič. „Měl přijít, ale na poslední chvíli dal přednost nabídce ze Švýcarska. S jinou zahraniční posilou nepočítáme,“ objasňuje.

Letní příprava bude krátká, a tak vedení mužstva má v tomto letním období co dělat. Ve Stolanech připravují na sobotu 11. září v rámci místního posvícení utkání proti internacionálům Bohemians Praha, řeší se příchody a odchody, vyjednávají přípravná utkání včetně zápasů Ondrášovka Cupu (předkolo ST 18. 8., první kolo ST 1. 9. a druhé kolo ST 15. 9.)

Pro pokračování v úspěšném tažení krajským přeborem jsou si Stolanští vědomi, že je důležitá stabilizace mužstva, aby co nejvíce hráčů z jarní sestavy pokračovalo. Bude tomu tak?
„Letní příprava začne opět pod vedením trenéra Kaufmana v úterý 13. července. Do její náplně budou spadat i čtyři utkání s mužstvy Načešic, Heřmanova Městce, Živanic a Rychnova nad Kněžnou. Počítáme, že se po zdravotních problémech vrátí do sestavy naši odchovanci Starý, Chvojka a pak ti, co skončili v dorostu. Jde o Ždímala, Chmelíka, Vávru a Celara,“ nastiňuje příští týdny ve stolanské kopané Hebký.

Živanice po sestupu z divize mají za incident v posledním kole zavřené hřiště na tři mistrovská utkání. Odehrát je mají právě ve Stolanech.
Kontaktoval vás už některý z funkcionářů ČMFS ohledně tohoto rozhodnutí?

„Zatím ke kontaktu s některým z funkcionářů nedošlo, ale vzhledem ke splněné podmínce, aby to bylo 30 km od Živanic, dohodli jsme se s vedením tohoto týmu, že sehraje tři utkání u nás,“ vysvětluje tuto skutečnost, která zazněla již na aktivu ČMFS Pardubického kraje, stolanský manažer.

Nakonec – co říkáte losu? Začínáte derby utkáním v Hlinsku, zajíždíte na hřiště dvou nováčků z Chrudimska, pouze třetího z řady noviců – Živanice, přivítáte v osmé kole na domácím hřišti. A nakonec cíl je…
„Los je těžký, nepříjemný, prvních pět kol naznačí naše ambice. My si ale věříme, s danou situací se musíme čestně vypořádat. Cílem pro příští ročník KP je vylepšení osmého místa, které jsme dosáhli v uplynulém soutěžním ročníku. Kádr by na to měl mít,“ říká zcela jistě Miroslav Hebký.

Závěrem: Stolanský fotbal není jen „A“ mužstvo. Stolanský fotbal reprezentovali dobře i ostatní družstva, která bojovala úspěšně ve svých soutěžích. „B“ mužstvo pod vedením dvojice Zdeněk Motyčka – Josef Novák skončilo v okresním přeboru na 7. místě s bilancí 11 – 6 – 9, skóre 58:34 a 39 bodů; Dorostu se věnovali v bojích krajské I. třídy Miloš Buřval, Josef Květenský a Josef Hruša. Ten skončil rovněž sedmý s bilancí 12 – 3 – 11, skóre 81:68 a rovněž 39 bodů; Starší a mladší žáci hráli krajskou I. třídu. Pod vedením tandemu Petr Steiner – Roman Motyčka docílili – starší: 5. místo s bilancí 6 – 4 – 6, skóre 52:47 a 22 bodů, mladší: 7. místo s bilancí 5 – 1 – 12, skóre 40:82 a 16 bodů. Všechna stolanská družstva budou i v nastávajícím ročníku 2010/2011 pokračovat v uvedených soutěžích.


JAROMÍR DOLEŽAL