O tom, jak vznikla tato silvestrovské klání, nám řekl bližší jeho hlavní organizátor Petr Vojtěchovský: „Prvními vlaštovkami těchto setkání byla střetnutí bývalých hráčů. Je to už čtyřicet, padesát let, kdy jsme si chodívali zahrát pravidelně vždy v neděli. A v roce 1990, kdy jsem se stal předsedou AFK, jsme tento zvyk povýšili na setkání všech členů a sportovců AFK, takže letos jsme tady po pětadvacáté."

Spěchal domů vařit

S prvním, se kterým jsme se na stadiónu sešli, byl 82letý Karel Šmahel, který ale spěchal domů: „Pozdravil jsem se se svými bývalými dorostenci (Chrbolka, Hauf, Malý, Valenta) a musím domů. Manželka si v prosinci zlomila nohu, takže mě čeká vaření."

Na náspu hřiště s umělou plochou jsme byli svědky utkání „červených" proti „žlutomodrým". Vyhrál fotbal, na skóre vůbec nezáleželo. Přesto s urputností sobě vlastní bojovaly na zmenšené ploše dvě jedenáctky ve složení červení: J. Vácha st. M. Teplý, R. Synek, R. Malý, Jos. Marel, Martin Holub, L. Černý, Marek Holub (syn Martina), Z. Zelinka, P. Jirousek (trenér A týmu), T. Faluši (trenér přípravek). Žluto-modří: Vostradovský L. Zajíc (trenér Brna), P. Křečan, M. Sabol, M. Černý, D. Vácha, T. Linhart (manažer), R. Kusý, V. Svoboda, P. Vladyka, Př. Mládek.

Tradiční dohrávka

Po zápase nejprve v místní restauraci Petr Vojtěchovský (na snímku) v krátkém projevu popřál všem krásný nový rok 2015 a pak oficiálně předal organizační žezlo po pětadvaceti letech těchto setkání Tomáši Linhartovi a Petru Vladykovi.

Pak se při točeném pivku a dobrém gulášku za tradiční přípravy Josefa Mervarta probíralo ledacos kolem sportu. Vyprávěly se legendární historky, vzpomínalo se na výjimečné zápasy i na kamarády, kteří už dnes bohužel nejsou mezi námi. Protože třeba výše uváděným bývalým dorostencům Karla Šmahela je dnes již kolem šedesátky. Zavzpomínali svorně: „Z dorostu jsme přešli do dospělých, hráli jsme divizi. Jak ten čas utekl…"

A Petr Vojtěchovský k tomu ještě přidal: „Byly to krásné doby, kdy jsme si to báčko chodili zahrát." Snad se nebude zlobit, když prozradíme, že právě jmenovaný letos oslaví krásných kulatých sedmdesát let. K tomu se přidal Vladimír Mrázek (80 let): „Musím připomenout, že jsem Petra v roce 1966 koupil k nám do Chrudimi z Humpolce." A jak se ukázalo, kup to byl velmi dobrý.

Přání do roku 2015

Luděk Zajíc, známá osobnost chrudimské kopané, v současné době trénuje ve Zbrojovce Brno. Na Silvestra však obul kopačky a šel do boje za modrožluté „afrkáče". „Pravidelně po roce se setkávám s kamarády. S radostí jsme se proběhli na čerstvém vzduchu a zavzpomínali na staré časy. Do roku 2015 přeji chrudimskému fotbalu, aby přinášel svým příznivcům a fanouškům stejně takovou radost, jako doposud. Chlapi nahoře i mládež dole pokračují v rozšiřování zázemí. Takže se společně s ostatními těším na novou tribunu, diváci už se alespoň nebudou bát, že se propadnou z té staré dřevěné někam do suterénu. A novému fotbalovému stánku pak přeji zažít spoustu vítězných či zajímavých zápasů, třeba pohárových, jako byl ten se Slavií v minulém roce."

JAROMÍR DOLEŽAL