Už z toho mrazí. Elektrizující atmosféra vyprodaných skotských stadionů je pověstná. Bývalý hráč Hradce Králové Rudolf Skácel, nyní oblékající dres Heart of Midlothian, by o tom mohl dlouho vyprávět.

Není divu, že dvaatřicetiletý fotbalista, který sedmkrát oblékl reprezentační dres, bude dnes nesmírně zvědav na výkon českého národního týmu v důležité bitvě evropské kvalifikace ve Skotsku. V natřískaném Hampden Parku, který pojme přes padesát tisíc diváků, budou čeští fotbalisté vzdorovat bouřlivému prostředí a hlavně nabuzené družině kouče Craiga Leveina.

Jak to dnes vidíte?
Doufám, že vyhrajeme. Je sice pravda, že si na nás ,,skoťáci“ hodně věří a mají všeobecně pozitivní náladu, přesto doufám, že to zvládneme.

Co by mohlo napomoci úspěšnému výsledku?
Chtělo by to vstřelit co nejdříve gól. To by je nahlodalo. Oni vědí, že momentálně náš nároďák nemá bůhvíjaké výsledky. Půjdou do toho po hlavě, což by nám mohlo vyhovovat. Jsem pořád přesvědčen, že to s naším fotbalem zase až tak špatné není. Kvalitní fotbalisty pořád máme. Doufám, že trenér pošle na trávník tu správnou jedenáctku, budeme hrát ofenzivně a přinese to své ovoce.

Může tento duel připomínat poslední přátelský zápas, v němž jste v průběhu nastoupil i vy, a Skoty jste přehrávali?
Oni umí dobře bránit a vyrážet do brejků. Budou se prát s euforií i nutností vyhrát, takže by se přeci jen měli více tlačit dopředu. Diváci je poženou. Neustále se tady rozebírala absence Čechína (Petr Čech – pozn. red.). Chtějí tudíž co nejvíce střílet a posílat množství centrů do vápna. Tím pádem bude tenhle zápas trochu jiný. Cítí se favority, chtějí za každou cenu vyhrát, a to by měla být naše šance. Měli bychom mít více místa, Plášovi (Plašil) s Rosou (Rosický) by to mělo naprosto vyhovovat.

Žije Skotsko tímhle zápasem už dlouho?
Posledních čtrnáct dní se to tu ze všech stran omílá. Čím víc se blížil zápas, tím víc se o tom mluvilo. Lidé se moc těší, Skoti zkrátka cítí velkou šanci. Doufejme ale, že euforie po zápase bude na naší straně.

Domácí výběr si hodně slibuje od návratu kapitána Darrena Fletchera, přestože za Manchester United v této sezoně ještě nenastoupil. Je tento fotbalista pro Skoty opravdu tak nepostradatelný?
To se uvidí na hřišti. Každopádně se jedná o osobnost, hraje za evropský velkoklub, ale jenom o něm to nebude. Skotové by o dobrý výsledek bojovali v jakémkoliv složení.

Skotský výběr si v posledním přátelském utkání poradil s Dánskem. Usiluje o zlepšený herní projev. Pozorujete na jejich stylu výkonnostní posun?
Je pravda, že v posledních zápasech hrají více dopředu. Už jenom nespoléhají, že to ubrání a vpředu se ,,něco“ ujme. Ostuda, kterou předvedli v Čechách při prvním kvalifikačním duelu, jim byla dostatečnou výstrahou. Tehdy snad ani nevystřelili na bránu. Vědí, že tudy by cesta nevedla. Teď sice hrájí trošku jinak, ale žádnou ofenzivní smršť nepředvedou. Přes noc nic nezměníte. Vždycky to chce nějaký čas. Každopádně se budou tlačit dopředu, ale že by kopírovali třeba Barcelonu, to nečekejte.

Češi naposledy vybouchli v Norsku. Mohl by tento fakt sehrát významnější roli z hlediska určitého podcenění?
Tomu nevěřím. Oni z nás respekt mají. Je ale pravda, že se tady hodně mluví o tom, že Češi v poslední době nehrají dobře a trápí se. Skotové však mají obdobné problémy. Pořád jsme na tom v kvalifikační skupině lépe, máme kvalitnější fotbalisty a přestože se nám výsledkově nedaří, jsme favoritem. Jenom se bojím, abychom nehráli moc defenzivně. Když se ale jedná o abnormálně důležitý zápas, dokážeme se vybičovat.

Jenže v brance tentokrát nebude Petr Čech…
Čechíno odchytal za posledních deset let téměř všechno. To je trochu chyba. Nikdo další příliš příležitostí nedostal. Vzhledem k jeho výkonnosti, je to celkem pochopitelné, ale teď přišla ta chvíle, kdy není k dispozici a může z toho být problém. Přesto si myslím, že Drobas (Drobný) i Lašty (Laštůvka) jsou zkušení a přestože toho v nároďáku nemají tolik odchytáno, tak nás podrží.

Vy jste si pod koučem Bílkem zahrál naposledy vloni v květnu v rámci amerického turné. Byla z toho však pouze třináctiminutová epizoda proti Turecku. Nemrzí vás, že vaše jméno od té doby chybí mezi vyvolenými?
Moc jsem se tehdy předvést nemohl. Co se dá dělat. Loňská sezona byla super. Střílelo mi to v lize, Hearts se dařilo, vybojovali jsme postup do předkola Evropské ligy. Snažím se zkrátka hrát co nejlépe. Nominace je vždycky na trenérovi.

Co nyní? Proti Tottenhamu jste v Evropské lize nastoupil až v odvetě. To už ale bylo o postupu ,,kohoutů“ rozhodnuto…
Na začátku sezony mě trápilo zranění. Teď už jsem fit. Začal jsem pořádně trénovat i hrát. Musím novému trenérovi ukázat, že jsem pro něho pořád hodně důležitý hráč. A vypadnutí s Tottenhamem? Je pravda, že tady všichni věřili, že jim to mnohem víc znepříjemníme. Bohužel po domácím utkání bylo rozhodnuto.

Tipnete si výsledek sobotního kvalifikačního duelu?
Když si někdy něco vsadím, dopadne to obráceně. Takže raději nic říkat nebudu. Ale zvládneme to, uvidíte.