Jako noc a den, tak rozdílné byly vstupy do jarní a podzimní části sezony krajského přeboru v podání fotbalistů FC Skuteč. Zatímco na podzim se mužstvo dlouho hledalo a zabředlo do sestupových vod, začátek jara přinesl velký bodový zisk a uklidnění.

Celkově to nakonec stačilo na 13. místo a udržení krajského přeboru do dalšího ročníku. Nešťastná třináctka však skutečským štěstí opravdu nepřinesla. Z klubu odešel trenér a předseda v jedné osobě Zdeněk Dostál.

Navíc není jisté, zda se vůbec podaří dát dohromady dostatečný počet hráčů pro novou sezonu.

Podzimní „propadák“

O tom, že sezona 2007/08 nebude patřit mezi ty nejsnadnější, věděli ve Skutči už před začátkem podzimu. Podle toho si také mužstvo stanovilo sézonní cíl – záchranu v krajském přeboru. „Problémy byly už před sezonou, kádr jsme dávali dohromady na poslední chvíli. Stabilizoval se až někdy po pátém kole,“ popisuje situaci dnes už bývalý trenér FC Skuteč Zdeněk Dostál. „Herní projev se nám ale nepodařilo zlepšit ani poté,“ povzdechl si ještě.

To vše se samozřejmě projevilo i na výsledcích. Bilance podzimní části sezony rozhodně nepatřila mezi ty, kterými by se chtěl účastník krajské přeboru chlubit. Zisk 12 bodů a záporné skóre 12:37 stačilo před zimní pauzou jen na předposlední místo.

Zimní příprava byla pro tým vysvobozením. „Povedlo se nám soustředění, zlepšila se i tréninková morálka mužstva,“ přibližuje Dostál. Do týmu se povedlo zapracovat i nové hráče. To vše přineslo na jaře svoje ovoce.

Tým, který byl na podzim zralý na sestup, získal v prvních osmi jarních kolech 16 bodů a inkasoval pouze 4 branky. „Povedlo se nám stabilizovat kádr a především jsme se hodně zlepšili v defenzivní fázi,“ souhlasí skutečský ex–trenér. „Díky tomuto vydařenému startu jsme měli už pět kol před koncem jistotu další účasti v krajském přeboru, a to i za předpokladu, že by sestupovala dvě mužstva“, doplňuje. Závěr sezony už byl ze strany Skutečských slabší. „Poslední tři utkání už jsme dohrávali v nekompletní sestavě, navíc se mi zdálo, že hráči již díky jistotě udržení ztratili motivaci,“ připustil Dostál. Nakonec z toho bylo 23 bodů a vyrovnané skóre 21:23.

Trenér, předseda i kustod

„Nejvíc mě mrzí dvě porážky v derby s jasně sestupujícím celkem Prachovic, těch šest¨ bodů nám chybělo na lepší umístění,“ posteskl si kouč. Skutči tak o dva body uteklo deváté místo a musela se spokojit se třináctým s bilnací 10–5–15 , 35 bodů a skóre 33:60.

„Předsezónní cíl, kterým byla záchran soutěže se nám splnit povedlo. S herním projevem, ale spokojeni být nemůžeme,“ prohlásil kriticky Dostál. Příčiny neúspěchu naznačují už samotné statistiky. Pro obranu Skutče z nich především v podzimní části neplyne příliš pozitivní hodnocení. Útočná síla byla zase příliš závislá na výkonu nejlepšího střelce týmu Zdeňka Dostála mladšího, který se trefil čtrnáctkrát. Další kanonýři (4 –Vácha; 3 – Pečenka, L. Dostál) se mu svými trefami ani nepřiblížili.

Pozice Skutče by už z tohoto pohledu nebyla před začátkem sezony 2008/09 nijak jednoduchá, navíc se přidaly další potíže. „U skutečského fotbalu působím už dlouhá léta. Osmnáct let jsem dělal funcionáře, z toho s roční přestávkou 12 let ještě trenéra mužstva a 11 let předsedu. Jednu dobu jsem byl navíc i kustodem. Potřebuji si od toho tak minimálně sezonu odpočinout,“ vysvětluje Dostál důvody, kterého vedly k tomu, že rezignoval na svou funkci kouče i předsedy klubu.

Dostál návrat nevyloučil

Skuteč má navíc potíže s kádrem, po sezoně zbylo v týmu sotva jedenáct hráčů. Doplnit tým a připravit ho na novou sezonu už bude úkol pro nového trenéra. Kandidáti se zatím hledají. Svým nástupcům na postu trenéra i předsedy přeje již nyní Zdeněk Dostál mnoho štěstí. „A hlavně jim přeji, aby byli úspěšnější v získávání finačních prostředků pro skutečský fotbal. To se nám zatím příliš nedařilo.“

Na skutečský fotbal ale jeho bývalý lodivod rozhodně nezanevřel. „Budu ho dál sledovat a fandit a rozhodně není vyloučeno, že bych se k němu zase někdy vrátil. Teď si ale dám od fotbalu minimálně na podzim pauzu,“ uzavírá Dostál. Nevylučuje však, že kdyby přišla výhodná nabídka s dobrými podmínkami odjinud, kývl by na ni.

O aktuálním dění ve skutečeském fotbalu vás budeme informovat v dalších dnech.


Oznámkovat sezonu skutečských fotbalistů můžete v anketě vpravo!