Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví… Jistě všichni znáte tuto dětskou říkanku, kdy si při neúčasti pecaře vezmou na pomoc kominíka.

Její slova by se dala klidně přetlumočit do fotbalové řeči: Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví, zavoláme na Pulpita, on nás jistě zachrání. Cédéčka s tímto textem teď půjdou na odbyt v Živanicích. Realizační tým divizního nováčka totiž rozšířil MARTIN PULPIT trenér, který vesměs tahá své týmy ze šlamastyky.

Pane trenére, můžete našim čtenářům prozradit jak jste se ocitl v Živanicích?
Především chci říct, že nepřicházím jako klasický trenér, protože Živanice trenéra mají. Kvalitního trenéra Kráťu. Bohužel se to sešlo tak, že mužstvo, které bylo v létě šito horkou jehlou, nemá moc bodů. Navíc Jarda Kratochvíl odjíždí příští týden na dovolenou, takže v rámci svých možností mančaftu pomůžu. Ať už v tréninkovém procesu, příchodem nějakého vytipovaného hráče nebo radou  k tomu, aby se Živanice dostaly v tabulce výše, než jsou teď.

V Živanicích působí od léta váš dlouholetý kolega Vítězslav Rejmon. Hrála jeho osoba při vašem rozhodování roli?
Samozřejmě. S Víťou se znám hodně dlouho. Nikdy mě jako parťák nezklamal. Takže to hrálo svojí roli.

Budete pomáhat pouze diviznímu týmu. Není to na trenéra s vysokými, možná s nejvyššími ambicemi trochu málo?
Nevím jestli je to málo. Mě trénování baví a než být doma, tak raději Živanicím pomůžu. Na jak dlouho to bude, to teď sám nedokážu odpovědět. Opakuji, že mě trénování baví a kdyby mě někdo oslovil, ať jdu trénovat dorost nebo žáčky, tak půjdu i k těmto kategoriím. Nikdy jsem se za to nestyděl. A vidíte, že ze Svitav jsem se dostal až do Baníku Ostrava.

Právě zásluhou vašeho loňského působení ve Svitavách není pro vás divize neznámým prostředím. Jaké jste o této soutěži načerpal poznatky?
V první řadě musíte trénovat úplně jinak, než v profesionálním fotbale. Hráči mají totiž vesměs zaměstnání a někdy i náročná, proto nároky na ně musejí být jiné. Ale snažil jsem se i na této úrovni dělat tréninky poctivě.  Do jednotek jsem zařazoval taková cvičení, která dělám s profesionálními fotbalisty. Myslím si, že se ve Svitavách podařilo něco v jejich první divizní sezoně odstartovat. Rád na tu dobu vzpomínám, jak na prostředí, tak na fanoušky, hráče a vůbec na všechny lidi, kteří pro svitavský fotbal žili.

Vaše trenérská kariéra se v poslední době vyvíjí ve velkých skocích. Liga –  divize –  liga – divize. Přebíháte s profesionální soutěže do amatérské…
To je důkaz toho, že nemám s přechody žádné problémy. Jsem klasický trenér, který trénuje na hřišti, který o tom nemluví. Patřím do kategorie trenérů, kteří se umějí adaptovat na odlišné podmínky.

Jedno ovšem společné působení v nejvyšší soutěži a Živanicích bude mít. Tento klub je za každé situace ambiciozní. Takže je nejen na trenéry vytvářen tlak. Jste na to připraven?
Na to jsem z ligy zvyklý. Naučil jsem se pod  tlakem pracovat i žít. Tlak jaký na mě vyvíjeli po příchodu do Baníku, který po dvanácti kolech figuroval na posledním místě  jenom s osmi body, byl fakt obrovský. Ale zvládl jsem to a Baník se v lize zachránil. Moje mise byla úspěšná, svůj úkol jsem splnil.

Vás si vůbec najímají kluby, které jsou v tu dobu v bryndě. Proč se tak děje?
Protože umím trénovat. Dokážu hráče natrénovat, umím dát hře organizaci a řád. I po příchodu do Baníku Ostrava jsem věděl, že ho zachráním. Troufám si tvrdit, že jsem člověk, co je schopen, na rozdíl od ostatních trenérů, kteří se trochu bojí, jít i do střetu s hráči. Nebojím se říct svůj názor a také si za ním stojím. Je pravda, že mi to někdy ubližuje. Ale někdy mi to také pomáhá.

Ano, dokážete probrat i leklé ryby. Nicméně vaše bouřlivá povaha, kdy říkáte, co si myslíte, vám leckdy škodí. Víte to, přesto vždy jdete znovu do rizika. Nechtělo by to někdy ubrat?
Člověk by nikdy neměl popřít sám sebe. To si myslím, že by mělo být krédem každého. Za svojí trenérskou kariéru jsem nikdy klubu, fanouškům, majitelům ani sponzorům neublížil. Vždy jsem dělal vše proto, aby měl klub výsledky. Za to požaduji více respektu k mé osobě a někdy také slušného chování.

Zdá se, že vaší specialitou je přijít k týmu v rozehrané soutěži. To je určitě těžší, než s ním absolvovat letní či zimní přípravu. Jaký máte návod na sžití obou stran?
To jsou léta praxe. Trenéřinu na profi úrovni dělám de facto devatenáctou sezonu. Za tu dobu jsem nasbíral nepřeberné množství zkušeností. Mám odtrénováno už skoro pět set soutěžních utkání. Tolik odkoučovaných zápasů a velký počet tréninkových jednotek vám dá obrovské zkušenosti. Přesto o sobě říkám, že nejsem hotový trenér. Fotbal totiž neustále  přináší situace a okamžiky, které jsou pro vás poprvé v životě. Musíte neustále řešit něco, co je nového.  Přes  nabyté zkušenosti se ve fotbale pořád učím.

Po iks letech se vracíte na Pardubicko. Co se vám honí hlavou?
Na tenhle kout mám vzpomínky hlavně z dětství. Jezdil jsem na prázdniny do nedalekých Velkých Kolodějí. Otec se tam narodil, mám tady příbuzné. K tomu kraji mám nějaký vztah. Navíc po tátovi jsem fanda pardubických hokejistů. Mrzí mě však neustále jedna věc, že se Pardubáci nedočkali kýženého fotbalového stadionu, který by fotbal v Pardubicích posunul o jeden level výše. Troufám si tvrdit, že by v Pardubicích vedle sebe dokázaly fungovat hokejový i fotbalový klub.

Svitavy vás angažovaly s tím, že pokud se objeví nabídka s vyšší soutěže, uvolní vás. Bude to teď podobné, nebo hodláte zakotvit v Živanicích na delší dobu a dáte už lize vale?
Tak lize určitě ještě sbohem nedávám. S panem Novákem jsme si neřekli, jestli je to na na deset let nebo jeden měsíc. Řekl jsem, že Živanicím v rámci svých možností pomůžu. K mým zkušenostem patří i to, že už neskočím po každé nabídce. Musím vědět, že to má nějaký smysl, nějakou budoucnost. Uvidím, jak se dále rozmyslím. Znovu se dám do intenzivního studia italštiny, protože mě myšlenka odejít do zahraničí ještě neopustila. Teď  je ale o tom všem předčasné hovořit.

Minulou sobotu jste z tribuny sledoval svůj nový tým v akci. Jaké jsou vaše první poznatky o živanické hře?
Živanice nastoupily proti stabilizovanému diviznímu týmu. Dobrovice má ve svém středu hodně kvalitních hráčů. Přesto domácí dokázali se silným protivníkem udržet krok do třicáté minuty. Poté už dominoval jejich soupeř.

Kromě kolegy Rejmona máte v týmu také Ondřeje Herzána, kterého jste vedl v Pardubicích. Je to pro trenéra výhoda, že má, řekněme spojence, i mezi hráči?
Ondra je profesionál. Je to hráč, kterého jsem přivedl do italského fotbalu k trenéru Zdeňku Zemanovi. Některé věci ohledně mého příchodu do Živanic jsem s ním konzultoval. Myslím si, že Ondra je typ hráče, který vzhledem ke svému věku ještě neřekl poslední slovo. Určitě má na to vrátit se do velkého fotbalu…