VŘSR nebo-li Velká říjnová socialistická revoluce? Ne, je tu novinka s pracovním názvem VEFR! Velká elektronická fotbalová revoluce. Technologie prudce expanduje do všech oblastí lidského života a nevyhnul se jí fotbal ani na té nejnižší úrovni. Na okresní kluby se řítí projekt s oficiálním názvem Fotbalová r(e)voluce. Obě slova si však odporují. Zatímco evoluce je vysvětlována jako obecně pozvolný, průběžný vývojový proces, tak revoluce zrcadlí rychlý, výrazný, kvalitativní, skokový přechod. Tedy prudkou změnu.

V případě okresních zástupců se jedná spíše o ten druhý výklad. Z veřejné diskuse vyplynulo, že největšími problémy bude poměrně v krátké době pořízení výpočetní techniky, sehnání internetového připojení a také někoho, kdo se bude o celý proces starat. Přeložit se to dá tak, že i v té nejzapadlejší vesničce okresu budou muset mít počítač, funkční internet a tzv. administrátora, který bude za dění v klubu zodpovědný.

Pokud se jim to podaří finančně i personálně zajistit a vše bude fungovat, mohou za odměnu, dá-li se to takhle nazvat, vyřizovat veškerou agendu z tepla domova, bez nekonečných front na svazu. Ano, český fotbal má od 1. července opustit dlouhá léta zavedený systém papírových zápisů o utkáních, registraček a přestupních lístků.

„Za mě jako za sekretáře profi klubu v tom vidím převážně pozitiva a ulehčení administrativy. Tedy práce, času i peněz a vůbec se toho nebojím. Naopak se na to těším. Až se vše vyladí a bude to fungovat," tvrdí Lukáš Ouředník sekretář FK Pardubice.
Jenže tento klubový funkcionář, zároveň vykonává pozici sekretáře Okresního fotbalového svazu. Nemůže tak mluvit jen za sebe a dobře ví, že tady už trochu hlodá červíček pochybností.

„Když se jakoby otočím z pozice sekretáře okresního svazu OFS směrem ke klubům hrajícím naše soutěže, tak tam pochopitelně vidím spoustu úskalí. Nicméně myslím si, že v pardubickém okrese do fotbalu dělají počítačově gramotní lidé, kteří se do toho dostanou. Naučí se to a věřím, že na další valné hromadě to budeme hodnotit jako kladnou věc pro celý fotbal. Je jasné, že začátky budou pro některé kluby určitě krušné. Zejména zavedení internetu na všechna hřiště může být problémem. Myslím si ale, že jak FAČR, tak přímo my z OFS Pardubice se budeme snažit pomáhat. Já konkrétně se chystám ty kluby objíždět," slibuje Ouředník, který ještě poukazuje na zásadní věc:

„Projekt členství, který vznikl před třemi roky, se ze začátku zdál také jako neřešitelný problém. No a dnes si ho v podstatě všichni chválí. Navíc je jednoznačně prokazatelné kolik má český fotbal aktivních členů a kam patří. Tento projekt je obdobný, i když přiznávám že technicky trochu náročnější. Ale znovu opakuji, až se to rozjede, bude to přínos pro všechny."

Optimismus „okresního Darwina", tedy hlavního administrátora okresu, ale někteří činovníci nesdílí.

„Podle mě je to ve třetí a čtvrté třídy zbytečné. Přinese to nemalé starosti. Na druhou stranu, nemá cenu předbíhat. Čas vše ukáže. Nicméně si myslím, že spoustě klubům bude na příští sezonu udělena výjimka," přemítá Milan Žďárek, sekretář TJ Jaroslav.
Co má na mysli? Pro případ technických potíží je prý připravený tzv. plán B. Jenže sympatizanti projektu ho logicky nechtějí zveřejňovat. Leckde by si totiž mohli říct, že žádnou změnu nepotřebují.

Někteří jeho kolegové volí ještě ostřejší slova, pod která se však nechtějí podepsat.

„Je to rozhodnutí od zeleného stolu. Lidé v Praze nezajímají podmínky, ve kterých se fotbal na nejnižší úrovni dělá. Pro některé oddíly to může být poslední podnět k ukončení činnosti," varuje fotbalový funkcionář, který si nepřeje být jmenován.
Najdou se tací, kterým se nápad líbí, ale změny by zaváděly postupně. Jak se kluby s r(e)volucí vypořádají?!

Za sebe i klub říkám revoluci ano…
Dokumentaci celého projektu jsem si nejen pozorně pročetl, ale spojil se s přáteli na Slovensku, kde to funguje. Navíc jsem se pobavil s kamarádem z florbalu. Rovněž tamto šlape, jen s menším rozdílem u psaní zápisů. Po tomto důkladném studiu jsem došel k názoru, že se skutečně jedná o revoluci s velkým R. Mě se hrozně moc zamlouvá a vidím v ní obrovské usnadnění mojí práce. Takže jsem všemi deseti prsty pro.
Na valné hromadě OFS jsem vyslechl názory tří táborů. Těch, co o tom už slyšeli a líbí se jim to, dále těch, co o tom nevědí nic a pak těch, co o tom slyšeli a jsou proti. Ta poslední skupina byla asi největší. Slyšel jsem od nich spoustu argumentů proti revoluci. Podle mého názoru však ani jeden z nich nemá o tomto systému ani ponětí.
V klubu SK Křičeň vykonávám funkci předsedy oddílu a zároveň sekretáře i účetního. Dále jsem trenérem A týmu mužů hrajícího okresní přebor, jsem vedoucím B týmu dospělých a pomáhám s tréninky i zápasy přípravek. Při většině zápasů našich týmů, a to i venkovních se starám taktéž o vyplnění zápisů o utkáních. Dále funguji jako správce hřiště, kde zajišťuji jeho sekání, hnojení a přípravu na zápasy včetně lajnování. Jsem administrátorem webu klubu a redaktorem klubového Fotbalového zpravodaje. Kromě toho všeho i podnikám, takže času mi opravdu moc nezbývá. Nepíšu to proto, aby mě snad někdo obdivoval, ale proto, abych vysvětlil, že opravdu netoužím o přidělávání si další práce vinou fotbalové revoluce. Tak jak jsem poslouchal na valné hromadě.
Jenže já to vidím naopak. Jednoznačně vítám a podporuji tento projekt, včetně veškeré elektronizace a medializace, protože jsem přesvědčen, že mi práci ušetří.
První vlašťovkou bylo spuštění elektronických přihlášek za člena FAČR. Dnes tento systém perfektně funguje. Pokud se někdo přihlásí za člena a uhradí platbu, je do 24 hodin již aktivní. U všech hráčů lze v tomto systému dohledat jejich historii atd. Jaký to rozdíl oproti stavu před třemi lety, kdy se vše dělalo ručně a přihláška se řešila až měsíc. Jedinou podmínkou je to, že každý klub musí mít svého administrátora.
K tomu, aby vše mohlo správně fungovat i ve fotbalové revoluci je potřeba udělat v každém klubu pár úkonů.
1. nahlásit na FAČR tzv. administrátora (může jich být i víc), který bude s FAČR komunikovat. Většina klubů to už má zajištěno.
2. Sehnat funkční počítač. Kluby hrající nyní či v nedávné době okresní přebor si ho již pořídily, a tím pádem ho mají i jejich béčka. Ostatní čeká malá investice. Opravdu se dá nějaký vyřazený počítač s monitorem či notebook sehnat v řadech stokorun.
3. Zajistit připojení k internetu. Tak to bude asi největší problém spousty klubů. I když. Spousta poskytovatelů má dobré podmínky. My jsme za instalaci včetně zařízení neplatili nic a roční platba je 2000 Kč. Je jen potřeba jednat.
4. Takzvaně zelektronizovat registračky. Znamená to vyfotit všechny hráče digitálním foťákem, mobilem apod. a nahrát je do připravených databází. Pak si jen zazálohovat všechny hráče na disk či jiné médium. Nic složitého.
Stručně jsem vysvětlil pár úkonů spojených s fungováním klubu. Potom jde ještě o zápis o utkání, který se vyplňuje jen přetahováním hráčů z databáze a zabere to sotva minutu. Tedy první úspora času. Zápis se netiskne ani nepodepisuje, jen se elektronicky zašle do databáze. A v tom vidím další plus. Vždyť okamžitě si každý může na svém mobilu, tabletu apod. najít jak hráli třeba ve IV. třídě sto kilometrů odsud…
Úspora času při registrování přestupů a hostování je pro mě asi to nejdůležitější. Do Pardubic jedu kolem tři čtvrtě hodiny, někdy strávím na svazu i přes hodinu a pak zase zpátky. Tyto tři hodiny jsou při moji práci ohromná úspora času. Taktéž nezanedbatelné jsou finance. Ohledně zajišťování registrací jedu zhruba šestkrát ročně a za dopravu vydám 900 K. Každé hostování či přestup dospělých je 300 Kč (cca 3000 Kč za rok), mládež pak 150 Kč, cca 750 Kč za rok. Podle nového systému by to mělo být cca 100 Kč za dospělého + 50 Kč za mládež. To znamená: místo 3750 Kč zaplatíme jen 1250 Kč a za dopravu nic. Roční úspora našeho klubu je tedy 3400 Kč. Tyto uspořené peníze se dají použít třeba na úhradu již zmíněného internetu a ještě zbude.
Dalším plusem je dle mého navrhovaná sběrná faktura. Jednou za měsíc uhradíme přes účet všechny platby rozhodčím včetně cesťáků, disciplinární poplatky, pokuty, startovné do soutěží atd. Tady vidím opět ohromnou úsporu času hlavně pro účetní jednotlivých klubů.
Další klad spatřuji v tom, že databáze zápasů v soutěžích by měla být podle slibu volně přístupná. Každý si tak bude moci přečíst vše o jednotlivých klubech, jeho hráčích, zápasech. Pro mě jako administrátora webu klubu a redaktora zápasových programů je i toto vskutku neocenitelná služba.
Petr Hanzl, SK Křičeň

… ne, vzkazuji revoluci
Fotbalová revoluce aneb Nová cesta k vítězství… Mě ale napadá jiné heslo, spíš řečnická otázka: Kdo vítězí a kdo prohrává?
1. Ve většině oddílů pracuje ještě dost funkcionářů v předdůchodovém a důchodovém věku, kterým výpočetní technika spíše přináší problémy, než by pomáhala. A mladá generace, která od počítačů, tabletů apod. skoro neodchází má o práci ve výborech (navíc zadarmo) pramalý zájem. Sežeňte mi tedy dobrovolníka! První body získává FAČR.
2. Kompletní elektronizace agend, která musí být funkční od 1.7. 2015 a zahrnuje: vyplňování zápisu o utkání do počítače, registrace hráčů přes počítač, zrušení stávajících registračních průkazů, registrace administrátora klubu, elektronické členství, za pomoci počítače provádět všechny hostování a přestupy hráčů mezi oddíly, námitky k vyplněnému zápisu zaslat do 24 hodin také počítačem, sběrná faktura- Z uvedeného vyplývá, že nejvyšší náročnost i finanční a komplikace s uvedenými změnami se týkají nejmenších klubů na okresní úrovni. Další body pro FAČR.
Z manuálu z generálního sekretariátu nám jsou podsouvány různé výhody. Já s nimi polemizuji. Už jen to, že pro vyplňování zápisu o utkání, registraci hráčů, registraci administrátora, elektronické členství, hostování i přestupy hráčů a sběrnou fakturu je nutný nákup nákladné výpočetní techniky a připojení k internetu. Pořízení počítače, či notebooku odhaduji do deseti tisíc. Připojení k internetu tak na 3500 Kč ročně.
Co se týče šetření papíru, náplní do tiskárny, registraček. Tady je úspora minimální. Vše je již pořízeno. Rychlý zápis, výsledek ihned po utkání a statistiky to nepovažuji za nějaké extra výhody. A neoprávněný start hráče ani nepoznáme. Přeci kvůli každému nebudu otevírat databázi a kontrolovat ho. Navíc čtvrt hodinu před začátkem stejně do zápisu nikdo kromě rozhodčího nebude mít přístup. Nevím také jestli nám něco přinese nevyplácení rozhodčích ihned po zápase a výstupy pro účely STK či DK. To je spíš plus pro zmíněné komise.
Ještě k registraci hráčů. Každý klub bude muset mít minimálně jednoho administrátora. Spíš více. Kde máme ty lidi brát? Časové náročné vidím také vkládání aktuálních fotek do registru hráčů. U výhod on-line registrace se píše o finanční úspoře pro funkcionáře. Tu ale nelze vyčíslit z důvodu toho, že FAČR uvažuje o zpeněžení registrace. A to přestože administrativu má zajistit oddíl. Takže FAČR s tím nemá žádnou práci. Jediné co uznávám, je evidentní úspora času při přihlášení člena. To stejné platí pro hostování a přestupy hráčů. U sběrné faktury nám nastane povinnost kontrolovat její položky. Takže budeme muset zaúkolovat účetního, aby se přeorientoval na elektronickou práci a nedělal to v ruce.
Suma sumárum. Vysoko na body v tomto zápase vyhrává FAČR. Její funkcionáři oproti našim budou všechny činnosti vykonávat za peníze. Všechny náklady, které jsou uvedeny výše, bude oddíl platit ze svých prostředků. Tedy z členských příspěvků, které nejdříve posílá na FAČR a poté je dostává zpět ve výši 80 % + 20 milionů Kč od MŠMT, které musí být doloženy paragony či fakturami. Oddíly tak nemohou tyto prostředky použít podle vlastního uvážení…Autor si nepřeje býti jmenován, jeho jméno však redakce zná

Management soutěží (on-line zápis)
Co je potřeba: výpočetní technika (počítač), připojení na internet.
Výhody: rychleji napsaný zápis, maximum kolonek automaticky doplněno z databáze, intuitivní řešení programu, klub nemusí složitě shánět důležité údaje (např. jména a ID hráčů, rozhodčích, atd.) .
Výsledkový servis: výsledek (všech) utkání ihned po utkání na webu, skvělý servis pro kluby (ihned zjistí, jak hráli jeho soupeři), možnost pořízení různých statistik.
Výplata rozhodčích dle Sazebníku odměn (paušál, cestovné): „bezkontaktní" vyplácení – automaticky připsáno na sběrnou fakturu klubu.
Možnost použití výstupů STK či DK: vše je automaticky generováno pro účely komisí.
Šetření: není potřeba papíru, tiskárny ani registraček.
Absolutní eliminace možnosti neoprávněného startu.

On-line registrace hráčů (klubů a členů)
Co je potřeba: výpočetní technika (počítač), připojení na internet, registrace administrátora klubu.
Výhody: zrušení registračního průkazu hráče, obrovská časová, logistická i finanční úspora pro funkcionáře, nulová možnost podvodu (v případě podvodu je jasné, kdo je odpovědný), časově neomezená možnost provedení daného úkonu (7 dní v týdnu, celých 24 hodin), přestup či hostování hlídá systém, nikoli FAČR (úsek registrací), není nutné platit ihned, vše se objeví v měsíční sběrné fakturaci.

Elektronické členství (databáze)
Co je potřeba: výpočetní technika (počítač), připojení na internet, návštěva těchto webových stránek https://is.fotbal.cz/, www.clenstvi.fotbal.cz, www.bytclenemsevypati.cz.
Výhody: elektronické členství (přihláška) možnost stát se členem během několika málo minut, bonusový program (členské karty) – nové nastavení bonusového programu (nejpozději od 1.1. 2016).

Měsíční sběrná faktura
Co je potřeba: výpočetní technika (počítač), připojení na internet, samostatný bankovní účet.
Výhody: šetří čas i peníze, není potřeba vyplácet rozhodčí ihned po zápase, chodit a platit složenkami na poště (např. poplatky za DK, STK, atd.), jezdit do krajského či hlavního města kvůli registraci (úspora za cestovné a šetření nervů v dlouhých frontách).
V budoucnosti kladen důraz na transparentnost: příjmy klubu ze státních dotací a jejich vyúčtování, náklady klubu na organizaci utkání a svých týmů startujících v soutěžích (rozhodčí, DK, STK) – platby uvedeny na sběrné faktuře obdržené od FAČR, rozhodčí – odvody finančnímu úřadu.

Časová osa
1.1. 2015: zahájení vysvětlovacího procesu revoluce
do 15.2. 2015: osvěta na valných hromadách OFS
do 31.3. 2015: osvěta na valných hromadách KFS
3.3. 2015: rekodifikace předpisů – předložení návrhu předpisů (první čtení) na VV FAČR
4.3. 2015: rekodifikace předpisů – uveřejnění prvního návrhu předpisů k připomínkám fotbalového hnutí
7.4. 2015: novelizace Stanov – předložení návrhu na VV FAČR
8.4. 2015: novelizace Stanov – zveřejnění návrhu Stanov k připomínkám fotbalovému hnutí
22.4. 2015: rekodifikace – uzavření připomínek k prvnímu návrhu předpisů z fotbalovému hnutí a novelizace Stanov –uzavření připomínek k návrhu Stanov z fotbalového hnutí
5.5. 2015: rekodifikace předpisů – finální schválení nových předpisů na VV FAČR a novelizace Stanov – finální schválení návrhu Stanov FAČR VV FAČR
6.5. 2015: rekodifikace předpisů – seznámení fotbalového hnutí s novou verzí předpisů a novelizace Stanov – předložení návrhu Stanov FAČR fotbalovému hnutí
6.6. 2015: novelizace Stanov – předložení Stanov FAČR na VH FAČR (schválení)
1.7. 2015: ostrý start revoluce