Přípravu na další ročník České fotbalové ligy (na druhou ligu jim svaz neudělil licenci) zahájili hráči MFK Chrudim v pondělí 9. července.

„Na zahájení přípravy byl na Letním stadionu pořádný nával. Sešlo se zde na čtyřicet hráčů, které jsme si rozdělili na dvě skupiny. Jedna se pod vedením trenérů Miroslava Teplého a Jiřího Hlavatého přesunula do Slatiňan, s druhou jsem zůstal v Chrudimi," přiblížil na úvod trenér Pavel Jirousek.

Ten bude mít možnost výrazně omladit kádr, vždyť z dorostenců ročníku 1993 přechází mezi dospěláky více než jedna jedenáctka. „Bude záležet na každém z nich, jak se dokáže adaptovat na fotbal dospělých, který je po všech stránkách náročnější," upozorňuje Jirousek, že mládí není jedinou devízou, na kterou bude klást důraz při skládání sestavy.

A kdo z mladíků přechází mezi dospělé? Jakub Anderle, Petr Drahoš, Martin Havránek, Sebastian Langr, Michal Liebelt, Luboš Kudláček, Daniel Rufer, Pavel Kratochvíl, Pavel Marek, Jakub Najman, Ondřej Tichý, Tomáš Valda, Vilém Zeman, Vojtěch Řezníček, František Holík, Radek Čechlovský, Marek Hrstka, Šimon Stoklasa a Miloslav Zita. Někteří z nich to už v některých mužstvech MFK zkoušeli, ale byly to zatím převážně epizodní role.

Jinak z hostování v Bítovanech se zapojil do přípravy v MFK Lukáš Kopecký a prakticky jedinou novou tváří je mladý záložník Filip Jarosz z FK Pardubice, který bude absolvovat přípravu v Chrudimi a pak se ukáže, kde bude působit v podzimní sezoně. Z hlediska nedávných zdravotních problémů se do přípravy zapojil zatím opatrně Lukáš Mastík, individuální tréninkový plán mají zatím Jakub Vágner a dorostenec Kratochvíl, Tomáš Vácha se zapojí do přípravy během čtrnácti dnů a kvůli dovolené mají o několik dní opožděný nástup do přípravy Radim Holub, Ondřej Hauf a Roman Michalec.

Hned koncem prvního týdne přípravy čeká na fotbalisty MFK zajímavá prověrka. V sobotu si zahrají na kvalitně obsazeném turnaji v Hluboké nad Vltavou. Od 11 hodin změří síly s prvoligovým Dynamem České Budějovice, od 13 hodin se utká druholigové Táborsko a nováčkem první ligy Vysočinou Jihlava. Následovat budou zápasy o třetí místo a finále od 15 respektive 17 hodin. „Bude to pro nás možnost zjistit, jak jsou jednotliví hráči schopni se adaptovat na výkonnostně kvalitnější soupeře. Výsledky budou v současné době druhořadé, protože týmy jsou v rozdílném stádiu přípravy. Zatímco my teprve začínáme, tak prvoligistům začíná soutěž již za 14 dní a musí být výkonnostně někde jinde," přemítá chrudimský kouč.

A dodejme ještě zbývající soupeře MFK v přípravném období. Po zmíněném turnaji v Hluboké nad Vltavou přivítají chrudimští fotbalisté ve středu 18. 7. od 17.30 prvoligový Hradec Králové, v sobotu 21. 7. se hledá náhradní soupeř za druholigovou Čáslav, ve středu 25. 7. si MFK zahraje ve Vamberku s Letohradem a v sobotu 28. 7. sehraje Chrudim 1. kolo Poháru České pošty proti druholigové Vlašimi. Pokud by uspěla, tak zřejmě narazí ve 2. kole na Pardubice (venku) a kdyby i Pod Vinicí dopadla úspěšně, tak by následně zřejmě přivítala Dynamo České Budějovice. Generálkou před startem ČFL bude utkání s dosud nedohodnutým divizionářem v sobotu 4. srpna.