Postupně se v Bohdanči, Třemošnici, Žďáru nad Sázavou, Hlinsku, Chotěboři a Bystřici nad Pernštejnem představí slovenská elita (AS Trenčín a ŠK Slovan Bratislava) proti předním českým prvoligovým týmům FK Mladá Boleslav, FK Dukla Praha, FC Vysočina Jihlava a Bohemians Praha 1905. Z regionálního hlediska se o tyto zápasy podělí poctivě Pardubický kraj a Kraj Vysočina. Pro fotbalové příznivce našeho okresu bude zřejmě nejzajímavější dnešní střetnutí v Hlinsku (od 18:00 hodin) mezi Bohemians Praha 1905 a mistrem Slovenska AS Trenčín.

Na aktuální informace o letošním ročníku "Česko-slovenské fotbalové srdce 2015" jsme se zeptali Zdeňka Cikrdleho – hlavního koordinátora této akce.

Jak vypadaly konkrétní přípravy?
Celá akce získala konkrétní podobu ke konci dubna, kdy jednotlivé kluby začaly řešit přípravu pro novou sezonu. Z tohoto hlediska je velice cenné, že se podařilo domluvit tři kluby, které jsou účastníky Ligy mistrů nebo Evropské ligy (Trenčín, Slovan Bratislava a Mladá Boleslav) a k tomu Duklu Praha, Bohemians Praha 1905 a Vysočinu Jihlava, jež se umístily v uplynulém ligovém ročníku na šestém, osmém a desátém místě tabulky. Největším tahákem je jednoznačně AS Trenčín, který v průběhu pěti let od postupu do nejvyšší slovenské soutěže vyhrál slovenský pohár a letos se stal i mistrem Slovenska. V jeho 110leté historii se jedná o největší úspěch klubu (ještě nikdy se jim to nepodařilo), který si také v Trenčíně pořádně užili. Jejich dnešní utkání v Hlinsku bude vlastně utkáním tří „stodesítek". Toto jubileum totiž slaví i Bohemians Praha 1905 a pořadatelský klub FC Hlinsko. Takže mimořádná záležitost.

Účast je letos skutečně kvalitní, jak se vše vlastně podařilo?
Jednání s potencionálními účastníky (jednalo se i s Plzní nebo se Spartou Praha) proběhla v podstatě v průběhu deseti dní. Akce je mezi kluby již známá, svou roli sehrála také vzájemná kvalitativní nabídka a spolehlivost dojednaných podmínek, jako je kvalita hracích ploch a organizační zajištění ze strany pořadatelských klubů. V případě Mladé Boleslavi sehrála významnou roli i skutečnost, že trenérská osobnost Karel Jarolím pochází přímo z Třemošnice.

Akce je svým pojetím výjimečná. Jak je náročná samotná organizace?
Osobně jsem takovým koordinátorem. Při tvorbě je důležitý především zájem a pozitivní komunikace s jednotlivými pořadatelskými kluby a zájem participovat ze strany příslušných měst. V letošním roce se na organizaci a zajištění podílí vlastně přes dvacet subjektů – účastníci, organizátoři a města. Velice vstřícně se k tomu například postavili na Vysočině. Záštitu nad akcí poskytl hejtman Kraje Vysočina pan Jiří Běhounek i jednotlivá města. Mimořádně to pomohlo v záměru akci prezentovat jako produkt na podporu rozvoje cestovního ruchu v příslušném regionu. To je letos nejcennější krok pro další rozvoj.

Jaký je vlastně historický počet účastnických družstev a pořadatelských míst?
Co se týče účastníků, tak akce se za pět let zúčastnilo již 11 klubů, jmenovitě Slovan Bratislava, AS Trenčín, MFK Ružomberok, Spartak Myjava, FC Hradec Králové, Sigma Olomouc, Baník Ostrava, Vysočina Jihlava, Mladá Boleslav, Dukla Praha a Bohemians Praha 1905. Pořadatelskými místy již byly Svitavy, Moravská Třebová, Litomyšl, Žamberk, Kostelec nad Orlicí, Bystřice nad Pernštejnem a letos se přidaly Lázně Bohdaneč, Třemošnice, Hlinsko, Žďár nad Sázavou a Chotěboř. Takže celkem také jedenáct měst.

Všechno začalo ve Svitavách, je naděje, že se akce vrátí i do tohoto regionu?
Myšlenkově záměr vznikl jako akce, která měla být především nabídkou a prezentací regionu Českomoravského pomezí a Hřebečska. Do poslední chvíle jsem usiloval o to, aby se letos alespoň jedno utkání ve Svitavách odehrálo. Nakonec jsem ale musel respektovat zájem klubů z hlediska jejich potřeb náročnosti přípravy na evropské soutěže a dopravních souvislostí. V příštím roce bych rád akci dotáhl do konečné podoby a věnoval ji 40. výročí společného česko-slovenského úspěchu na ME v Bělehradu 1976 (v sestavě družstva tehdy bylo 16 Slováků a 6 Čechů). Rád bych sice akci vrátil zpět do „původní Země" fotbalového srdce, ale na druhou stranu musím říci, že Vysočina si svým přístupem řekla o pokračující budoucnost skutečně hodně.

Radek Pecina