Brankáře divizní Chrudimi by mohli fotbaloví fanoušci nosit po utkání na rukou.

MILAN ŽDÁNSKÝ (29) zlikvidoval v Ústí dvě penalty a držel stav 0:0. Až potud je vše v pořádku. Jenže penalta číslo dvě se v 84. min. opakovala, gólman z ní už inkasoval a jeho tým prohrál 0:1. Chrudimi to pořádně hnulo žlučí.

„Nevím, co na tom zápase bylo skvělého. Nikdy jsem tohle ve fotbale nezažil a doufám, že už ani nezažiju. Jestli jsem chytil dvě penalty nebo pět, to je úplně jedno. Prohráli jsme,“ bylo i po dvou dnech od zápasu z brankáře cítit víc než jenom zklamání.

Považujete se za penaltového specialistu?
Spíš to bylo v Ústí štěstí, za specialistu se rozhodně nepovažuji.

Kterou penaltu Ústí zahrálo hůř. První, kterou kopal Zdeněk Dostál, nebo druhou, k níž se postavil Javůrek?
Oni kopli obě docela špatně (usměje se). Měl jsem štěstí, trefil jsem stranu a zrovna se to dalo chytat.

Radost z chycené penalty vám ale pořádně zkazil rozhodčí, který ji nechal pro váš předčasný pohyb z čáry opakovat. Pohnul jste se dřív, nebo ne?
Ukažte mi brankáře, který se nikdy nepohne ani půl metru z čáry. Rozhodčí na to vyloženě čekal. K tomu není co říct. Kdyby Ústí nedalo třetí penaltu, kopalo by možná i čtvrtou. Nevím, nikdy jsem to nezažil a snad ani nezažiju. Zápas neměl s fotbalem moc společného.

Milane, ale pravidla jsou jasně daná, když brankář čáru opustí před kopem, musí se penalta opakovat. Druhá věc je, že to rozhodčí často přehlížejí, a třeba Francouz Fabien Barthez tím byl proslulý. Pravidlo existuje, ale nepíská se…
Když to vezmeme na rovinu, tak jsem se určitě pohnul. Penalty chytám pokaždé stejně. Stoprocentně jsem se pohnul i při té první a tam to rozhodčímu nevadilo. Každý, kdo se vyzná v českém fotbale, si udělá obrázek sám. Ale nemá cenu se v tom rýpat. Musíme hodit zápas za hlavu a jet dál.

Jste teď z fotbalu hodně otrávený?
Pevně doufám, že už nikdy nic podobného nezažiju. Nikdo z nás se s něčím podobným nikdy nesetkal. Znovu zdůrazňuji: Kdo zná poměry v českém fotbale, udělá si o zápase obrázek sám. Vracet se už k tomu ale fakt nechci.

Máte alespoň ze svého výkonu, kdy jste kromě penalt vyřešil i několik dalších ošemetných situací, dobrý pocit?
Takový zápas, když se na vás kopou tři penalty a padesát standardek, udělá gólmana z každého.

Váš bratr Jakub chytá první futsalovou ligu za Tango Brno. Ve čtvrtfinále ho po penaltách vyřadila Slavia. Neposlal jste mu aspoň zprávu, že vám jdou pokutové kopy i ve velké bráně lépe?
(směje se). On ale při penaltách taky něco chytil. V rozhodujícím zápase měl bohužel smůlu. Bylo mi ho líto. Moc jsem mu přál, aby se dostal s Tangem co nejdál. Ale takový je sport. Je to o štěstí. K němu se otočilo zády.

FOTBALOVÁ PRAVIDLA – PENALTA
Brankář bránícího družstva musí být obrácen tváří k hráči provádějícímu pokutový kop a musí zůstat na vlastní brankové čáře mezi brankovými tyčemi, dokud míč není uveden do hry.

Když brankář pravidlo poruší,rozhodčí nechá pokutový kop provést a
•jestliže míč skončí v brance, uzná branku,
•jestliže míč neskončí v brance, nechá pokutový kop opakovat.