Ano, Stolany sice před nedávnem bojovaly dokonce v Krajském přeboru a v sezoně 2009/10 zde skončily na osmém místě. Jenže tento tým krajánků s manažerem Miroslavem Hebkým zmizel po ročníku 2011/12 z mapy krajských soutěží (končil jedenáctý v I. A třídě) a bylo jen dobře, že v této obci drželi „béčko" složené z vlastních odchovanců či fotbalistů z nejbližšího okolí. To hrálo většinou Okresní přebor, v němž patřilo mezi přední celky tabulky: ročník 2009/10 sedmé místo, poté čtvrté, následovalo páté a od sezony 2012/13, kdy skončilo činnost mužstvo „krajánků", obsadilo již jako A tým šesté a loni třetí místo (za Prosečí a Skutčí).

A dostáváme se do reality, o které si povídáme s trenérem týmu Zdeňkem Hluchníkem, který stojí u kormidla tohoto kolektivu již třetí sezonu.

Zdeňku, již loni patřily Stolany ke štice v tabulce, nakonec se z postupu radovala Proseč. To se již rodil tým, který měl velké ambice, jež se projevily o rok později?
Ano, dá se to tak říci. Přišly nějaké posily, čímž se ten mančaft utužil.

Po podzimu to vypadalo, že souboj o prvenství bude mezi vámi (38 bodů) a Skutčí (39b). Nakonec dopadlo vše jinak. Suverénní jarní část při jediné porážce s týmem Tuněchod zajistila vašemu mužstvu již několik kol před koncem prvenství.
Tuněchody jsou jediný mančaft, který nás dokázal letos dvakrát porazit, když ty porážky jsme si vlastně zavinili sami. Nakonec to naše vítězství mohlo být ještě suverénnější. Problémy se vyskytly pouze během zimní přestávky. Měl jsem naplánovanou nějakou přípravu, která se ale nakonec neuskutečnila. Proto se dnes až sám divím, jak jsme všechno obdivuhodně zvládli.

Začátek jara nebyl pro Stolany nijak přesvědčivý. Premiérové vítězství v Kameničkách 3:1, pak doma Svídnice „jen" 2:1, stejným těsným poměrem vítězství ve Svratouchu, porážka doma od Tuněchod 1:3 a těsná výhra v Rozhovicích 2:1. Co se poté stalo, že se rozběhl brankostroj vašich svěřenců, kteří válcovali soupeře za soupeřem.
Ten začátek byl daný tím, že už proti Tuněchodům nehrál Vácha, kterému v utkání se Svídnicí zlomil jejich brankář jedno žebro, takže nějaký čas laboroval. Neříkám, že s ním bychom je porazili, ale určitě by to bylo o padesát procent lepší. Již po třech týdnech nucené pauzy Honza v Rozhovicích nastoupil a díky „Olinovi" Starému jsme tam výsledek otočili, vyhráli 2:1, čímž jsme nastartovali celé jaro.

Stolany disponují nejkvalitnějším útokem, obrana je na druhém místě za kvalitním týmem Tuněchod. Jan Vácha s 39 góly, Lukáš Dostál se 31 brankami a David Bakeš s 15 přesnými trefami patřily ke střelcům, o které by byl jistě zájem i v jiných klubech. Zůstanou nadále v týmu SK?
Co vím, tak Vácha nabídky má, ale zůstává. Bakeš s Dostálem jsou našimi odchovanci a zůstávají také. My bychom naopak sami chtěli získat do základu ještě dva hráče. Něco mám rozjednané, tak uvidím, jak to všechno dopadne. Abych vysvětlil, co se říká v kuloárech. Vácha si vzal za manželku moji dceru, a tak jsem rád, že ho tady mám. Co si budeme povídat, on je padesát procent mužstva.

S jakým kádrem hráčů počítáte pro I. B třídu? Můžete klidně připomenout i letošní stabilní sestavu…
Základ mužstva by měl zůstat stejný. Ale jak jsem již naznačil, chtěl bych sehnat ještě dva hráče. Potřebujeme hlavně gólmana, aby na tuto třídu byli dva. Brankář Tomáš, obrana Starý, stopeři Novotný, Hluchník, Vávra. V záloze se to střídalo: Kučera, Ždímal, ve středu Kuchta, Vácha, nalevo Hýl a útok tradičně Bakeš, Dostál.

Ke každoroční letní přípravě patří Memoriál Františka Starého, který napíše letos již 45. kapitolu. I v tomto měření sil si vedete úspěšně. Loni jste se vytáhli na mužstva krajských soutěží (Chroustovice 3:2, ve finále Hlinsko B 3:0) a také v předešlých dvou ročnících jste vybojovali prvenství (2011 ve finále Rozhovice 2:1, o rok později 8:1 s Rosicemi). Máte letos zajištěné soupeře, aby se nestalo to, co v roce 2013, kdy došlo kvůli neúčasti dvou týmů pouze na jediný zápas?
Co vím, tak v jednání jsou Chroustovice, Hlinsko B a Rozhovice. Všechna mužstva by svoji účast měla v příštím týdnu potvrdit. Turnaj se uskuteční druhý srpnový víkend, tedy ve dnech 8. a 9. srpna. Všichni jsou samozřejmě zvaní, přijeďte se podívat.

Ročník 2014/15 je tedy úspěšně za vámi. Co si přejete od toho příštího a s jakým cílem do něho půjdete?
Cílem je nespadnout, protože každý nováček to má těžké. Myslím si ale, že bychom v I. B třídě měli bez problémů uspět, tedy pokud budeme hrát tak, jako na jaře. A já svému mančaftu věřím!

SK Stolany

Jaromír Doležal