Celkem 96 závodníků z celé republiky se připravuje na výstup. S ubíhajícími vteřinami nervozita stoupá. Někteří soutěžící si zkouší vylézt nahoru, jiní jen protahují a zahřívají svaly. Po nástupu jde do tuhého. Zúčastnění hasiči nasazují helmy a do rukou berou připravené žebříky. Na startovní dráhu se řadí po dvojicích. Před nimi se tyčí čtyřpatrová věž.

Rychle nahoru

„Připravit," zahřmí hlas startujícího. Práskne výstřel a dvojice vybíhá. Krátký sprint a žebřík už visí zaháknutý v prvním okně. Teď rychle nahoru. Závodníci jakoby se ani nedotýkali příček. Stoupnou maximálně na každou druhou. Doslova letí do dalšího patra. Nahoře sednou obkročmo na parapet, popadnou žebřík, vyhodí jej nahoru, zaháknout a lezou dál. A pak ještě jednou. Ti nejrychlejší se na vrchol dostávají za méně než 20 vteřin.

„Na mistrovství republiky padl český rekord, a to 13,26 vteřin," poznamenává havlíčkobrodský hasič Ladislav Fixa. „Chce to rychlost, sílu a mrštnost, prostě takovou komplexnost. Někdo vylétne nahoru za 40 sekund, jiný za 14. Jsou v tom neskutečné rozdíly. Pokud je někdo v krajském výběru nebo reprezentuje , tak trénuje každý den jako vrcholový sportovec," dodává Ladislav Fixa.

V poledne se závodníci přesunuli na stadion MFK, kde na ně čekaly zbylé dvě disciplíny, a to běh na sto metrů s překážkami a požární útok. „Soutěž prověřuje fyzickou připravenost hasičů," dodává mluvčí hasičů Vendula Horáková.

LUKÁŠ VANÍČEK