V sobotu odpoledne se zvedla říčka Ležák tak, že musela hrochovotýnecká jednotka vyjet k některým zatopeným sklepům.

Po prudkých a vydatných deštích voda zaplavila mnoho sklepů rodinných domků a tři ordinace. Postiženo bylo přes sto objektů. Paradoxně nebyla ušetřena ani požární zbrojnice. Okamžitě byly k pomoci svolány i sousední hasičské sbory, např. z Chrudimi, Slatiňan, Nasavrk a Chroustovic se svými rafty. S veškerou svou technikou se zúčastnil i Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje.

Po opadnutí největší vody a po krátkém odpočinku se hasiči v pondělí ráno shromáždili v zaplavené zbrojnici a začali s odklízením pytlů s pískem a zničeného vybavení sklepů a čerpáním vody ze sklepů. Našim hasičům nabídli pomoc i kolegové z Topole, Skutče a Luže, kteří přijeli a pomáhali s čerpáním vody, a členové ostatních sborů (namátkově SDH Nabočany ).

V úterý byly přivezeny a zájemcům zapůjčeny vysoušeče promočených stěn a začalo se s čerpáním studen, které mohly být kontaminovány. Hasiči se bohužel museli vracet i do již vyčerpaných sklepů, kam se opět dostala silným spodním proudem voda.

Od soboty odpoledne do úterního podvečera odpracovali při pomoci svým bližním členové SDH Hrochův Týnec více než 570 hodin. Všem těmto „kamarádům v nouzi“ patří naše velké díky. Bohužel si zřejmě někteří občané neuvědomují, že tuto pomoc poskytují hasiči dobrovolně a bez jakékoliv finanční náhrady, a chovají se k nim velice sprostě. Naštěstí je to jen několik málo jedinců a na to jsme si již za ta léta zvykli. I jim přejeme, aby naši pomoc nemuseli do budoucna potřebovat.

Za sebe mohu jen konstatovat, že za svými hochy stojím, věřím jim a vím, že kdykoliv bude kterýkoliv občan v nesnázích – bez přemýšlení pomohou.

Bohuslav Kyšperka,
starosta SDH Hrochův Týnec