„Nejbližší akcí bude v polovině září nábor dětí do hasičského kroužku. Přemýšleli jsme nad formou a připravili pro všechny děti nejen různé hry, například shazování kuželek hadicemi, požární útok se džberovkou, postavíme dětem skákací hrad a trampolínu, budou si moci prohlédnout hasičskou výstroj, techniku. Letáky jsou v základní škole a také místní rozhlas oznámí naší akci. Věříme, že zájem dětí bude velký a určitě se najde několik dětí, které se budou zajímat o práci v oddíle mladého hasiče“, říká František Kobosil, člen SDH Chrast u Chrudimi.

Dovídám se, že zdejší hasiči v současné době dokončují drobné úpravy hasičské zbrojnice. Tu mají již od roku 1878 a samozřejmě zub času se projevil. Proto už vloni proběhla rekonstrukce. Hasiči teď mají nejen novou fasádu, ale také pěknou klubovnu , nové zázemí včetně sprch, sušárnu na hadice.
Protože je JSDHO zařazena ve stupni tři, vyjíždějí chrastečtí k mnoha různým událostem,v tomto roce se aktivně podíleli mj. na náročném zásahu hořícího skladu pneumatik v Boru u Skutče. Někteří členové jednotky jsou současně profesionálními hasiči. Jak spolu vzcházejí? Vždycky se vzájemně dohodnou, přestože ne vždy mají na problém stejný názor.

„Náš sbor připravuje další rozmanité akce pro děti, například tradičně v mateřské škole předvádíme dětem práci a vybavení hasiče, názorně ukážeme, jak se hasí. Na oslavách čarodějnic zase všem příchozím dětem rozdáme pití i buřta k opečení“, upozorňuje další z hasičů Lukáš Sviták. Dodává přitom, že další živou tradicí jsou hasičské plesy. „Obejdeme ve skupinách celé město, každého pozveme, mnozí lidé na nás už čekají .Pokaždé máme plný sál. Lidé si bál pochvalují a je prý jen škoda, že jich není během roku víc“.

Věra Nutilová