Jak hlasovat 
pro Moravany?
Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI MORAVANY na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Moravan posílejte do pátku 11. září 2015 do 14 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.


Mají jeden z nejstarších hasičských praporů v celé republice. Dobrovolní hasiči z Moravan vznikli před 136 lety z praktického důvodu.
V roce 1837 v obci shořelo 34 domů a 18 stodol a o 22 let později pak 26 domů a 13 stodol.

A tak místní rozhodli, že je třeba založit, vycvičit a vybavit hasičský sbor. A tradici drží dodnes.

Zvláště hrdí jsou v Moravanech na svou historii. Kromě již zmíněného praporu hýčkají i další klenot. Tím je motorová stříkačka z roku 1930 vysokomýtské firmy Stratílek.

„Po revoluci jsme ji jako nefunkční rozebrali a zase celou složili, i když jsme k tomu neměli žádné plány. A stříkačka od té doby funguje," pochvaluje si starosta hasičského sboru Milan Faltys.

Ale v Moravanech nežijí hasiči jen historií. Zbrojnice září novotou, technika je ve vzorném stavu a připravena k výjezdu. Cisterna na podvozku Liaz přišla v roce 2007 od pardubických hasičů. „Je to už babička, ale je funkční a plně vybavená elektrocentrálou, plovoucím čerpadlem, kalovými čerpadly, záchranářským batohem pro první pomoc i dýchacími přístroji," popisuje Milan Faltys.

Nejmladší čtyřletý

Sbor má v této chvíli 56 členů. Tomu nejmladšímu jsou teprve čtyři roky. A děti také cvičí, stejně jako velcí: běh, zapojování půlspojek k rozdělovačům a proudnicím. Není to nic jiného než nácvik pro hasičský sport, v kterém se teď jejich dospělým kolegům daří.

„Náš hasičský sen je sportovní úspěch a pořádání krásných závodů, aby byly Moravany vyhlášené nejen tím, že někam jezdí běhat, ale také, aby k nám jezdily rády týmy. Co se týká vybavení, tak pokud chceme jezdit na lepší závody, stojí to dnes spoustu peněz. To znamená, že jsme dlouho sháněli peníze na lepší hadice, silnější stroj. Teď už poslední, co nám zbývá, je nové vozidlo. Stará avia už nám dosluhuje, takže dáváme dohromady společně s vedením sboru a obcí peníze na nové auto, tranzit nebo iveco, a když to dopadne, tak materiálně už na tom nebudeme špatně. Hlavně to pomůže i našim dětem, za které jsme velice rádi, že nám dorůstají a mohou s námi i nadále pokračovat. Pomůže to samozřejmě také výjezdové jednotce. To je to poslední, co nám chybí a pak už můžeme vytvářet hodnoty," říká člen sboru Jan Louženský, který vede sportovní oddíl.

A co si také hasiči v Moravanech přejí? „Doufám, že celá obec bude hlasovat pro náš sbor, abychom vyhráli," dodává na závěr Milan Faltys.

Jak podpořit moravanské hasiče? To najdete v rámečku vedle. Dalším sborem, který se v seriálu Dobráci roku představí příští týden, budou hasiči z Radimi u Luže.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále.
Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách. V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.