Fotogalerie: Vítr pustoší stromy a šíří požáry. Varování meteorologů a hasičů je na místě.

Jen za poslední dubnový den hasiči vyjížděli v celém kraji k 10 událostem v souvislosti se silným větrem, který místy dosahoval až 70 km rychlosti za hodinu. "Odstraňovali jsme převážně popadané stromy a polámané větve," uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Vendula Horáková.

Hned dopoledne došlo k požáru náletových dřevin u vlečky v Chrudimi. Celkově se jednalo o rozlohu 250 metrů čtverečních.

V Bojanově hasiči bojovali s plameny na louce o rozloze asi 30 x 30 m. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. Jednalo se nejen o požár louky, ale i částečně lesního porostu a palivového dřeva.

Hořelo i v sousedních okresech. Hned dva požáry likvidovali hasiči v okrese Ústí nad Orlicí. V prvním případě se jednalo o požár paseky po kácení s nízkým náletovým porostem o rozloze asi 60 x 20 metrů v Sázavě. "Naštěstí se podařilo požár včas zastavit a uchránit vysokokmenný porost. Nedošlo tak k vysokým škodám," dodala Vendula Horáková.

Druhý případ byl požár hromady dřeva připravený na poslední dubnovou noc, na čarodějnice. V blízkosti byla ale bioplynová stanice, proto bylo nutné zasáhnout a hasiči museli požár hasit.

Pět jednotek hasičů vyjelo k požáru porostu a lesního porostu do Cotkytle. Oheň se rozšířil na plochu asi 0,3 ha.

V období od 1. do 30. dubna 2024 eviduje Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje (bez Filipojakubských ohňů) požáry porostů ve 12 případech. Za loňský duben je to přesně polovina požárů (bez Filipojakubských ohňů).

Jen za poslední dubnový den hasiči vyjížděli v celém kraji k 10 událostem v souvislosti se silným větrem, který místy dosahoval až 70 km rychlosti za hodinu. Odstraňovali převážně popadané stromy a polámané větve.